Bátor Újrakezdők

Merészen egyedi bohémság
A bohémság, az új utak keresése, a régiség tisztelete és a föld szeretete tökéletesen megférhet egy emberben. Kiváló példa erre Törő Attila élete, aki kenyérkereső foglalkozását tekintve személyi sofőr, újonnan választott hivatását nézve: kárpitos, szenvedélyét látva: kertész.

A kőbányai fiú kreativitása már iskoláskorában megmutatkozott: szünetekben szívesen rajzolt a táblára, s képregényeket tervezgetett – magának. Eredetileg autószerelőnek készült, de ma már nem bánja, hogy végül egy textilipari iskolában kötött ki. Miközben ott technikusi képesítést szerzett, a textilanyagokkal való foglalatoskodás felébresztette benne a művészi gondolkodást is. Úgy emlékszik: mindig azt csinálta, amit éppen felkínált számára az élet. Így lett alkalmazott, majd vezető egy gyorsétteremben, szállítómunkás, majd pénzügyi szakember egy banknál, s több italkereskedelmi cég promotere. Utóbbi munkájában már kifejezetten szükség volt az alkotóképességére és az emberi kapcsolatok iránti érzékére is.

„Nem vagyok íróasztal mellett ülő típus, és ezek a munkák egy időre mindig kielégítették a mozgékonyság, a változatosság iránti vágyamat. Amikor azonban úgy éreztem, hogy kiégtem, azonnal továbbmentem.”


Ötletes székek

Végül aztán, tizenkét éve, egy bank személyi sofőrjeként megtalálta az anyagi biztonságát, ám legbelül végig úgy érezte: valami mást is tennie kell… Akkori kedvese figyelmes születésnapi ajándéka jelentette az életében a fordulópontot: részvételt egy bútorfestő workshopon. A lehetőségért máig hálás egykori társának. Egyedüli férfi résztvevő volt a sok tanulni és alkotni vágyó hölgy között. Arra is rá kellett jönnie, hogy rengeteg festési technikát megtanulva sem érzi igazán magáénak a bútorfestést.

Egy szintén sikeres OKJ-s kárpitostanfolyam elvégzése után fordult az igazi iskolája, a világháló felé, ami aztán megadta számára a várt inspirációt. A neten talált rá a nagyvilágban is különlegesnek számító „különleges székekre, fotelekre”: a neobarokk jellegű, hímzett háttámlájú, egyedi látványú ülőalkalmatosságokra. Ebben a stílusban fedezte fel, hogy kreativitását egyszerre több formában is megvalósíthatja. Hiszen magának kellett megálmodnia mindent, s a festés mellett felújításra, kárpitozásra is szükség volt. Az ecseten és a krétafestéken kívül pedig szabókrétát, rugókat és kapcsokat is kellett használnia. Ami azonban leginkább vonzotta, az a stílus merészsége, szokatlansága és – bohémsága.

„A neten újra meg újra, gyakran lassított videók megnézésével fejlesztettem tovább a szakmai fortélyaimat.”


Az első darabokat baráti kérésre, megrendelésre készítette el, de nemsokára külső biztatás nélkül is megálmodta és megcsinálta a saját székeit, foteljeit. A saját örömére készült bútoroknak nagy keletje lett a Covid első időszakában.

Lelki béke

Ám a járvány második szakaszában már érezhető volt, hogy az emberek „fogják a pénzüket”. Az is kiderült, hogy a világ boldogabbik felén a népek gondtalanabbul és merészebben változtatnak a színeken, a formákon – az életükön. Részben a szerencsésebb anyagi feltételek, részben a rugalmasabb szemlélet miatt.

„Az emberek Amerikában, de még Európa nyugati felén is bátrabban újítják meg a környezetüket, mint nálunk. Az itthoni szemléletet a biztonságba kapaszkodás, a megszokotthoz ragaszkodás határozza meg. S én hiába tudom, hogy például egy fekete-arany színpáros micsoda hatást érhetne el, ha erre a látványra szó szerint nincs vevő.”


Törő Attilának az élete változása kezdetben nagy lehetőségnek tűnt, de aztán „jöttek a pofonok”: ma úgy látja, hogy az extravagáns, egyedi székeiből egyelőre nem tudna megélni. Azt az igényes munkát pedig, amivel megújítja – égeti, festi – a székeit, kevesen tudják, még kevesebben akarják megfizetni. Pedig ez még csak a legelső lépés, hiszen minden darabot kárpittal von be, a háttámlán egy festménnyel. A bútor fájának színét a képek meghatározó, de legkevesebbet szereplő szín adja. Saját konoksága is lehet az üzleti sikerének a gátja: az egyediségből és az általa megálmodott elképzeléséből nem hajlandó engedni. A maga lelki békéjét fontosabbnak tartja a megrendelő elégedettségénél.

