Bátor Újrakezdők

Mindennap kell valamit csinálni!
Mindennek egy régi tálalószekrény az oka – mondja Békefi Katalin. S valóban, az egykor Kanadából érkezett régi bútordarabnak döntő szerepe lett riportalanyunk újbóli pályára találásában. Ám a háttérben feltűnik egy állandóan szorgoskodó, horgoló, kötő, hímző nagymama, s a talán tőle kapott útravaló: mindennap kell valamit csinálni!

A régi tárgyak, bútorok Katalint örökké megfoghatatlan bűvöletben tartották. A lakberendezés kislány korához köthető „szerelem”: baldachinos ágyról álmodott, imádta a függönyök, csipkék világát, a századforduló szecessziós stílusának florális irányzatát. A rózsaminta varázslata a mai napig magával ragadja!

A kereskedelmi szakot végzett lány akkor kezdett ruhákat varrni a BURDA-ból ellesett kínálat alapján, amikor a német divatlap még ritka kincsnek számított nálunk. Akkor varrt függönyöket és párnákat, amikor mások éppen depressziósak lettek a semmittevéstől: a gyes idején. És akkor fogott márkás német ruhák forgalmazásába, amikor a kereslet éppen felfutóban volt.

„Talán jókor voltam jó helyen. Talán kiütközött belőlem a kereskedővér. Mindenesetre ezekhez a kezdeti lépésekhez kötöm, hogy utólag már elmondhatom: minden álmomat megvalósítottam.”


Az igazi iskola

Az életút fontos állomása volt a Szentgyörgyhegyen megvásárolt, eredeti formájában magánerőből jól-rosszul összetákolt kis házikó. Ennek felújítása, berendezése lett Békefi Katalin számára az igazi iskola. Ma úgy emlékszik: minél többet dolgozott a házukon, annál mélyebben fedezte fel, majd találta meg önmagát ebben a foglalatosságban. Az első felújítandó bútorukat is saját célra vásárolta az utazásaik során. Időközben pedig Pasaréten és a Naphegyen is lakott, ahol a környék villalakásaiban még tetten érhető volt a múlt, a régiség megőrzésének igénye.

Időközben két lánya mellé született egy kisfia, férjével pedig munkavédelmi nagykereskedéssel kezdtek foglalkozni. Hamar kiderült: szükségük is van a több lábon állásra, hiszen megérkezett az a bizonyos tálalószekrény, s vele a kezdetben csupán költséges hobbinak tűnő bútorfelújítás. Szerencséje is volt: férje kiváló partnernek bizonyult a lassan hivatássá változó hobbijában.

„Egyetlen workshopot leszámítva mindent magamtól tanultam meg. A saját elképzelésem, útkeresésem lett az iskolám, amihez aztán rengeteg segítséget kaptam a világhálótól. Ha az ember okosan és tudatosan használja a netet, a legtöbb kérdésére választ talál, s ráadásul még kiváló ötleteket is kaphat a kreatív oldalakon.”


Békefi Katalin lépésről lépésre tanulta meg a bútorfestést: a festékek összetételét, az adott stílusok színét. Festékeit ma is maga keveri ki. Folyamatosan kutatva a különböző technikákat, anyagokat. Egy külföldi oldalon fedezte fel az eredetileg angol fejlesztésű „kréta” festéket, amellyel minden lakberendezési tárgynak vissza lehet adni a megkopott színét úgy, hogy közben megtartja a bútor egyedi jellegét és patinás stílusát. A Fény utcai piacon, rokoni segítséggel szerzett zöldségesládákon próbálta ki a kopástechnika hatásait. Azon a bizonyos régi tálalószekrényen nagy felületen lehetett ezt a speciális anyagot és a stílusában hozzá illő technikát gyakorolni. Hosszú, fáradságos, de élvezetes munka után ez a tálalószekrény lett első referenciamunkája. Ezt követte egy kedves barokk asztalka rendbehozatala. Előbb baráti kérésekre, később már megrendelésre is dolgozott.

Látványos berendezés

Kezdettől nem elégedett meg csupán a bútorok újjáélesztésével: mindig is földíszítette, saját ízlése szerint, látványosan berendezte a megújított tárgyait, legyen szó egy szekrényről, egy fiókról vagy egy asztalról.

Állítja, hogy a saját kertből válogatott rózsacsokortól, egy lazán földobott csipkétől vagy egy nyitva hagyott régi könyvtől egyszerre életet kap minden darab. Úgy álmodja meg a teljes látványt, mintha minden egyes darabot saját magának tervezne. Itthoni és külföldi – főleg olaszországi – „kincsvadászata” során maga választja ki a megmunkálandó bútorokat, maga hozza haza, újítja fel, s férje segítségével személyesen szállít el minden egyes tárgyat az új tulajdonosnak. Igy aztán nem is könnyű az elválás... Ám könnyít a helyzeten, ha látja, milyen környezetbe, milyen emberhez jut el a munkája. Ahogy –túl a világhálóra feltett saját készítésű képeken és videókon – a munkája iránt érdeklődők is ellátogathatnak a házuk padlástérében múzeumi színvonalon kialakított bemutatótermébe.

