Bátor Újrakezdők

Cirkusz a világ
Hamzáné Wertheim Olga olyan magától értetődő természetességgel, szerényen, egyszersmind érezhető büszkeséggel mesél nyolcadik generációs artista családjáról, lányszöktetésről, férje különleges receptjéről és legújabb vállalkozásukról, a Bodag Büféről, mintha mindez a hétköznapi világ része lenne.

A Wertheimek mindig is vándorcirkusszal járták a világot. Így kerültek a ’60-as évek végén a Balaton közeli Lepsénybe is, ahol a tanácsházán egy sudár alkatú, gyönyörű, kékszemű, szőke kisasszony intézte az adminisztratív ügyeket, egyebek mellett a cirkuszosok nála kérték az engedélyt a sátorverésre.

„Amikor apukám bement a papírokért, és meglátta őt, a térdei azonnal elgyengültek, a szíve őrült tempóban kezdett verni – pedig a manézsban megért már egy-két izgalmas helyzetet – és azonnal tudta, hogy elveszett. Neki ez a lány kell!”


Elhívta Annát az előadásra, elvitte az öccseit is, de a tiszteletjegyet nem fogadta el. Wertheim Gyula udvarlását pedig azzal hárította el, hogy ő már menyasszony, igaz, párját a szülei választották ki. „Apámék másnap tovább indultak, de előtte lehívta a kisasszonyt a hivatal udvarába, hogy elbúcsúzhasson tőle. Szó szót követett, végül egyszerűen megszöktette a világszép Annát. Huszonhárom évig éltek együtt, és három gyerekük született, köztük én” – meséli Olga. – „Romantikus, nem?”

Romantikus vándorévek

Olga a cirkuszi világban megszokott módon lakókocsiban nőtt fel – hatan laktak néhány négyzetméteren. Muszáj volt egymással jóban lenniük, vagy legalábbis gyorsan kibékülni, másképp ez nem működik. Iskolába mindig ott járt, ahol éppen felléptek a cirkusszal. A nomád élet egyik következménye az volt, hogy több mint két évtizedet vártak egy huszonhárom négyzetméteres tanácsi lakásra. Hiába lettek volna jogosultak, a hivatal egyszerűen nem találta őket, folyton úton voltak. Két bátyja, Richárd és Jóska, valamint nővére, Emília is artista, a mai napig a saját cirkuszukkal járják Európát, és Olga szorgalmasan látogatja is őket az aktuális állomáshelyükön.

Persze a cirkusz világa is változik: egyrészt ma már tovább maradnak egy helyen, másrészt a zsiráf, az elefánt, a teve és a majom a múlté, ezeket az állatokat már nem szerepeltethetik cirkuszban. A ló, a kutya, a kígyó és egyes madarak viszont továbbra is felléphetnek. Ennek megfelelően valamennyi cirkusznak át kellett alakítani a repertoárt, így tettek a Wertheimek mellett a Richterek és a Donnertek is – akikkel Olga egyébként rokoni kapcsolatban áll.

„Számon tartjuk egymást, kapcsolatban vagyunk, figyeljük a többiek sikereit. Egy nagy, összetartó közösség részei vagyunk.”


Elég a nomád életből

Olga anyukája azt szerette volna, ha a lánya egy kicsit kevésbé nomád életet él, ezért kereskedelmet tanult, másfél évtizedig ebben a szakmában dolgozott. Majd takarító cégeknél volt középvezető, de néhány éve a férjével gondoltak egy merészet, és úgy döntöttek, „nem akarnak tovább rabszolgák lenni.” Mivel Olga férje, László Rómában tanulta ki az olasz konyha csínját-bínját, kézenfekvő volt az ötlet, hogy ezen a vonalon induljanak el. Az első gondolatuk egy pasztázó volt, de aztán megláttak egy hirdetést: „fixen telepített, teljesen felszerelt büfé lakókocsi Dunaharaszti forgalmas részén eladó.”

Olga és férje megnézték, megvették, és belevágtak. Szerettek volna közelebb kerülni Budapesthez – a belvárosból járnak ki naponta – de a hasonló kocsikra nagyon nehéz engedélyt kapni. Hitelt vettek fel – ez 50 éves kor felett egyáltalán nem könnyű, Olga pedig ’70-es születésű –, de a nehézségeket legyőzve májusban megnyitottak. Olga jelmondata egyébként is az, hogy „soha ne add fel!”

