Szabadidő

6 ok, amiért Japán az egyik legkülönösebb hely a Földön
Az ázsiai szigetország az év minden szakában olyan látványosságokat tartogat, amelyekkel máshol biztosan nem találkozunk.

Japán az az ország, amelyben az ember külföldiként csak kapkodja a fejét, és a legjobb esetben is legfeljebb a felét érti annak, ami körülötte történik. Miközben egyszerűen nem lehet olyan extrém ruhába bújni, hogy bárkiből döbbenetet váltsunk ki, az ételek jó része olyan, mintha egy másik bolygóról származna, és szinte minden sarkon kulturális érdekességre vagy furcsaságra bukkanhatunk.

Összegyűjtöttük, hogy szerintünk miért Japán az egyik legérdekesebb hely a világon, és milyen különlegességeket kínál a téli időszakban.  

Fürdőző hómajmok

Japánban rengeteg a hőforrás, és a fürdőzésnek nagy kultúrája van, nem csupán az emberek, de az állatok körében is. A Jigokudani majomparkban több mint száz vörös pofájú makákó éli mindennapjait. A „Pokol-völgy” erdőit japán makákók, más néven hómajmok lakják, amelyek kedvenc időtöltése, hogy a hőforrásokban üldögélnek. A makákók emellett kifejezetten élvezik a téli időjárást, a nap nagy részét játékkal, fürdőzéssel vagy éppen hógolyógyúrással töltik.

Az 1964-ben alapított rezervátumban bárki megfigyelheti őket természetes közegükben. Az onsenek, vagyis a vulkanikus gyógyfürdők ásványi anyagban gazdag, körülbelül 45 fokos vizek, oldják a feszültséget, enyhítik a reumás panaszokat, valamint javítják a vérkeringést, és elősegítik a bőr rugalmasságának megőrzését.

Lámpásfesztivál Naganóban

Nagano 250 kilométerre található Tokiótól, Japán kellős közepén fekszik, 3000 méteres hegyek ölelésében, ezért „Japán tetejének” is nevezik. A ma kb. 835 km2 területű város a Zenkō-ji buddhista templom köré épült és formálódott az évszázadok során. A buddhizmus 552-ben került a szigetországba egy Buddha-szobor kíséretében. Ezt a Japánban első Buddha-szobrot állítólag a Zenkō-jiban őrzik.

A szobrot nem látogathatja senki, az érdeklődök csupán a másolatot tekinthetik meg, azt is csak hatévente. A templom mellett minden évben, februárban rendezik meg a lámpásfesztivált. Ilyenkor a kivilágított templom és a körülötte elhelyezett lámpások felejthetetlen látványt nyújtanak.

Szilveszter Japánban

Az újév (oshōgatsu) köszöntése Tokióban új értelmet ad a buli kifejezésnek. Ilyenkor minden sarkon robotokkal, pokemonokkal, countdown partikkal, koncertekkel és utcai felvonulásokkal találkozhatunk, de persze az ünnepi tűzijáték sem marad el.

A nomihōdai, azaz az „igyál, amennyi beléd fér” hagyományát szinte minden bárban tartják szilveszterkor. A különböző klubokban és bárokban meghatározott áron és időhatárok között korlátlan mennyiségű italt fogyaszthatunk. Tokióban szinte az összes klubban együtt számol vissza az ünneplő tömeg szilveszterkor, mely az év egyik legfontosabb ünnepe, már a 31-ét is ünnepnapnak számítják. Többek között ez a nap egyike azon ritka alkalmaknak, amikor az utca embere is bemehet a császári palota belső területére, és láthatja a császári családot.

A világ legszuperebb tudományos múzeuma

A tudományos-fantasztikus filmek elbújhatnak a tokiói Miraikan múzeum tárlata mellett, amely nemrég fogadta tízmilliomodik látogatóját. Emberre megtévesztően hasonlító, interakcióra képes robotok? Pipa. Rovarok előállítása génmanipuláció segítségével? Pipa. És hogy milyen környezetben fogunk élni 2050-ben? Itt ez is kiderül. Ha pedig mindez nem lenne elég, jó, ha tudjuk, hogy ezen a helyen a robotfoci is kötelező része a múzeumlátogatásnak.

Bevásárlás

A japán fiatalok élete a divat körül forog, nem véletlen, hiszen a felkelő nap országa a legtöbb extrém stílusirányzat szülőhelye. Harsány színek, egyedi, feltűnő sminkek jellemzik az utca emberének külsejét. Itt egyébként is az egyik legnépszerűbb szabadidős tevékenység a vásárlás, mely már-már művészet. Az eladók amellett, hogy bepötyögik a kiválasztott ruhadarab árát, a műveletet hajlongással, mosolygással, nevetéssel és hízelgéssel toldják meg. Az újév első pár napjában indul a Fukubukuro őrület. Mi benne a pláne? Hogy a vásárlás pillanatában fogalma sincs az embernek, hogy mit vesz meg. A Fukubukuro lényegében zsákbamacska, azonban a zsákban egy kis szerencsével drága ruhákra bukkanhat a vásárló a legjobb tervezőktől, az eredeti ár töredékéért.

Spirituális zarándokút

A Matsumoto-kastély japán legrégebbi, több mint 400 éves várkastélya, amelyet fekete falai miatt Varjúvárnak is neveznek. A nem messze fekvő Suwa-tónál egy különös természeti jelenségnek köszönhetően valódi spirituális élmény vár a látogatókra. A felszín alatt húzódó hévíz mozgása miatt a tó vastag jégrétege időről időre végighasad. Ez az omiwatari, az „istenek átkelése”, melyben a helyiek a Suwa-szentély épületei között közlekedő istenek nyomait vélték felfedezni.

szerző: Czakó Letty
Szabadidő 2022. JÚNIUS 5 meseszép kisváros, ha csendes pihenésre vágysz
Európa számtalan gyönyörű falunak illetve kisvárosnak ad otthont, melyek nagyszerű lehetőséget kínálnak a kikapcsolódásra!
Pénzügyek 2022. JÚNIUS A jövő futurisztikus, karbonsemleges városa
A természetbe álmodott településen nem lesznek autók, zöld energia és mesterséges intelligencia segíti majd a lakók életét.
Szabadidő 2021. MÁJUS Lenyűgöző vallási helyek a Földön
Ezek azok a csodálatos helyek, amelyek évszázadok óta emberek millióinak képesek hitet, megnyugvást, védelmet és szeretetet biztosítani.
éppen olvassák
01
Szabadidő 2024. ÁPRILIS Szuper tippek a tavaszi nagytakarításhoz
Valamit valamiért – tartja a mondás. Ha itt a mesés tavasz, eljön a nagytakarítás ideje.
02
Szabadidő 2024. ÁPRILIS Ismét Magyarországra jön Bryan Adams
Ha valamelyik dalát játssza a rádió, azonnal felismerjük jellegzetes rekedt, erőteljes hangját. Ha rockos számot énekel, ha lírai hangvételű dalt.
03
Szabadidő 2024. ÁPRILIS Így mentsd meg a húsvéti maradékot!
4 tipp a maradék sonka és tojás új formába öntésére, hogy ne maradékként, hanem ínyencfalatként gondolj a húsvéti romokra.
Menu