Még nincs nálunk fiókod?
Regisztrálj itt!Szabadidő
Egyre gazdagabb választékot kínálnak a sonkákból a piacok és élelmiszer-áruházak. Nem könnyű eligazodnod, ha a kellemes íz mellett egészséged megőrzésére is gondolsz. A megszokott ízvilág mellé újdonságot is csempészhetsz néhány apró trükk segítségével. Így biztosan nem lesz unalmas az ünnepi fogás, és attól sem kell tartanod, hogy a gyomrod vagy a vérnyomásod tiltakozni fog.
Füstök, pácok, fóliák
Ha minél jobban szeretnéd felidézni a hagyományos ízeket, a szárazon füstölt, falusi sonkának is nevezett húst válaszd. Bár magasabb áron kínálják, mint a gyorspácolt változatot, cserébe gazdag aromát és kevesebb adalékanyagot rejt. Ennél az eljárásnál a sonkát sóval, esetleg egyéb fűszerekkel dörzsölik be, majd felakasztják száradni. Hat hónapig is eltarthat, míg az ízesítő anyagok átjárják a sonka belsejét. Füstöléssel fokozzák a tartósságot és a kellemes zamatot.
A gyorspácolt, hozzáadott vízzel kezelt sonka belsejébe sót, kevés cukrot, aromákat és tartósítószert is tartalmazó folyadékot fecskendeznek. Így a sonka jóval rövidebb idő múlva kerülhet a pultokra. Rendszerint vákuumfóliába csomagolva találod, melyen a szavatossági idő mellett a hozzáadott adalékanyagokat is feltüntetik. Ezek megvédik a húst a baktériumoktól és a gyors romlástól, de kedvezőtlen hatásukkal is számolnod kell. Természetesen néhány szelet még nem fenyegeti egészségedet. Ez a változat kevésbé emlékeztet a falusi, füstölt ízekre, ám az állaga puhább, omlósabb, mint hosszan érlelt társaié.
Harmadik megoldásként, ha kevés időt tudsz szentelni az előkészületeknek, vásárolhatsz főtt vagy sült, szeletelt sonkát vagy tarját. Ekkor arra figyelj, hogy a szeletek szélei ne legyenek elszíneződve, mert ez a hosszas, nem megfelelő tárolásról árulkodik.
Kérdések a fazék körül
A sonkát az elkészítésig hűtőben tárold. A hagyományos, hosszan érlelt fajtát főzés előtt áztasd néhány óráig hideg vízben, így eltávolíthatod a vérnyomásra veszélyes, túlzottan magas sótartalom egy részét. Majd friss vízben, lassan forralva főzd, hogy megőrizze eredeti ízét.
A gyorspácolt sonkát nem szükséges beáztatnod, de mosd le felületéről a páclét, mielőtt a fazékba kerül. A füstölt-szárított sonka főzése két-három órát is igényel, míg a másik változat másfél óra alatt is puhára fő. Az óra helyett biztosabb módszer, ha hústűvel óvatosan ellenőrzöd, nem túl kemény, vagy ruganyos-e még. Főzés után állítsd hideg vízzel telt fazékba, míg teljesen kihűl. Ha víz nélkül várod a lehűlését, kellemetlenül kiszárad, és nehezen rágható falatokat kapsz a porhanyós hús helyett.
Egyedi aromát kölcsönözhetsz a megszokott sonkának, ha a főzővízhez természetes ízesítőket adsz. Szárított mustármag, narancslé és kevés méz keverékével pikáns ízt nyersz. Egzotikus hatású lesz a húsvéti menü, ha szárított ananászdarabokat, ananászlét és néhány kanál cukrot teszel a főzővízbe. Gyömbérrel és szójaszósszal főzve keleti hangulatot varázsolhatsz az ünnepnek.
A szeleteléssel várd meg, míg a sonka teljesen kihűl. A fel nem használt mennyiséget alufóliába csomagolva néhány napig tárolhatod a hűtőben. Ha jókora darabot vásároltál, adagonként szeletelve, fóliázva bátran lefagyaszthatod. Fogyasztás előtt néhány órával tedd a hűtő polcára, de ne szobahőmérsékleten várd, míg kienged, mert így romlásnak indulhat. Ezzel a takarékos megoldással az év során bármikor felidézheted a húsvéti hangulatot.
Egészségbarát tálalás
A sonka mellé leggyakrabban kínált mustár és torma nem csak az ízesítő szerepét tölti be. Mivel a vörös húsok emésztése problémát okozhat, ezek a fűszerek segítenek megakadályozni a kellemetlen teltségérzést.
A mustár enyhén vérnyomáscsökkentő növény, így ellensúlyozhatod a sózott sonka hatását. A torma serkenti az epehólyag működését, megkönnyíti az ünnepi menü zsírtartalmának megemésztését. Méregtelenítő hatást gyakorol a vérre, így gyorsabban kiürülnek szervezetből a fehérjetöbblet miatt felhalmozódó káros anyagok.
Bár a sonka savas irányba tolja el a testfolyadékok kémiai egyensúlyát, a vele együtt fogyasztott zöldségekkel helyreállíthatod az arányt. Ne feledkezz meg a népszerű tavaszi zöldségről, a retekről, mely elsőrangú lúgosító táplálék. Kenyér helyett tálalj bőséges saláta-összeállítást a sonka és a főtt tojás mellé, így nem csak az elsavasodás veszélyétől menekülsz, de az ünnep alatt felkúszó kilóktól is.
A sonkát a megszokott, szeletelt tálalás helyett egészségesebb formában is fogyaszthatod. A főtt tojással együtt kockákra vágva, petrezselymes-joghurtos mártással együtt töltsd kivájt paradicsomokba. Változatos és kalóriában szegényebb lesz a tányérod tartalma.
Húsvét után érdemes kevesebb állati eredetű élelmiszert fogyasztanod, de így is megőrizheted a kedvelt ízeket. A sonka főzőlevét használd fel fejtettbab-leves készítéséhez. A füstölt aroma és a rostban gazdag hüvelyes egészséges és ízletes választás az ünnepet követő napokban.