Bátor Újrakezdők

Őstermelő és kézműves élelmiszerfeldolgozó
Nagy Valéria nem elveszett asszony, élete során mindig igyekezett megragadni a kínálkozó lehetőségeket. Elsősorban a vállalkozói szférában érezte otthon magát.

Foglalkozott Nagy Valéria például közvélemény-kutatással is, sikereket ért el egy time-sharing ügynökségnél, továbbá egy pályázatírással foglalkozó cégnél, de – úgy fogalmaz – egy idő után elege lett az emberekből, a jövés-menésből, a nyüzsgésből.

Vissza a természetbe!

Vidéki lányként nevelkedett, visszavágyott a természetbe. Úgy döntött, hogy felvirágoztat egy dánszentmiklósi tanyát…, illetve nem is annyira a tanya a lényeg, hanem a hozzá tartozó 3500 négyzetméteres telek.

„Csend, nyugalom, békesség, fák, madarak, virágok vesznek körül, teljesen újjá születtem itt. Eleinte a magam örömére, kedvtelésből kezdtem el zöldségekkel, gyümölcsökkel foglalkozni, de aztán sok lett a termés, valamit kezdeni kellett vele” – mesél Nagy Valéria a kezdetekről olyan magától értetődő természetességgel, hogy az ember hajlamos azt gondolni, erre bárki képes, de mint látni fogjuk, a sikerhez rengeteg türelem, munka és elszántság kell.

Kézműves élelmiszerfeldolgozó tanfolyamot végzett, levizsgázott és sokat kísérletezett. Ha nem sikerült valami, újra kezdte. Az első paradicsomokat szétégette az erős UV sugárzás, de rájött, hogy miként lehet elkerülni a bajt, ma már 15 fajta paprika, paradicsom, krumpli, levendula mellett 5 fajta szilva, körte, őszi- és sárgabarack, három különböző meggy, szőlő, málna, szeder, birs, cseresznye, dió és alma is megterem nála. Ahogy fogalmaz: a házi termés az igazi.

Összesen negyvenhét gyümölcsfát ültetett, lassan árnyékot adnak. Még nem mind fordult termőre, de Valéria igazi jó gazdaként minden egyes fáról, növényről, levendulasorról tudja, hogy mennyit fejlődött, mire van szüksége. Pedig a talaj rossz adottságú, öntözéssel, komposztálással, marhatrágyával, vegyszermentes kezeléssel javítja. A kártevők ellen természetes módszerekkel, például a csalánleveléből készült permettel védekezik.

Valéria hisz az egészséges életmódban, aminek az alapja a vegyszermentesen előállított élelmiszer.

„Annyi vegyszert ettünk már az életünkben, hogy azt szeretném, ha miattam egy gramm sem kerülne az asztalunkra. Sokak szerint ez nem is lehetséges, de szerintem meg igen, csak sok munkával jár. De nem bánom, szeretem ezt csinálni. Minden délután úgy jövök haza, hogy szépen fejlődnek a növényeim, jó lesz a termés, erőre kaptak a palántáim. Ha nagyon elfáradok, van egy kis fenyőligetem, befekszem a nyugágyamba, figyelem a mókusaimat, vagy egyszerűen csak becsukom a szemem, és arra gondolok, hogy milyen jó dolgom van: nem kényszerből, hanem kedvtelésből dolgozom, a munkámnak szó szerint én takarítom be a gyümölcsét. Egyszóval örül a szívem és a lelkem. Itt mindennap feltöltődöm.”


Gyerekkori emlékek

Valéria egy szép napon elhatározta, hogy kipróbálja, tud-e minőségi fűszerpaprikát termelni. Kiderült, hogy nem is akármilyen lett a termés. Olyannyira, hogy az ebből készült paprikakrémet, gulyáskrémet, zakuszkát, piros aranyat minden különösebb hírverés nélkül elvitték a barátok, ismerősök. „Előjöttek a gyerekkori emlékek, és sokat segítettek az ismerős gazdák. A régi életemből jól jött az, ami egyébként is jellemző rám: szívesen beszélgetek emberekkel, jó vagyok a kapcsolatteremtésben, mindenkivel megtalálom a hangot” – válaszolja arra a kérdésre, hogy kitől kér tanácsot, de a munka javát egyedül végzi.

Amikor a júliusi rekordkánikulában sokakat a hőguta kerülgetett, Valéria hajnali háromkor már ment ki az ültetvényére, hogy mire berobban a rekkenő hőség, már be tudjon menni egy kicsit sziesztázni. Esténként szokott utánaolvasni, hogy miként tudná feldolgozott formában értékesíteni a megtermelt növényeket. Több földet nem szeretne magának, azt mondja, hogy azt már kényszerként élné meg, de keresi a módját, hogy könnyebben végezhesse el a munkát, illetve olyasmit tudjon előállítani, ami szállítható és tovább eltartható. A levendulaszörpjét például mindenki dicséri. Ez adta az ötletet a következő lépéshez: jövőre egy olyan kisüzemet tervez megvalósítani, ahol lepárlással olajat tud készíteni a levendulából.