„Döntő többségében remek emberekhez kerülnek a munkáim. Az egymásra találásban a net nagy segítség, de magam lényegesnek tartom a személyes találkozást. Szívesen veszem megrendelőim egyéni kívánságát, és nyitott vagyok egyedi ötletek megvalósítására is.”


Kopott elegancia

Saját stílusáról azt vallja: minden irányzatot, minden színt képvisel. Nemcsak régiből újat, de újból régit is képes varázsolni! Állítja, és néhány példával bizonyítja is: akár egy tömegcikknek szánt laminált bútorból is lehet rusztikus darabot formálni. Örül, hogy egyre több fiatal érdeklődik ha nem is pont az antik, de az újjáélesztett stílusok iránt. A korábbi korok bútorai átmentik a régmúlt idők, otthonok melegét, bizonyítják a fa időtállóságát, és megmutatják a vele végzett munka értékét. A kopott eleganciának fordítható shabby chic stílust érzi igazán közelállónak egyéniségéhez: a használt bútorok, a visszafogott színek, a gazdagon redőzött textilek, a kopott felületek világát.

„Hiszem, hogy a régi, kopott, megviselt bútoroknak lelkük van, amit a korpuszukkal együtt újra széppé lehet varázsolni. Így újfent megmutathatják valódi arcukat, formájukat és ezáltal – eredeti funkciójukat visszanyerve – ismét használatba lehet venni őket. Az átalakulásnak ez a folyamata léleképítőként hat rám.”

Bár szakmai iskolát nem járt, sokat tanult egy neki dolgozó idős asztalostól meg egy toscanai mestertől, akinek a munkásságát hosszú ideig csupán a világhálón, szinte „titokban” követte. Mígnem aztán egy olaszországi útján vette a bátorságot, és ellátogatott hozzá. Úgy látja, Dario mester fogadókészsége, figyelme, kedvessége, szaktudása és a szakma iránti szeretete az egész jövőjét meghatározó élmény.

Katalin mottója: „Örök a körforgás: régiből újat, újból régit...”
szerző: Major Árvácska
Bátor Újrakezdők 2024. SZEPTEMBER Merészen egyedi bohémság
A bohémság, az új utak keresése, a régiség tisztelete és a föld szeretete tökéletesen megférhet egy emberben. Kiváló példa erre Törő Attila élete, aki kenyérkereső foglalkozását tekintve személyi sofőr, újonnan választott hivatását nézve: kárpitos, szenvedélyét látva: kertész.
Bátor Újrakezdők 2024. SZEPTEMBER Hollókői Csipkeház és Csipkemúzeum
Sárvári Anita két lábbal a realitások talaján áll, kereskedő és logisztikai szakember, akinek csak hobbija volt a kézművesség. De élete nagy fordulatot vett egy ködös hajnalon…
Bátor Újrakezdők 2024. SZEPTEMBER És a tüllszoknya újra divatba jön…?
Stroke gyanújával, egy szirénázó mentőautóban tette fel magának a kérdést Molnár Krisztina, a sikeres banki szakember: hogyan jutottam el idáig? Felismerte, hogy feszített élettempóján változtatnia kell.
éppen olvassák
01
Bátor Újrakezdők 2024. SZEPTEMBER Merészen egyedi bohémság
A bohémság, az új utak keresése, a régiség tisztelete és a föld szeretete tökéletesen megférhet egy emberben. Kiváló példa erre Törő Attila élete, aki kenyérkereső foglalkozását tekintve személyi sofőr, újonnan választott hivatását nézve: kárpitos, szenvedélyét látva: kertész.
02
Bátor Újrakezdők 2024. SZEPTEMBER A világ olyan színes, amilyenné varázsoljuk
Egy dunántúli „kétutcás kis falu” szülöttjeként Máté Beáta gimnáziumi magyartanára biztatására örömmel ment volna pedagógusi pályára, később pedig fényképészként képzelte el magát. De végtelenül prózai okokból végül gyógyszertári asszisztensnek tanult: akkor ebben a szakmában volt ingyenes a képzés...
03
Bátor Újrakezdők 2024. SZEPTEMBER És a tüllszoknya újra divatba jön…?
Stroke gyanújával, egy szirénázó mentőautóban tette fel magának a kérdést Molnár Krisztina, a sikeres banki szakember: hogyan jutottam el idáig? Felismerte, hogy feszített élettempóján változtatnia kell.
Menu