Még nincs nálunk fiókod?
Regisztrálj itt!Bátor Újrakezdők
„Ami szembejön velem, arra megpróbálok »rácsatlakozni« – mondja Róna Márta. – A barátaimtól is sokszor hallom, mennyire szeretnek velem beszélgetni, mert mindig hallanak tőlem valami újat, és motiválom őket. Azt mondják, nem tudják, honnan van ennyi energiám. Szerintem ez a normális állapot, csak mintha másoknak nem ez volna a természetes…”
Csongrádon született, ott töltötte gyerek- és kamaszkorát, járta ki iskoláit, érettségizett. Az osztályfőnökét, egyben biológiatanárát említi, aki a tiszta értékrendjével meghatározta az útját. Orvos legyen? Tanár? Gyógyszerész? Gyerekkora óta érdekelte az emberi szervezet működése, így aztán biológia-kémia szakra jelentkezett a József Attila Tudományegyetemre. Miután végzett, mégsem tanári pályán helyezkedett el, mert – miután egy évet töltött Angliában, hogy nyelvet tanuljon – a kilencvenes évek derekán itthon még gyerekcipőben járó reklámszakma szippantotta be. Szólt egy régi barát, akinek budapesti ismerőse keresett cégéhez idegen nyelvet beszélő diplomást. Ennél a nemzetközi reklámügynökségnél dolgozott tizenöt évig.
Hová vezet a szamárlétra?
Végigjárta a szamárlétrát. Önképző marketingesből lett vezető. Közben, hogy a közgazdasághoz is értsen, a Külkereskedelmi Főiskolán szerzett másoddiplomát. „Nekem folyamatos – de ötévente mindenképpen – megújulás kellett és kell! Új kihívás. Az elején ezt a folyamatos fejlődési vágyamat az előléptetések jelentették, később viszont területet kellett váltanom ahhoz, hogy motivált maradjak.”
Aki akar valamit, vonzza a szerencsét. „Az életben folyamatos impulzusok érnek, fontos a »jókor jó helyen« is, de a lényeg az, hogy felismerjük a lehetőséget és cselekedjünk!” És elmorfondírozik, pedig inkább cselekvő, mint merengő:
A megfelelő pillanatban keresték meg. „Az ügynökségi életből kilépve egyszer csak a Malév kommunikációs igazgatói székében találtam magam. Imádtam az új munkámat. Igazi szakmai kihívást jelentett, ráadásul olyan szerethető »családba« kerültem, amilyenre mindannyian vágyunk.”
Két év múlva a Magyar Légiforgalmi Vállalatot bezárták. Nehezen heverte ki – máig fáj –, de a kényszer nagy úr: váltania kellett. Előbb egy szálloda, utóbb egy szolgáltató cég kommunikációs igazgatójaként dolgozott, majd visszatért a reklám világába: bő fél évtizede a közterületi piac egy főszereplője foglalkoztatja kereskedelmi igazgatóként. És időközben elvégezte a Metropolitan Egyetem digitális marketing szakközgazdász executive MBA képzését…
De.
Az állandó stressz. A folyamatos pörgés. „Az életmód, ahogyan élünk, hogy első helyen a munka, miközben próbálunk a családban is helytállni, hogy az énidő háttérbe szorul: mindez visszaüt. És váratlanul rádöbben az ember: hoppá-hoppá! Valahol határvonalat kell húzni.” Elment egy szokásos, éves, egészségügyi szűrésre, kiderült, hogy itt egy kis gond, ott egy kis probléma… Egy orvos a szemébe mondta: ha nem változtat az életvitelén, annak nagyon súlyos következményei lesznek. „Jöttek a közhelyek: iktassam ki a stresszt, mozogjak többet, menjek el egy dietetikushoz…” Ez nem recept, gondolta, evvel ő nem tud mit kezdeni. A dietetikushoz azért elment, de tőle sem kapott praktikus útmutatást.
