Még nincs nálunk fiókod?
Regisztrálj itt!Egészség
Ahelyett, hogy táplálék-kiegészítőt vagy csodabogyót szednél fogyásra, próbáld ki előbb, mit tudnak a zöldségek. Hidd el, hamarabb megszereted őket, mint gondolnád. Könnyű, jól emészthető fogásokat készíthetsz, ami a közérzetedre is hatással lesz: több lesz az energiád, kevésbé leszel fáradékony és a mozgásodat is könnyebbnek érzed majd. Lássuk, mely zöldségeket érdemes beiktatni az étrendedbe.
Brokkoli
A sötétzöld zöldségek (mint például a brokkoli vagy a spenót) antioxidáns tartalmuk miatt minden szépségdiéta fontos szereplői. A fogyásban azért segít, mert komplex szénhidrátokat tartalmaz, amelyek lassan szívódnak fel, így lassabban emelik a vércukorszintet is. Tehát ha brokkolit eszel, ennek köszönhetően később leszel éhes.
Ezenkívül gazdag C-vitamin-, folsav-, és bétakarotin-forrás, és fontos szerepet játszik a rákmegelőző étrendben. Nemcsak a brokkoli rózsája, hanem a szára is ehető. Mivel a magas hő hatására veszít értékes hatóanyagaiból, inkább párold, mint főzd. Kuktában készítve azonban megőrizheted a benne lévő vitaminokat.
Cékla
Igazságtalanság, hogy legtöbben csak ecetes formában ismerik. Egyrészt mert nagyon finom, másrészt mert sokoldalúan felhasználható ez az egészséges zöldség. Kipróbálhatod héjában sütve vagy főzve salátában, mártásként, turmixolva, párolva és nyersen is. Aki szokott tisztítókúrát tartani, tudja, hogy fontos szerepet játszik a szervezet méregtelenítésében. A natúr céklalével sikeresen kezelheted a pattanásokat és hajkorpásodást, az influenzát és a meghűlést.
A cékla vérképző hatású, egyensúlyban tartja a szervezet sav-bázis egyensúlyát, szabályozza a máj anyagcsere folyamatait, és a tumorsejtek szaporodását is meggátolja. Emellett hatásos a magas vérnyomás kezdeti stádiumaiban, vakbél irritáció esetén, májbetegségek, székrekedés és egyes bélbetegségek kezelésében is. A céklából tudja a szervezet a legjobban hasznosítani a vasat, vagyis elsőrangú vérképző hatása van. Magas káliumtartalma pedig az izmok és az állóképesség növeléséhez járul hozzá.
Zeller
Azért kap kitüntetett helyet a diétában, mert a szervezetednek a zeller megemésztéséhez több energiára van szüksége, mint amennyit tartalmaz. A zeller emellett hozzájárul az immunrendszer erősítéséhez, serkenti a vesék működését és enyhíti az emésztési panaszokat. A szálaszeller kiváló rágcsálnivaló, frissítő hatású, ezért a legjobb, ha nyersen fogyasztod vagy salátába kevered. Tegyél belőle pár szálat a zöldségturmixba, vagy főzz belőle levest.
Kelbimbó
A gyerekek talán nem rajonganak érte, de hát nem lehet mindennek gumicukor íze. A kelbimbóra számíthatsz, ha fogyókúrázol, mert magas a víz és a rosttartalma, ami rendkívüli módon felgyorsítja az anyagcserét. Mindezt úgy, hogy a kalóriatartalma alacsony: 100 grammnyiban mindössze csak 36 kcal van. Egészségmegőrző hatásáról se feledkezz meg, hiszen a szervezet C-vitamin szükségletének másfélszeresét fedezi. Ezeken túl béta-karotin és ásványi anyagok gazdag forrása is a kelbimbó. Készíthetsz belőle főzeléket, köretet, elkészítheted rakottasan vagy levesbe főzve.
Spárga
Ugyan messze van még a spárgaszezon, de nem hagyhattuk ki. Elvégre a hihetetlenül ízletes és egészséges zöldség nagyon kevés kalóriát tartalmaz: 10 dkg főtt spárgában összesen 13 kcal található. Megtalálható benne kálium, foszfor, kalcium, A- B1-, B2- és C-vitamin. Ezenkívül segíti a méreganyagok távozását, a máj és a vese működését, erősíti az immunrendszert és semlegesíti a rákkeltő anyagokat. Elég megpárolni, és fogyaszthatod köretként, keverheted salátákba, de krémlevest is készíthetsz belőle.