Még nincs nálunk fiókod?
Regisztrálj itt!Pénzügyek
A befektetési célú borvásárlás helyszíne természetesen nem az italbolt, az áru tárolásának helye nem a poharad, de még csak nem is az otthoni kamrapolc. Nyilván fellobbantja lelkesedésed lángját, ha arra gondolsz, hogy egyetlen palack háború előtt beszerzett tokaji aszú ma akár félmillió forintot is érhet, de ne számíts arra, hogy nem kell alaposan tájékozódnod és felvértezned magad ismeretekkel, ha erre a számodra új terepre merészkedsz. Leendő befektetőként tudnod kell, hogy bármilyen értékes is, egy borospalack kevéssé likvid eszköz, nagyobb borvagyon készpénzre váltása akár hónapokat is igénybe vehet. Az üvegek szállítása és tárolása is speciális figyelmet és hozzáértést követel.
Azt sem árt meggondolnod, hogy a világ borainak mindössze egy százaléka a befektetési minősítésű bor. És itt nem arról van szó, hogy leemelsz kíváncsiságból egy palackot a polcról a boltban, aztán ha megkóstolod, és kiderül, hogy mellényúltál, az csak annyi, hogy ilyet máskor nem veszel. A különleges, befektetésre alkalmas borok jellemzője, hogy eleve korlátozott mennyiségben állnak rendelkezésre, és idővel javul a minőségük is. Így folyamatosan bővül irántuk a kereslet, ellenben a kínálat egyre csak szűkül, ennek eredménye az átlag feletti hozam.
A jó bor titka
Befektetésre hagyományosan a bordeaux-i pincészetek borait ajánlják. Ezeknek a boroknak már kialakult a másodlagos piacuk, így a profitrealizálás sem okozhat komolyabb gondot, ha a szükség úgy hozza.
A legjobb 30 borból évente átlagosan ötszázezer palackot állítanak elő, aminek természetesen komoly árfelhajtó hatása van. Ugyancsak megbízhatók a Burgundia pincészeteiből kikerülő borok. Ezek másodlagos piaca is meglehetősen jól szervezett, és az évszázadok során kialakított szigorú termelési szabályok, valamint termelési korlátok garantálják a növekvő hozamot.
Természetesen lehet találni jó befektetést más régiók pincészeteiben előállított borok között is, de ezeknél már hangsúlyos kérdés, hogy tudjuk-e őket később értékesíteni a remélt áron. A magyar borok közül mindenekelőtt a tokaji borkülönlegességek ajánlhatók gyűjtésre és palackos érlelésre. Egy megbízható pincészet szép évjáratból származó hatputtonyos aszújának a világon egyedülállóan hosszú életpályája lehet: kétszáz éves korában még teljesen élvezhető lesz. Nem is beszélve a natureszenciának nevezett nektárról, amely állítólag 400 évig is eltartható.
Csak semmi változás
Ha nem kalandra vágysz, hanem minél kisebb kockázatú befektetésre, akkor alapszabály, hogy csak jól menedzselt, világhírű borászatok boraiba fektess, mert csak ez ígérhet értéknövekedést, és csak megbízható, ellenőrizhető forgalmazóktól vásárolj. A megvásárolt bort pedig professzionális módon kell raktározni, állandó, 70 százalékos páratartalmú és 12-14 fokos hőmérsékletű környezetben őrizve a palackokat, mert ez a garanciája annak, hogy kincset érő tartalmuk a vásárlás után se veszítsen a minőségéből, sőt az az elvárt módon javuljon az alatt az 5-25 vagy akár még több év alatt, amíg a csúcsra ér.