Bátor Újrakezdők

A trambulinról nemcsak leesni lehet
Cikkünk főhősének története egy álommal kezdődött, és álomként folytatódott. Hranyczka Pamuki Andrea eredetileg tanár akart lenni: a magyar irodalom, a testnevelés és a biológia érdekelte. Ám az élet úgy hozta, hogy végül mégsem a pedagógusi pálya felé indult el.

Az egykor katedráról álmodó fiatal lány előbb egészségügyi, majd kisgyereknevelői és bölcsődevezetői szakmát tanult. Kezdetben az egészségügyben is gyerekekkel foglalkozott, s csak később lett egy magánrendelő vezető asszisztense. A nevelést saját két lánya mellett hét évig otthon gyakorolta. A Gyálon élő, ma 52 éves asszony – immár nagymama! – négy éve saját lánya egykori testnevelőjének biztatására ismerkedett meg a trambulin edzéssel.

Ezt az edzésformát kezdetben az amerikai katonák rehabilitációjában alkalmazták, később vált fitnesz eszközzé. Még maga is javában tanulta a sportág alapvető elemeit, amikor a hirtelen edző nélkül maradt csapattól megkapta a bizalmat, s ezzel – úgy látja – élete esélyét: legyen az edzőjük! A mai napig hálás az akkori csoportjának és a búcsúzó edzőnek, akitől az alapokat tanulhatta.

„Igazából a szívem már évek óta tudta, hogy ez az út hív, de az eszem sokáig felülbírálta az eltökéltségemet” – mondja.


Hívott a sport

Három napi gondolkodásba tellett, míg el tudta dönteni, hogy legbelül valójában mit is szeretne, és végül fejest mert ugrani a mélyvízbe. A lelkieken túl praktikus dolgokat is kellett mérlegelnie: mit tud befektetni a nulláról induló vállalkozásba, honnan fizeti majd vissza az eszközökre felvett hitelt, és hogy kire számíthat az indulásnál...

„Hálával tartozom a családomnak: a férjemnek, aki kezdettől mindenben támogatott. A kisebbik lányomnak, aki az arculattervezésben és a grafikai kivitelezésben segít. A nagyobbik lányomnak, aki partnerem a zene kidolgozásában, a vejeimnek, a barátaimnak és az egész remek csapatomnak, akik azóta is kitartóan mellettem állnak. Nélkülük nem sikerült volna!”


Az edzőnő közben megszerezte a csoportos fitnesz instruktori végzettséget. Többszöri költözés után szó szerint fel kellett építeni a saját edzőcsarnokát, s kialakítania a ma már több mint 50 tagú – főleg nőkből álló – csapatát. Ehhez önzetlen segítséget kapott két helyi vállalkozástól: a Build Pack Kft-től, valamint a grafikai területen dolgozó Master Promotion Kft-től. Közben át kellett gondolnia a lehetséges edzésfajtákat is.

Így született meg a mai két mozgásforma: a TrambiDance és a BodyBalance. Előbbi a trambulin használatára épül, utóbbi pedig funkcionális köredzés. Ezek a lehetőségek már egyre több férfit is vonzottak. Mindemellett pedig „közszolgálati” kínálatként havonta egyszer, szombatonként szabadtéri játékos köredzést tart a helybeliek, a gyáliak számára ingyenesen. Mindehhez újabban társul egy „10 hét – 10 kg” mottójú életmódváltó program, amely során Hranyczka Pamuki Andrea vezetésével a tudatos étkezést és a tudatos mozgást építik be az életükbe a résztvevők.

„Magam talán nem is tudtam volna dönteni, de aztán az élet szabályosan belelökött az elhatározásba. Hívott a sport. Nekem azt kellett felmérnem: mit tudok adni, és mit tudok kapni ettől az új lehetőségtől.”

A zene visz magával

A szakmai végzettségei megszerzése mellett az edzőnek magának kellett kitalálnia, kialakítania és azóta is folyamatosan formálnia az egymásra épülő mozdulatsorokat, mindvégig szem előtt tartva a trambulin adta különleges feltételeket. A mozgáshoz illő zenét válogatnia, a zeneszámokat megvágnia – hol ritmusosabbat, hol nyugodtabbat, a gyakorlatok jellege szerint. Ráadásul úgy, hogy a terhelés megfeleljen a különböző korosztályok eltérő teherbíró képességnek. A legnagyobb kihívás pedig a saját edzői stílusának megtalálása volt.

„Egy edző felelősséggel tartozik az egész emberért, a mozgáson keresztül a testért, a lélekért és a szellemért is.”


A trambulin nem játékszer, állítja Andrea, hanem sport. Kivételesen intenzív, ritka energikus, folyamatos mozgás, egyszerre fejleszti az egyensúlyt, a ritmust és az erőt is. Fegyelmet és figyelmet kíván, miközben próbára teszi az ember koncentráló képességét. Összpontosításra nevel, kitartást követel, lendületet ad, és megalapozza az állóképességet. A trambulin keményebben megdolgoztatja, ám jobban kíméli is az ízületeket, mint a fix talajon végzett mozgás, ráadásul fejleszti a ritmusérzéket, az egyensúlyt és az immunrendszert is. A segédeszközök: a műanyag rudak, a labdák és a súlyzók segítségével a test egyes területei célzatosan terhelhetők. Az ember átveszi a trambulin mozgását és a zene ritmusát. A zene viszi magával a csapatot, így nem a gyakorlat nehézségére figyelnek a résztvevők. Bár az edzések vége felé adott edzői utasítás után néha felhangzik a tréfának szánt megjegyzés: szadista...

