Egészség

Miért együnk halat? - receptekkel
A tengeri halfogyasztás ma már kevésbé anyagi kérdés, mint akár néhány évtizeddel ezelőtt. Magyarországon mégis nagyon ritkán kerül az asztalra halétel, pedig szívügyünk lehetne – szó szerint.

A múlt század hetvenes éveiben két dán orvosnak feltűnt, hogy az amerikai, dániai és grönlandi inuit lakosság koszorúér-betegségből származó halálozása lényegesen kisebb, mint az európai országok lakosságáé. Rövidesen kiderült, hogy az inuit eszkimók szervezetébe fő táplálékukkal, a tengeri halakkal naponta 5-10 gramm omega-3 zsírsav kerül: ezzel összefüggésben plazma-trigliceridszintjük kellően alacsony, de a „jó koleszterinnek” is nevezett HDL-koleszterin-koncentráció kedvezően magas.

HALadás a szív- érrendszeri betegségek megelőzésében

Egy 1994-ben Lyonban végzett vizsgálatban a növényi eredetű omega-3 zsírsav, az alfa-linolénsav hatásosan javította az infarktuson átesett betegek állapotát, elősegítette gyógyulásukat, jelentősen csökkentette a szövődmények kialakulását, valamint a halálozást. Ennek a zsírsavnak egy része az emberi szervezetben átalakul a tengeri halakban található hosszú láncú omega-3 zsírsavvá, így a végeredmény ugyanaz, mint a tengeri halak fogyasztását követően. Nevezetesen: csökken a trombózisnak és a magas vérnyomás kialakulásának veszélye, és a szívinfarktus utáni állapotban egy esetleges második infarktusnak a kockázata is mérséklődik.

Mennyi halat és magot?

A kutatások és tapasztalatok tükrében ma már megállapítható, hogy 100 gramm tengeri hal fogyasztása javasolt hetente legalább kétszer, de inkább háromszor. Ettől a koszorúér-betegségből származó szívhalál kockázatának 30-40 százalékos csökkenése várható. A növényi eredetű omega-3 zsírsav, az alfa-linolénsav forrásai a következők: dió, lenmagolaj, repceolaj, szójaolaj, valamint az előbbieknél kisebb mennyiséget tartalmazó kukorica, mák, tökmag és az ezekből készült olaj.

Következő cikk

+ 2 recept

A következő két étel játszva elkészíthető. Még annak sem kell megijednie a feladattól, aki életében nem járt konyhában, hiszen az alapanyagok, a főzés valóban gyerekjáték, az eredmény viszont egy, illetve két igazán finom halétel.

Zöldséges tonhal alufóliában

Hozzávalók:
50 dkg tonhal

2-3 gerezd fokhagyma
10 dkg zöldpaprika
15 dkg paradicsom
tengeri só

A tonhalszeleteket enyhén besózzuk, bekenjük a zúzott fokhagymával, majd szeletenként alufóliára fektetve beborítjuk a zöldpaprika- és paradicsomkarikákkal. Lazán becsomagoljuk, előmelegített sütőben 20-25 percig sütjük. Kibontva közvetlenül a tányérokra csúsztatjuk, burgonyakörettel tálaljuk.

Sajtos lazacfilé

Hozzávalók:
40 dkg lazacfilé

4 dkg liszt
4 evőkanál olívaolaj
10 dkg eidami sajt
fél citrom felkarikázva
konyhasó

A lazacot négy szeletbe vágjuk, enyhén besózzuk. A halszeleteket lisztbe forgatjuk, és olívaolajon hirtelen megsütjük úgy, hogy a közepe még nyers maradjon. A megsült szeleteket hőálló edénybe tesszük, befedjük sajtszeletekkel, és előmelegített sütőben addig sütjük, míg a sajt rá nem olvad. Citromkarikával díszítve melegen tálaljuk. Fogyaszthatjuk a halat burgonyával vagy párolt zöldségkörettel is.

szerző: Gönye László
Egészség 2024. FEBRUÁR Mit tegyél, ha magas a koleszterined?
A magas koleszterinszint hazai viszonylatban az első számú halálokok közt szerepel. A kockázat diétával hatékonyan csökkenhető.
Egészség 2023. OKTÓBER A legjobb szívvédő magvak – receptekkel!
A mindennapos dió-, mandula- és pisztáciafogyasztás hozzátartozik a szívbarát étrendhez, természetesen ínycsiklandó receptek segítségével.
Egészség 2022. DECEMBER 7 érdekes tény a halfogyasztásról
A karácsonyi menü alig képzelhető el ízletes hal nélkül. Tudj meg többet róla, mielőtt asztalodra kerül!
éppen olvassák
01
Egészség 2025. JANUÁR Tuti tippek, ha nem bírod a hideget
Szervezetünk hőháztartása számtalan okból megváltozhat. Ha gyakran indokolatlanul fázol, komoly oka lehet a hőgazdálkodási zavarnak.
02
Egészség 2024. DECEMBER Ezért hízol könnyebben télen!
A téli hónapokban hajlamosak vagyunk könnyebben felszedni a pluszkilókat. De vajon mi állhat ennek hátterében, és hogyan védekezhetünk ellene?
03
Egészség 2024. DECEMBER A legjobb téli immunerősítők - kéznél van a megoldás!
A változékony időjárás, a nyirkos hideg igencsak próbára teszik a szervezet ellenálló képességét.
Menu