Szépség

Hogyan történik? A gyomorgyűrűműtét
Van, akinek az egyetlen megoldást jelenti, mások számára csak alternatíva, ám egy biztos: a mai napig számos tévhit övezi.

Amikor néhány évvel ezelőtt a gyomorgyűrű feltűnt a modern orvoslásban, sokan megkönnyebbülten sóhajtottak fel: vége a rengeteg haszontalan fogyókúrának és évekig tartó önsanyargatásnak! Egy pofonegyszerű, rövid műtét, és minden megoldódik. Pedig a dolog korántsem ilyen egyszerű. Egyrészt a gyomorgyűrűműtét abszolút nem mindenki számára érhető el, másrészt pedig a beültetése sem garantálja 100 százalékos biztonsággal a tartós súlyvesztést, legalábbis önmagában nem.

De mi valójában a gyomorgyűrű? Nem más, mint egy kör alakú szilikonszalag, amellyel a gyomorszájat „fogják össze”, azaz veszik szűkebbre. Csökkenti a felszívódó kalóriák mértékét, és így könnyebbé válik a kilók leadása is. A gyomorgyűrű gyakorlatilag olyan, mint egy nadrágszíj, amellyel a gyomrot két részre osztják: egy kisebb felső és egy nagyobb alsó részre. A gyűrű felső peremében állótartály található, amelybe a műtét után kívülről folyadék fecskendezhető be vagy éppen szívható le belőle, így a gyűrű feszességét is állítani lehet a műtétet követően.

Az alkalmasság kérdése

Azt hihetnénk, hogy a gyomorgyűrűműtét bárkin elvégezhető, akinek van rá elegendő pénze (egy gyomorgyűrű ára a félmillió forintot is elérheti). Ám számos olyan tényező van, ami kizárhat valakit a műtétre jogosultak köréből: ezek közül a leglényegesebbek, ha a beteg kiskorú, ha elmúlt 65 éves (korengedménnyel ez 70 éves korig kiterjeszthető), krónikus emésztőszervi betegségben szenved, terhes, drog- vagy alkoholfüggő, allergiás a szilikonra, vagy pszichésen instabilnak ítélik. Ha azonban ezek egyike sem áll fenn, akkor is léteznek még további kritériumok, amelyeknek meg kell felelnie egy reménybeli gyomorgyűrű-tulajdonosnak. Legalább 5 éve meglévő túlsúly, 40 kg/m2 feletti BMI (testtömeg-index) szükséges, valamint az elhízáshoz más betegségnek is társulnia kell (cukorbetegség vagy magas vérnyomás), kimutathatónak kell lennie, hogy a beteg évek óta próbál lefogyni, motivált és kitartó, illetve hogy a túlsúlya miatt depresszió fenyegeti. Látható, hogy nem véletlenül hangsúlyozzák a szakorvosok: a gyomorgyűrűműtét nagyon komoly beavatkozás, nem szabad meggondolatlanul dönteni róla.

Következő cikk

A műtét menete

A gyomorgyűrűműtétet laparoszkópos eljárással végzik, azaz a hasfalon ejtett résen keresztül, katéter segítségével. A beteget elaltatják, az előző napon egy falatot sem ehet, inni is csak estig ihat (a műtét napján már szigorúan semmit). Az újonnan „kialakított” gyomorrész 25-30 ml űrtéttel rendelkezik, amely a későbbiek során tágulni fog. A lábadozási időszak nagyjából 1-3 nap, azonban a műtétet követően elengedhetetlen az állandó és folyamatos konzultáció a beteg és az orvosa között, már csak azért is, mert a gyűrű szűkítésével és tágításával kapcsolatban kizárólag az orvos adhat tanácsot, valamint néhány kontrollvizsgálatra is szükség van. Amit sokan elfelejtenek: a betegnek a gyűrű behelyezése után teljes életmódváltáson kell keresztülmennie, ha azt szeretné, hogy a beavatkozás hatékony legyen, és ő egészséges maradjon. Szigorúan tilos például keményebb héjú gyümölcsök, zöldségek, kenyér, húsfélék, élesztővel készült tésztafélék, nehezen rágható ételek fogyasztása, ezenkívül a szénsavas üdítőket is mellőzni kell.

Érvek és ellenérvek

Az esztétikai álláspontokon kívül a gyomorgyűrű mellett viszonylag sok érv szól, közülük a legmeggyőzőbb, hogy ma már a kiválasztás, a műtét és az utókezelés is rendkívüli körültekintéssel zajlik, így (a beteg együttműködése esetén természetesen) a kockázat minimálisra csökkent. Az esetek kis százalékában más megoldás nem is nagyon kínálkozik. Sokan azonban inkább kényelmi szempontból választanák ezt a lehetőséget, ami nemcsak azért helytelen, mert ahhoz kicsit drága és túl komoly műtétről van szó, hanem mert ugyanezek a betegek csodát remélnek a gyűrűtől. Pedig a tévhitek között a legelső éppen ez: ahogy írtuk is, a gyűrű önmagában nem képes valakit „lefogyasztani”, ehhez radikális életmódváltásra és nagy fokú kitartásra van szükség. A gyűrű (önmagában) nem iktatja ki a jojóeffektust sem, a műtét még ma sem számít rutinnak, és nem csak a gyűrű beültetése után kell elkezdeni figyelni a táplálkozásra – hogy csak néhányat említsünk a leggyakoribb tévhitek közül. Sok esetben az sem igaz, hogy nem létezik más alternatíva, csak legfeljebb a beteg nem tájékozódott elég alaposan, sőt az sem, hogy a gyűrű olyan, mintha ott sem lenne, és a viselése feljogosít a habzsolásra. Villámgyors hatást se várjunk, bármilyen hangzatosan hirdetik is az internetes szalagcímek (az orvos valószínűleg nem is kecsegtet majd ilyesmivel). Mivel a téma még mindig hemzseg a félinformációktól és tévhitektől, a döntés előtt érdemes időt fordítani a megfelelő mértékű tájékozódásra – hátha létezik más megoldás is, csak eddig nem vettük észre.

szerző: Tóth Péter Zoltán
Egészség 2024. MÁJUS A szuperzöldség titka
Közismert, mennyire egészséges étel a brokkoli. De miért számít szuperzöldségnek?
Egészség 2023. MÁRCIUS 4 finom salátarecept
Szívesen ennél salátákat, csak éppen nem laksz jól velük, és mind ugyanolyannak tűnik? Ideje ennek véget vetni!
Szépség 2023. FEBRUÁR Avokádó, a zöld szépségbomba
Gondoltad volna? Eltünteti a ráncokat, puhává teszi a sarkat és szuperül táplálja a bőrt.
éppen olvassák
01
Egészség 2024. ÁPRILIS A stresszhormon kettős arca
A kortizol éppolyan hasznos lehet, mint amennyi kárt okozhat. Szabályozd a szintjét!
02
Szépség 2024. MÁRCIUS Nézz ki 10 évvel fiatalabbnak! 7 egyszerű trükk
Szeretnéd felvenni a harcot a múló idővel? Fogadd meg egyszerű, de hatékony tanácsainkat!
03
Szépség 2024. FEBRUÁR Lépj be az illatok birodalmába!
Ha kell, frissítenek, ha kell, megnyugtatnak. Az illatok számos mindennapos problémára nyújtanak megoldást.
Menu