Valéria 60 éves elmúlt, amikor belevágott a gazdálkodásba, de nagyon határozottan állítja, hogy nem hiányzik a régi élete.

„Az ismerőseim szkeptikusak voltak, de én éppen abba a régi életembe fáradtam bele. Most úgy élek, ahogy szeretnék... Tudja, hogy mit sajnálok?” – kérdez vissza. „Azt, hogy nem előbb kezdtem el. Nem hiányzik a stressz, az idegeskedés, a rohanás, a pörgés. Ha a Jóisten ad erőt és egészséget, jó sokáig szeretném ezt folytatni. Szeretném megérni, ahogy a gyümölcsfáim termőre fordulnak.”


Munka és kikapcsolódás

Azok a fák persze a gyerekeinek, unokáinak hozzák majd a termésük javát. Valériának a férje alkalmanként besegít, és minden jel arra mutat, hogy a most gyesen lévő lányának is tetszik ez a világ, lehet, hogy egyszer átveszi a kis birtokot. Próbálgatja a szárnyait, a babázás mellett nagyon finom savanyúságokat készít.

„Hogy mit üzenek az olvasóknak? Merjenek belevágni új dolgokba! Én megtaláltam a világomat, szeretem ezt az életformát, energiát kapok tőle. Mindennap másfél-két órát kell locsolnom, de egyáltalán nem bánom. Nekem ez munka és kikapcsolódás egyben, nem is tudom igazán megfogalmazni. Egyszerűen élvezem. Amikor véget ér a tél, az első tavaszi napsütés már a szabadban talál. Alig várom, hogy éledjen a természet, aminek nap mint nap én is a részese lehetek. Mi a boldogság, ha nem ez!?”

Valéria mottója: „Kedvtelésből dolgozom, és a munkámnak szó szerint én takarítom be a gyümölcsét!”
szerző: Rozsnyai Gábor
Bátor Újrakezdők 2024. SZEPTEMBER Itt a mosoly és az ízek összeérnek
Kerezsi Béla és felesége, Zsuzsanna négy-négy diplomával büszkélkedhetnek, mindketten pedagógusként dolgoztak évtizedeken keresztül. Anno testnevelés-földrajz, illetve történelem-népművelés-angol szakon végeztek, de soha nem szűnt meg bennük a vágy a fejlődésre, a tanulásra.
Bátor Újrakezdők 2024. SZEPTEMBER Cirkusz a világ
Hamzáné Wertheim Olga olyan magától értetődő természetességgel, szerényen, egyszersmind érezhető büszkeséggel mesél nyolcadik generációs artista családjáról, lányszöktetésről, férje különleges receptjéről és legújabb vállalkozásukról, a Bodag Büféről, mintha mindez a hétköznapi világ része lenne.
Bátor Újrakezdők 2024. SZEPTEMBER Életútkonzulens
Kovács Mártával beszélgetve az ember rájön, hogy az ötven felettiekre sokszor jellemző attitűd – csak valahogy húzzuk ki a nyugdíjig – zsákutca. Azért, mert így alacsonyabb szinten éljük az életünket annál, amit a bennünk szunnyadó képességek lehetővé tennének.
éppen olvassák
01
Bátor Újrakezdők 2024. SZEPTEMBER Merészen egyedi bohémság
A bohémság, az új utak keresése, a régiség tisztelete és a föld szeretete tökéletesen megférhet egy emberben. Kiváló példa erre Törő Attila élete, aki kenyérkereső foglalkozását tekintve személyi sofőr, újonnan választott hivatását nézve: kárpitos, szenvedélyét látva: kertész.
02
Bátor Újrakezdők 2024. SZEPTEMBER Mindennap kell valamit csinálni!
Mindennek egy régi tálalószekrény az oka – mondja Békefi Katalin. S valóban, az egykor Kanadából érkezett régi bútordarabnak döntő szerepe lett riportalanyunk újbóli pályára találásában. Ám a háttérben feltűnik egy állandóan szorgoskodó, horgoló, kötő, hímző nagymama, s a talán tőle kapott útravaló: mindennap kell valamit csinálni!
03
Bátor Újrakezdők 2024. SZEPTEMBER A világ olyan színes, amilyenné varázsoljuk
Egy dunántúli „kétutcás kis falu” szülöttjeként Máté Beáta gimnáziumi magyartanára biztatására örömmel ment volna pedagógusi pályára, később pedig fényképészként képzelte el magát. De végtelenül prózai okokból végül gyógyszertári asszisztensnek tanult: akkor ebben a szakmában volt ingyenes a képzés...
Menu