Mire jó a természettudományos képzettség?
Nem barát, nem ismerős bukkant ekkor elő, hanem… egykori természettudományos képzettsége. „Miért is van nekem biológus diplomám? Mégsem volt hiába öt év tanulás?” Az élete ötvenévesen vett fordulatot: egészségesen kezdett táplálkozni.
Nagyon sokat olvasott a témában, több képzésen tanult. Önmagán gyakorolt, és egy év alatt tizenhat kilónyi súlyfölöslegtől szabadult meg! Amitől persze dinamikusabbnak, energikusabbnak érezte magát… Kérdezték a barátnői, hogyan csinálta. Megfogadták a tanácsait. Látta az eredményt: rájött, van értelme a társadalmi munkájának, mert segít azoknak, akik hiába járnak orvostól orvosig.
Először csak a családnak, a baráti körnek adta át a tapasztalatait. Mindenki hálás volt a segítségért, és sokan biztatták, hogy ezt kell csinálnia, mert van benne lehetőség, és mert látszik, hogy élvezi. Egyelőre hobbinak gondolja – és magát szerencsésnek, hogy kedvtelésének élhet –, bár e hobbi, szerinte, bármivé kinőheti magát… Van rá kereslet.
2020? A járvány idején két amerikai egyetem online kurzusát végezte el: a Stanfordét és Emory Universityét. Mindkettőt táplálkozástan témában.
Amihez közvetlenül kapcsolódik a mozgás és a sport. Futni mindig is szeretett – akkor is, amikor nem akarta elismerni, hogy, bizony-bizony, túlsúlyos –, de az ízületei már fájtak, a térde sajgott, a háta hasogatott… Most? Hetente háromszor-négyszer tornázik (miközben a futás is megmaradt)! Két barátnője kitalálta, hetente kétszer-háromszor tartson nekik távtornát. Ez praxisában teljesen új területnek számított, ugyanakkor látta, hová fejlődnek hétről hétre együtt. Naná, hogy fölismerte: ezen a területen is képeznie kell magát… 2020 szeptemberében beiratkozott egy OKJ-s képzésre, és kilenc hónap tanulás, gyakorlás után fitneszinstruktor képesítést szerzett.
Véget ér a történet?
Közben egy közösségi oldalon zárt csoportot indított, hogy barátaival, ismerőseivel segítsék egymást életmódjuk megváltoztatásában: már közel háromszázan csatlakoztak hozzá. „Ha valaki nem tudja, hol kezdje el, vagy azt érzi, egyedül nem megy, akkor ez a program neki szól.” Egyensúly Programnak nevezik. „Hozzuk magunkat lelkiekben és hormonálisan is egyensúlyba! Ez a jóllét, a »well being« alapja. Mert ha nincs egyensúly, ha valamerre billenünk, annak nem lesz jó vége. És ez »program«! Végigcsinálható folyamat, amelynek látszik a vége!”
A megközelítésük azon alapul, hogy étrenddel, helyes táplálkozással, rendszeres mozgással, a környezet átalakításával, az érzelmi központok kontrolljával a szervezet segíthető és gyógyítható. És persze együtt minden könnyebb. Létrehoztak egy weboldalt egyensulyprogram.com címen. De a történetnek itt nincs vége (hiszen folyamat).
Márta – aki időközben megszerezte a táplálkozási tanácsadó (Certified Nutrition Coach) végzettséget is, amelynek a tananyagát a National Academy of Sports Medicine dolgozta ki – jelenlegi munkája mellett olyan vállalkozás kiépítésén dolgozik, amely tanácsokkal, alapismeretek közvetítésével segít a manapság népbetegségnek számító túlsúly és a változókori problémák legyőzésében. A recept: mozgás, megfelelő táplálkozás és a psziché, a motiváció kiegyensúlyozása.
Egyébiránt szeptembertől ismét egyetemista: a Semmelweis Egyetem táplálkozástudományi mesterképzésének hallgatója.