Feltöltő edzés

Ám mindannyian tisztában vannak azzal, hogy itt nincs kényszer, mindenki a maga tempójában fejlődik. Lehet egyénileg, párban vagy – mint a gyáliak – csapatban gyakorolni. A legnagyobb húzóerő mégis a közös gyakorlás. Ahol még arra is lehet figyelni, hogy a másik is elégette-e az aznapra kitűzött kalóriamennyiséget...

„Ez a sport nem függ a testi adottságtól. A közös érzés, a szív viszi előre a csapatot. A lelkesedés diktálja az iramot, a résztvevők pedig tudják: csakis kitartással érik el a céljukat! Bármennyire kemények is az edzéseink, rengeteget nevetünk a gyakorlatok alatt. S mindannyian tisztában vagyunk azzal is, hogy ha bármilyen gondunk adódna, azonnal vagy harminc helyről számíthatnánk segítségre. A csapatszellem az, ami miatt – bármilyen fáradtan is érkezünk az edzésre – mindig feltöltődve indulunk haza. A három testőr mondását valljuk: egy mindenkiért, mindenki egyért.”


Hranyczka Pamuki Andrea még nem döntött a teljes életváltás mellett. Elkötelezetten kötődik az egészségügyben végzett munkájához, a klinikához és annak tulajdonosaihoz is. Reálisan felmérve helyzetét úgy látja: egyedül csak a trambulin edzésekből ma nem lehetne megélni. Ha tovább szélesítené a sporttevékenységét, akkor talán érdemes lenne váltani. Egyelőre azt tervezi, hogy egyszer majd gyerekeket vezet be szeretett sportjába. Hogy a kicsik idejekorán megtanulják: a trambulinról nemcsak leesni lehet... A jövőre nézve pedig az aqua fittness edzői tanfolyam elvégzése a célja, mondván: arra az időre is gondolni kell, amikor már ő sem lesz olyan fiatal, hogy ugrálni tudjon...

Andrea mottója: „Az élet pillanatok sorozata. Az élet minden pillanatában az élet minősége forog kockán. A pillanat minősége nem attól függ, amit kapunk tőle, hanem amit adunk.” (Dan Millmann író, sportoló)
szerző: Major Árvácska
Bátor Újrakezdők 2024. SZEPTEMBER Mindennap kell valamit csinálni!
Mindennek egy régi tálalószekrény az oka – mondja Békefi Katalin. S valóban, az egykor Kanadából érkezett régi bútordarabnak döntő szerepe lett riportalanyunk újbóli pályára találásában. Ám a háttérben feltűnik egy állandóan szorgoskodó, horgoló, kötő, hímző nagymama, s a talán tőle kapott útravaló: mindennap kell valamit csinálni!
Bátor Újrakezdők 2024. SZEPTEMBER Cirkusz a világ
Hamzáné Wertheim Olga olyan magától értetődő természetességgel, szerényen, egyszersmind érezhető büszkeséggel mesél nyolcadik generációs artista családjáról, lányszöktetésről, férje különleges receptjéről és legújabb vállalkozásukról, a Bodag Büféről, mintha mindez a hétköznapi világ része lenne.
Bátor Újrakezdők 2024. SZEPTEMBER Női minőség és családi harmónia
Nehéz egy-két szóval meghatározni, hogy Fülöp Hajnalka pontosan mivel is foglalkozik. Egy biztos: nyitott, érdeklődő és szabad szellem, nem lehet és nem is kell kategorizálni.
éppen olvassák
01
Bátor Újrakezdők 2024. SZEPTEMBER Merészen egyedi bohémság
A bohémság, az új utak keresése, a régiség tisztelete és a föld szeretete tökéletesen megférhet egy emberben. Kiváló példa erre Törő Attila élete, aki kenyérkereső foglalkozását tekintve személyi sofőr, újonnan választott hivatását nézve: kárpitos, szenvedélyét látva: kertész.
02
Bátor Újrakezdők 2024. SZEPTEMBER Mindennap kell valamit csinálni!
Mindennek egy régi tálalószekrény az oka – mondja Békefi Katalin. S valóban, az egykor Kanadából érkezett régi bútordarabnak döntő szerepe lett riportalanyunk újbóli pályára találásában. Ám a háttérben feltűnik egy állandóan szorgoskodó, horgoló, kötő, hímző nagymama, s a talán tőle kapott útravaló: mindennap kell valamit csinálni!
03
Bátor Újrakezdők 2024. SZEPTEMBER A világ olyan színes, amilyenné varázsoljuk
Egy dunántúli „kétutcás kis falu” szülöttjeként Máté Beáta gimnáziumi magyartanára biztatására örömmel ment volna pedagógusi pályára, később pedig fényképészként képzelte el magát. De végtelenül prózai okokból végül gyógyszertári asszisztensnek tanult: akkor ebben a szakmában volt ingyenes a képzés...
Menu