„Ha becsukom a szemem, belül már biztosan látom a kész munkámat: így néz ki.”


Mégsem gondolja elvesztegetett időnek a mostanit: mindenkitől tanul. A világháló mellett például attól az idős kárpitosmester szomszédtól, aki tanácsaival segít neki a fejlődésben. Vagy azoktól a hímző népművészektől, akik a háttámla borítását készítik el neki, és azoktól a fiatal képzőművészektől is, akiknek a munkáit a székein felhasználja.

Bakfitty és Zsarátnok

Kenyérkereső foglalkozásnak egyelőre marad a gépkocsivezetés, időigényes hobbinak pedig a nagymamától örökölt, hatalmas kert a pilisvörösvári ház körül. Törő Attila szinte tudományos alapossággal termeszt tucatnyi paradicsomfajtát, számtalan zöldségfélét, virágokat és – chilit. Utóbbit különleges ízesítésben feldolgozza, s felcímkézett üvegekben tárolja. Régi magyar szavakat adva a saját termékei nevének: Bakfitty, Zsarátnok, Cefet, Kasu… Egyelőre csak baráti körben népszerűsíti ízeit. Aranykalászos Gazdaképző diplomával a zsebében mint őstermelő, egyszer majd akár hivatalos kistermelő is lehet. Mert arról csak nem mondott le, hogy valamikor a hobbijaiból: a székekből és a kertből éljen meg.

„Sokáig hagyom, hogy vigyen magával az élet. De aztán egyszer csak berúgom az ajtót...”

Attila mottója: „Álmodozni jó. Megvalósítani még jobb!...”
szerző: Major Árvácska
Bátor Újrakezdők 2024. SZEPTEMBER Mindennap kell valamit csinálni!
Mindennek egy régi tálalószekrény az oka – mondja Békefi Katalin. S valóban, az egykor Kanadából érkezett régi bútordarabnak döntő szerepe lett riportalanyunk újbóli pályára találásában. Ám a háttérben feltűnik egy állandóan szorgoskodó, horgoló, kötő, hímző nagymama, s a talán tőle kapott útravaló: mindennap kell valamit csinálni!
Bátor Újrakezdők 2024. SZEPTEMBER És a tüllszoknya újra divatba jön…?
Stroke gyanújával, egy szirénázó mentőautóban tette fel magának a kérdést Molnár Krisztina, a sikeres banki szakember: hogyan jutottam el idáig? Felismerte, hogy feszített élettempóján változtatnia kell.
Bátor Újrakezdők 2024. SZEPTEMBER Női minőség és családi harmónia
Nehéz egy-két szóval meghatározni, hogy Fülöp Hajnalka pontosan mivel is foglalkozik. Egy biztos: nyitott, érdeklődő és szabad szellem, nem lehet és nem is kell kategorizálni.
éppen olvassák
01
Bátor Újrakezdők 2024. SZEPTEMBER Mindennap kell valamit csinálni!
Mindennek egy régi tálalószekrény az oka – mondja Békefi Katalin. S valóban, az egykor Kanadából érkezett régi bútordarabnak döntő szerepe lett riportalanyunk újbóli pályára találásában. Ám a háttérben feltűnik egy állandóan szorgoskodó, horgoló, kötő, hímző nagymama, s a talán tőle kapott útravaló: mindennap kell valamit csinálni!
02
Bátor Újrakezdők 2024. SZEPTEMBER A világ olyan színes, amilyenné varázsoljuk
Egy dunántúli „kétutcás kis falu” szülöttjeként Máté Beáta gimnáziumi magyartanára biztatására örömmel ment volna pedagógusi pályára, később pedig fényképészként képzelte el magát. De végtelenül prózai okokból végül gyógyszertári asszisztensnek tanult: akkor ebben a szakmában volt ingyenes a képzés...
03
Bátor Újrakezdők 2024. SZEPTEMBER És a tüllszoknya újra divatba jön…?
Stroke gyanújával, egy szirénázó mentőautóban tette fel magának a kérdést Molnár Krisztina, a sikeres banki szakember: hogyan jutottam el idáig? Felismerte, hogy feszített élettempóján változtatnia kell.
Menu