Szabadidő

Az író, aki a halálba vitte életművét
Ma 13 éve halt meg a zseniális író, aki élete utolsó öt évtizedében nem publikált egy sort sem. Pedig az írást nem hagyta abba.

A 20. század egyik legnagyobb hatású regénye kétségkívül Jerome David Salinger Zabhegyező (újabb fordításban Rozsban a fogó) című műve, melyet 1951-es megjelenése óta 65 millió példányban adtak el. Íróját azonban a siker rendhagyó módon igencsak megviselte, és a növekvő népszerűség elől önkéntes száműzetésbe vonult. Voltak, akik szerint a világtól való elzárkózása azzal is összefüggésbe hozható, hogy John Lennon gyilkosa, Mark David Chapman a merénylet előtt a Zabhegyezőt olvasta, aki a tárgyaláson idézett is a műből. Sőt, Sharon Tate gyilkosa, Charles Manson is Salinger-rajongó volt.

1980-ban adta utolsó interjúját, ezután már csak néhány elszánt rajongó lesifotóján és kétes hitelességű beszámolókban jelenik meg. Az összesen négy vékonyka kötetet publikáló szerző hagyatéka ugyanakkor terjedelmes lehet, hiszen saját – évtizedekkel ezelőtt tett – vallomása szerint nem hagyott fel az írással „Csodálatos békét rejt magában, ha nem publikálsz. Szeretek írni. Imádok írni. De csakis magamnak írok, csak a saját élvezetemre.”

Egy kalandos félélet

A 91 évesen elhunyt író életének első fele egy meglehetősen kalandos, egyben tragikus történet is. Élete két nagy megrázkódtatása, egy elvesztett szerelem és a második világháború traumája egész életén és munkásságán nyomot hagyott.

Salinger 1941-ben kezdett viszonyt Eugene O’Neill drámaíró lányával, az akkor csupán 16 éves Oonával. A kapcsolat azonban nem tarthatott sokáig, mivel az akkor pályakezdő írót 1942-ben besorozták, és a második világháborús európai hadszíntérre került. Itt, a fronton kellett megtudnia, hogy Oona elhagyta őt, és összeállt az akkor már 50 felett járó Charlie Chaplinnel. A lány nem sokkal később feleségül is ment Chaplinhez, akivel aztán hosszú boldog házasságban éltek, és nyolc közös gyermekük született. Salingert azonban egész életére megviselte ez a szakítás, egészen öregkoráig kereste Oonát különböző fiatal lányokban. Az 1944-es év azonban a szerelme elvesztése mellett több megrázkódtatást is tartogatott számára. Részt vett a normandiai partraszállásban, majd több véres franciaországi ütközetben. Ott volt a dachaui koncentrációs tábor felszabadításakor, ami ugyancsak súlyos traumaként hatott rá. „Az égő hús szagát valahogy sose tudod teljesen kiölni az orrodból” – írta egy levelében. A világháborúban, Párizsban találkozott Hemingwayjel is, aki dokumentáltan nagyra tartotta a fiatal írót.

A titkos életmű

Úgy tűnt, Salinger a háború után új életet kezdhet. 1951 és 63 között publikálta műveit, házasságot kötött (egy egyetemista lánnyal), két gyermeke született.

1965-ben azonban elvált feleségétől, és a könyvkiadók is elvesztették az egyébként világsikerű írót. Miután visszavonult, több készülő regényről is szárnyra keltek különböző pletykák – többek között egy második világháborús nagyregényről –, ám ezek vagy kacsának bizonyultak, vagy valóban megírta őket, de soha nem adta ki.

2010. január 27-én bekövetkezett halála után az irodalmi lapokban és blogokon ismét elkezdődtek a találgatások páncélszekrényben őrzött kéziratokról, kiadás előtt álló hagyatékról, ám az elmúlt öt évben egy sor sem jelent meg Salinger állítólagos életművéből.

Néhány éve úgy tűnt, fordulat állhat be a rejtélyes történetben. Egy 2015-ben megjelent terjedelmes, mintegy 700 oldalas életrajzi könyvben a szerzők, David Shields és Shane Salerno meglepő állítást tettek. Eszerint posztumusz Salinger-kötetek egész sora láthat napvilágot. Bár az író hagyatékának kezelői, Salinger fia és özvegye nem működtek együtt az életrajzi könyvet jegyző szerzőpárossal, Salernóék tudni vélték a megjelenő könyvek témáját. 

Ezt erősítette meg néhány évvel ezelőtt az író fia, Matt Salinger a The Guardiannek adott interjúban, ahol egyértelművé tette szándékát: publikálni fogja apja írásait. Salinger fia azt állította, hogy az apja mindennap írt, és hatalmas terjedelmű a hagyatéka, amelynek feldolgozása hosszú évek óta tart. Az interjúban körülbelül tíz évre becsülte a szükséges időt.

Salinger halálát követően eddig mindössze a Három korai történet című kötet jelent meg, és állítólag Gus Van Sant ezredfordulón forgatott Fedezd fel Forrestert! című filmjében a Sean Connery által megformált, remeteként élő, idős író karakterét szintén Salinger ihlette. Egyelőre rejtély, hogy olvashatók lesznek-e valaha a zseniális író fiókban rejtőzködő művei, vagy sohasem nyerhetünk bepillantást késői írásaiba. Addig is marad a remény, hogy az örökösök egyszer közkinccsé teszik az író hagyatékát, vagy annak legalább egy részét.

szerző: Zoltán Annamária
Szabadidő 2023. DECEMBER 4 lenyűgöző irodalmi kávéház Európában
Különleges kávéházak, ahol a friss kávéillat mellé patinás múlt jár.
Szabadidő 2021. MÁJUS Mit ivott a kedvenc íród?
Elgondolkodtál már azon, pontosan mit is rendelhetett Ady Endre a Centrálban vagy Hemingway a Florida bárban? Összeállításunkból megtudhatod!
Szabadidő 2021. JANUÁR A filmvászon legendás dívái
Egy pillantásukkal lenyűgözték a nézőket, tehetségüket csodálták, természetes bájuknak köszönhetően pedig mindenki rájuk akart hasonlítani.
éppen olvassák
01
Szabadidő 2024. JÚLIUS Mi történt a jószomszédi viszonnyal?
A gangos házakban felnövekvők közül sokaknak meghatározó közösségi élményük ma is, hogy „régebben” jobban figyeltek egymásra a szomszédok, mint manapság.
02
Szabadidő 2024. JÚLIUS Ahol remény és jövő születik
Nyolcszáz gyermekvédelmi gondoskodásban élő gyermek és fiatal érkezett ma egy különleges táborba, ahol élményekkel teli tíz nap vár rájuk.
03
Szabadidő 2024. JÚLIUS Ez Kalifornia!
A nyugati parti arany állam: napsütés, nyüzsgő városok, végtelen tengerpartok, egyedülálló nemzeti parkok és persze Hollywood.
Menu