Bátor Újrakezdők

Életútkonzulens
Kovács Mártával beszélgetve az ember rájön, hogy az ötven felettiekre sokszor jellemző attitűd – csak valahogy húzzuk ki a nyugdíjig – zsákutca. Azért, mert így alacsonyabb szinten éljük az életünket annál, amit a bennünk szunnyadó képességek lehetővé tennének.

Némi segítséggel, szakmai tanácsokkal felvértezve, mentálisan „meglökve” új, sikeres pályára állhatunk, kibontakoztathatjuk az értékeinket. De miért kell ehhez megvárni az ötödik x-et? Nem kell, de sokaknál ekkor jelentkezik a kiégés, a burnout, aminek kiváltó okait felismerve ismét a kezünkbe vehetjük a sorsunkat. Kovács Márta ennek a szakértője, abban találta meg a hivatását, hogy másokat segítsen új karriert indítani.

Eredeti végzettsége tanár, karrierje kezdetétől tanítással, oktatással, szervezéssel foglalkozott, iskolában, kulturális területem – teszi ezt részben még ma is – a legkülönbözőbb korosztályokat képezve; az ovisoktól a nyugdíjasokig.

Megtapasztalta az alkalmazotti létet, középvezetőként is dolgozott, ma vállalkozó. Szereti ezt csinálni, ahogy fogalmaz, „ilyen az attitűdje”, de néhány éve elérkezettnek látta az időt, hogy valami mással is foglalkozzon. Webáruházat nyitott, de rájött, hogy ez nem az ő világa. Rá jellemző módon ezt sem kudarcként élte meg – tanult belőle, később látni fogjuk, hogy mit.

Mivel edukációs és kulturális területen sokat dolgozott, próbálta azokat a készségeit pénzzé tenni, amelyek rendelkezésére álltak, és amelyeket az idők során tökéletesre csiszolt. Egy alapítványnál is önkénteskedett, ahol megismerte a Digitális Életpálya Térkép (DÉT) módszert. Ennek alkalmazása során rátekintünk az életünkre, és szakértő segítségével felismerjük, hogy több évtizedes életút után tudunk valamit, amit mi magunk természetesnek érzünk, esetleg nem is tudatosul bennünk, ám mások számára érték.

Mit csinál egy karriercoach?

Az erősségeinkre alapozva energiát, ötleteket nyerhetünk arra vonatkozóan, hogy új pályát alakítsunk ki a hátra lévő évtizedekre. Márta is így tett; az eddigi ismereteire szisztematikusan építkezve – több mindent, például coachingot hozzátanulva – karriercoach lett. 

„Tehát nem életvezetési tanácsadással foglalkozom” – hangsúlyozza, és a szkeptikus kérdésre – miszerint Magyarországon coach-nak lenni egy időben roppant népszerű foglalkozás volt, és ennek megfelelően fel is hígult a szakma –, roppant egyszerű a válasza: „a saját életutammal tudok példát mutatni. 54 évesen váltottam, átéltem egy sor olyan helyzetet, ami a generációm számára ismerős.”


Nem csak beszél róla, de meg is tapasztalta a nehéz szituációkat, például azt, hogy milyen 50 felett vállalkozóvá válni. Ezt is meg lehet, és sok esetben meg is kell tanulni. Neki a webáruház beindítása során szerzett tapasztalatok mutatták meg, hogy ez gyakorlatilag egy önálló szakma.

A szakember szerint sokan nem mernek elindulni egy új úton, még akkor sem, ha nyomorult helyzetben vannak, pedig az újrakezdés sosem késő. Márta önbizalom-nagykövetként is tevékenykedik, immár második éve. Kutatások szerint a külföldi vezetők sokkal nagyobb önbizalommal rendelkeznek, mint a magyarok, ami pedig elengedhetetlen ahhoz, hogy belevágjunk egy új kihívásba. Az Önbizalomnövelde programsorozatban több mint 150 önkéntes segítő szakember szervez és tart workshopokat, hogy az önbizalomhiány ne legyen az akadálya például egy új karrier elindításának.