A római csirke titka

Szendvicsek mellett a saját sütésű töltött kenyeret – innen a Bodag név -, klasszikus sült krumplit, lángost, hurkát, kolbászt, csülköt árulnak, de ami az igazi attrakció, az László Rómából hozott receptjén alapul, ez pedig a római csirke. Friss fűszerek kellenek hozzá – rozmaring, bazsalikom, citromfű, zsálya –, az ezekből készült pácban 24 órát áll a csirke. Lassan megismerik a vendégek, és aki egyszer evett belőle, az törzsvendég lesz, pedig a környéken egy sor kereskedelmi létesítmény, illetve hozzá kapcsolódó vendéglátóipari egység üzemel, nagy a konkurencia.

„Egyik vevőm azt mondta, hogy ez a megye legjobb csirkéje. A Google-n 4,9-es az értékelésünk, egyetlen rossz bejegyzésünk sincs! – mondja Olga, aki büszke a férje tudására, arra, hogy az ételeket szívből készítik, és mérsékelt árak mellett kínálják.


Ottjártunkkor 35 fok volt a büfében, de Olga azt mondja, hogy egyrészt ki lehet bírni, másrészt szereti a lakókocsikat. Mindig is szerette. Akárhogy is, az élete elválaszthatatlan része.

Olga mottója: „Soha ne add fel!”
szerző: Rozsnyai Gábor
Bátor Újrakezdők 2024. SZEPTEMBER A trambulinról nemcsak leesni lehet
Cikkünk főhősének története egy álommal kezdődött, és álomként folytatódott. Hranyczka Pamuki Andrea eredetileg tanár akart lenni: a magyar irodalom, a testnevelés és a biológia érdekelte. Ám az élet úgy hozta, hogy végül mégsem a pedagógusi pálya felé indult el.
Bátor Újrakezdők 2024. SZEPTEMBER Itt a mosoly és az ízek összeérnek
Kerezsi Béla és felesége, Zsuzsanna négy-négy diplomával büszkélkedhetnek, mindketten pedagógusként dolgoztak évtizedeken keresztül. Anno testnevelés-földrajz, illetve történelem-népművelés-angol szakon végeztek, de soha nem szűnt meg bennük a vágy a fejlődésre, a tanulásra.
Bátor Újrakezdők 2024. SZEPTEMBER Életútkonzulens
Kovács Mártával beszélgetve az ember rájön, hogy az ötven felettiekre sokszor jellemző attitűd – csak valahogy húzzuk ki a nyugdíjig – zsákutca. Azért, mert így alacsonyabb szinten éljük az életünket annál, amit a bennünk szunnyadó képességek lehetővé tennének.
éppen olvassák
01
Bátor Újrakezdők 2024. SZEPTEMBER Merészen egyedi bohémság
A bohémság, az új utak keresése, a régiség tisztelete és a föld szeretete tökéletesen megférhet egy emberben. Kiváló példa erre Törő Attila élete, aki kenyérkereső foglalkozását tekintve személyi sofőr, újonnan választott hivatását nézve: kárpitos, szenvedélyét látva: kertész.
02
Bátor Újrakezdők 2024. SZEPTEMBER Mindennap kell valamit csinálni!
Mindennek egy régi tálalószekrény az oka – mondja Békefi Katalin. S valóban, az egykor Kanadából érkezett régi bútordarabnak döntő szerepe lett riportalanyunk újbóli pályára találásában. Ám a háttérben feltűnik egy állandóan szorgoskodó, horgoló, kötő, hímző nagymama, s a talán tőle kapott útravaló: mindennap kell valamit csinálni!
03
Bátor Újrakezdők 2024. SZEPTEMBER A világ olyan színes, amilyenné varázsoljuk
Egy dunántúli „kétutcás kis falu” szülöttjeként Máté Beáta gimnáziumi magyartanára biztatására örömmel ment volna pedagógusi pályára, később pedig fényképészként képzelte el magát. De végtelenül prózai okokból végül gyógyszertári asszisztensnek tanult: akkor ebben a szakmában volt ingyenes a képzés...
Menu