Még nincs nálunk fiókod?
Regisztrálj itt!Egészség
A menta neve görög eredetű, és egy szerelmi háromszöghöz kötődik. Két legenda is szól róla, de hogy melyik az igaz, azt sajnos már sosem fogjuk tudni eldönteni. Az egyik legenda szerint Menthe csodaszép nimfa volt, akire Hádész szemet vetett. Csakhogy ezért Hádész felesége, Perszephoné megharagudott, és bosszúból gyógynövénnyé változtatta az ellenállhatatlan nimfát. A másik legenda szerint maga Hádész változtatta szerelmét gyógynövénnyé, hogy megvédje felesége ennél sokkal súlyosabb bosszújától.
A növény maga körülbelül egy méter magas, virágai fehérek, illetve halvány rózsaszínek, levelei enyhén szőrösek, és recés a szélük. Illatát a benne található – mentol és mentilacetát – illóolajoknak köszönheti. Amíg az ókori görögök balzsamozásra használták, ma a gyógyászatban, az élelmiszeriparban és a szépségiparban is hasznosítjuk.
Mire jó a menta?
A menta gyógyító erejét a benne található illóolajnak köszönheti. Hatásai:
- fokozza a nyálképződést,
- segíti az emésztést,
- ideg- és gyomorerősítő, gyomornyugtató, enyhíti a hányingert,
- szélhajtó,
- serkenti az epeműködést,
- hasznos köhögés, hörghurut, torokfájás ellen,
- szeszes kivonata fájdalomcsillapító hatású,
- krémként pedig bedörzsöléssel reuma ellen is alkalmazható
Persze nemcsak akkor használhatod, ha beteg vagy. Akkor is élvezheted jótékony hatásait, ha csak azt érzed, nem tudsz összpontosítani, elfáradtál, és valamivel felpörgetnéd magad. A menta ugyanis élénkítő hatással van a központi idegrendszerre, ezáltal élesíti a gondolkodást, és javítja a koncentrációt. A menta kiváló aromája miatt koktélok és különböző ételek ízesítésére is közkedvelt. Nyáros jeges italokban, télen teaként vagy éppen a szaunát illatosító, a légutakat tisztitó olajként találkozhatunk vele a leggyakrabban.
Mire jó, ha kevered?
A menta, mint ahogy a legtöbb gyógynövény, nem csak önmagában használható. Felhasználási területe attól függően változik, hogy éppen milyen más hatóanyagú növénnyel kevered össze. Ha szeretnéd emésztőrendszered fertőtleníteni és természetes egyensúlyát visszaállítani, akkor keverd kakukkfűvel, ánizzsal, édesköménnyel és szurokfűvel. Gyermekláncfűvel vagy apróbojtorjánnal vegyítve pedig epebántalmakra használhatod.
Uborkakrémleves mentával
Hozzávalók:
- 6 db zöldhagyma
- 3 db kígyóuborka
- 4 dl natúr joghurt
- 1 evőkanál metélőhagyma (felaprítva)
- 4 dkg liszt
- 2 evőkanál citromlé
- 2 evőkanál olaj
- 3 evőkanál menta (felaprítva)
- 1/2 liter zöldség alaplé
- só, bors
Miután megmostad és meghámoztad az uborkát, vágd le a végeit és távolítsd el a magokat. Aprítsd kisebb kockákra. Ezután a hagymát szeld apróra, majd egy serpenyőben, olajon kicsit párold át. Add hozzá a lisztet, és azzal együtt pirítsd meg. Miután ez készen van, keverd bele az alaplébe, és ízesítsd sóval, borssal, mentával és citromlével. Végül rakd bele a felkockázott uborkát. Amikor az uborka megfőtt, vedd ki és turmixgépben pépesítsd, majd öntsd vissza a levesbe, és jól keverd el. Miután kihűlt, turmixold össze a joghurttal. Tálald hidegen tányérban vagy csészében.