Megtalálni a siker kulcsát

Az újrakezdésnek ráadásul nincs is felső korhatára, ezért is tartja butaságnak – vagy finomabban fogalmazva téves értelmezésnek – a „húzzuk ki a nyugdíjig” hozzáállást. Szerinte vállalkozni 65 évesen sem késő, elhelyezkedni a legtöbb esetben igen, ám egyáltalán nem biztos, hogy pályaváltásban kell gondolkodni, új munkahellyel is lehet korrigálni egy életutat.

Mártát elsősorban hölgyek keresik fel, de nem feltétlenül saját maguknak keresnek tanácsadót; sok esetben a férjüket szeretnék kizökkenteni abból a helyzetből, amellyel kapcsolatban érzik, hogy „valami” nem stimmel, de a továbblépéshez külső segítségre van szükségük.

„Amit én művelek, az nem terápia, nem az, amit például a pszichológus csinál. Ő a múlttal foglalkozik. Mi is visszanyúlunk ugyan a múlthoz, ami alapot adhat, de a jelenre és a jövőre fókuszálunk. A siker kulcsa mindenkinek a saját kezében van, de hatékonyabb, ha segítséget kérünk a váltáshoz. Nekem is volt segítőm, aki gyorsabbá tette. A jó karriercoach önbizalmat erősít, végig visz az énmegerősítő folyamaton, támogat, egyszerűen könnyebbek vele a lépések.”


Márta elsősorban nem munkanélküliekkel dolgozik, inkább nagyvárosi – nem feltétlenül budapesti – diplomásokkal, akik hezitálnak. Nekik azt a tanácsot adja, hogy mindig van választás, mindig vannak ismeretlen utak, amelyek felfedezése haszonnal járhat, és nem feltétlenül kell pusztán az anyagiakra gondolni. Érdemes költség-haszon elemzést készíteni, hogy mit veszíthetünk, és nyerhetünk a karrier- illetve pályamódosítással. Nem kell azonnal kilépni a semmibe, készíthetünk fél- egyéves tervet, ami segíti a felkészülést. A tudáshiány mellett a bátortalanság is jelentős hátráltató tényező, és persze a biztonság iránti teljesen jogos és érthető igény is. Nem árt, ha van némi félretett pénzünk, mondjuk hathavi tartalék. „De előbb-utóbb át kell menni a hídon, ne várjuk meg a burnout testi tüneteinek jelentkezését, a stressz olyan szintjét, ami már egészségkárosító!” – figyelmeztet.

Vegyünk két példát

Márta egyik ügyfele – nevezzük Katalinnak – középvezetőként dolgozott a bankszektorban, és ebből fakadóan nem az anyagiak motiválták a váltásra. Ki akart teljesedni, olyasvalamit akart csinálni, ami „szerelemmunka”, ahol örömmel dolgozik, de tudja hasznosítani az eddigi karrierje során megszerzett tapasztalatait is.

Katalin gyógynövényszakértő lett, természetgyógyászattal foglalkozik. Márta katalizátor szerepe egyebek mellett az volt, hogy páciense rá merte szánni magát a fővállalkozói létre. El kellett engednie, hogy minden hó ötödikén fix fizetés érkezik. „Ez a helyzet nem feltétlenül rossz, nagyon motiváló is tud lenni. Ha az ember nem kapja a fizetését, nagyon oda tudja tenni magát. Katalin valószínűleg rászánta volna magát a váltásra, csak később. Sales tudása már volt a banki múltjából eredeztethetően, tőlem egyebek mellett vállalkozói ismereteket kapott mellé. Ma saját magának és az én segítségemnek köszönhetően a sokszorosát keresi annak, amit régen hazavitt. Legalább ennyire fontos, hogy úgy érzi: ez az a terület, ahol a képességei szerint kiteljesedhet, és amivel hozzájárulhat a világ jobbá tételéhez is.”

Persze nem csak amerikai stílusú sikersztorik léteznek, az élet nem fekete-fehér. Márta egy másik ügyfele – legyen mondjuk Éva – jogászként dolgozott, de erősen toxikus környezetben. Váltani akart, kilépett, és belevágott régi álma, egy saját étterem megvalósításába. Körbejárta az étterem megvalósításával kapcsolatos teendőket. Kiderült, hogy a siker nem biztos egy vállalkozásnál, számtalan összetevője van, anyagilag is be kell fektetni.

Évát elfogta a bizonytalanság, és visszament eredeti szakmájába. Ma ismét jogászként dolgozik, természetesen nem az eredeti munkahelyén. Mi ebből a tanulság? Megpróbált változtatni az életén, és már ez is nagyon komoly tett, illetve előrelépés volt ahhoz képest, mint ha benne maradt volna az eredeti helyzetében.

„Az elmozdulás a fontos, az új dolgok kipróbálása. Sokan tudják, mit akarnak kezdeni megszerzett tapasztalatukkal, tudásukkal, kapcsolatrendszerükkel, míg másoknak ki kell találni, hogy merre vezessen az új út. Fontos, hogy az újrakezdésben nincs felső korhatár.”


A karriercoach ennek tudatosítása mellett abban is segít, hogy megtaláljuk a szerelemmunkát. „Szerintem engem azért is tartanak hitelesnek az ügyfeleim, mert érzik, hogy én megtaláltam.” Márta honlapján sok hasznos cikk, többek között 50 pluszosok karrierváltását elősegítő cikksorozat is olvasható – érdemes böngészni.

Márta mottója: „Mindig van választás, mindig vannak ismeretlen utak, amelyek felfedezése haszonnal járhat.”
szerző: Rozsnyai Gábor
Bátor Újrakezdők 2024. SZEPTEMBER Női minőség és családi harmónia
Nehéz egy-két szóval meghatározni, hogy Fülöp Hajnalka pontosan mivel is foglalkozik. Egy biztos: nyitott, érdeklődő és szabad szellem, nem lehet és nem is kell kategorizálni.
Bátor Újrakezdők 2024. SZEPTEMBER Itt a mosoly és az ízek összeérnek
Kerezsi Béla és felesége, Zsuzsanna négy-négy diplomával büszkélkedhetnek, mindketten pedagógusként dolgoztak évtizedeken keresztül. Anno testnevelés-földrajz, illetve történelem-népművelés-angol szakon végeztek, de soha nem szűnt meg bennük a vágy a fejlődésre, a tanulásra.
Bátor Újrakezdők 2024. SZEPTEMBER A trambulinról nemcsak leesni lehet
Cikkünk főhősének története egy álommal kezdődött, és álomként folytatódott. Hranyczka Pamuki Andrea eredetileg tanár akart lenni: a magyar irodalom, a testnevelés és a biológia érdekelte. Ám az élet úgy hozta, hogy végül mégsem a pedagógusi pálya felé indult el.
éppen olvassák
01
Bátor Újrakezdők 2024. SZEPTEMBER Merészen egyedi bohémság
A bohémság, az új utak keresése, a régiség tisztelete és a föld szeretete tökéletesen megférhet egy emberben. Kiváló példa erre Törő Attila élete, aki kenyérkereső foglalkozását tekintve személyi sofőr, újonnan választott hivatását nézve: kárpitos, szenvedélyét látva: kertész.
02
Bátor Újrakezdők 2024. SZEPTEMBER Mindennap kell valamit csinálni!
Mindennek egy régi tálalószekrény az oka – mondja Békefi Katalin. S valóban, az egykor Kanadából érkezett régi bútordarabnak döntő szerepe lett riportalanyunk újbóli pályára találásában. Ám a háttérben feltűnik egy állandóan szorgoskodó, horgoló, kötő, hímző nagymama, s a talán tőle kapott útravaló: mindennap kell valamit csinálni!
03
Bátor Újrakezdők 2024. SZEPTEMBER A világ olyan színes, amilyenné varázsoljuk
Egy dunántúli „kétutcás kis falu” szülöttjeként Máté Beáta gimnáziumi magyartanára biztatására örömmel ment volna pedagógusi pályára, később pedig fényképészként képzelte el magát. De végtelenül prózai okokból végül gyógyszertári asszisztensnek tanult: akkor ebben a szakmában volt ingyenes a képzés...
Menu