Még nincs nálunk fiókod?
Regisztrálj itt!Szabadidő
Nem könnyű a válasz, hogy melyik Olaszország legszebb tája. Ha azonban a kérdést úgy tesszük fel, melyik az a régió, amelyik a legtöbb kulturális élményt, a legjobb kirándulási lehetőségeket nyújtja, nincs túl messze, és a látnivalók egymáshoz közel helyezkednek el, mindenképp Toscanára kell gondolnunk. A toszkán dombok, olajfák és a dómok köré épült, egykori városállam formáját megtartó kisvárosok, a csupa reneszánsz építmények és műalkotások teszik ellenállhatatlanná, romantikussá és egyben érdekessé ezt az országrészt.
Megközelítés
Éppen ezért ezt a tartományt autóval célszerű megközelíteni: az érdekes városok egymástól legfeljebb 100 kilométer távolságba esnek, és a fővárost leszámítva mindegyik úti cél egynapos programot jelent. Az útvonalat tervezd meg előre: mivel Olaszország a tengerentúliak között is egyre divatosabb, jobb, ha a szállást is előre lefoglalod. Egy hét alatt bejárhatod a legfontosabb helyeket, ám érdemes a toszkán nagyvárosra, Firenzére legalább 3 napot hagyni, annyi ott a látnivaló. Kényelmes tempóban legalább tíz napra van szükség a fontosabb helyszínek bebarangolásához.
Firenze
Ha autóóval utazol, olyan szállodát válassz, amelyik parkolási lehetőséget is kínál. Firenzében nem tanácsos az autót az utcán parkoltatni. Más nagyvárosokkal szemben a reneszánsz középpontjában igen kényelmes, hogy a látnivalók körülbelül 10 perces sétákra vannak egymástól.
Így minden elérhető gyalog, és mint mindenütt, itt is sétálva bukkanhat az ember a legszebb terekre, kis templomokra, trattoriákra. A kihagyhatatlan múzeumokon – az Accademián, ahol Michelangelo Dávidja és Rabszolgái láthatók, valamint az Uffizin, ahol a reneszánsz festészet legszebb darabjait tartják – kívül jó pár templomot kötelező megnézni Firenzében. A múzeumokba érdemes az interneten jó előre megvásárolni a jegyeket, így rengeteg időt és sorban állást spórolhatsz meg. A dómon és a hozzá tartozó harangtornyon és keresztelő kápolnán túl a Santa Maria Novella, a San Lorenzo és a Santa Croce is mind másképp gyönyörűek, más izgalmas részleteket rejtenek, és mindet kicsit különböző városrész veszi körül.
Egy sétát kötelező az Arno folyónak és a híres hídnak, a Ponte Vecchiónak szentelni. Kifelé hajtva a városból muszáj felmenni a Piazzale Michelangiolóra, ahonnan gyönyörű a panoráma, és a város legszebb temploma néz le Firenzére: a San Miniato al Monte.
Apró különlegességek
Firenzét elhagyva a városok közötti, nyugodt vidékek szállodái között válogathatunk: rengeteg régi villát, tanyát alakítottak panzióvá, szinte minden olaj- vagy bortermelő környékén találhatsz „agriturismo” (mezőgazdasági turizmus) feliratot. Az első, leghíresebb és -bájosabb kisváros San Gimignano, a világon az egyetlen város, amelyik megőrizte középkori formáját. Már messziről látszanak kisebb-nagyobb tornyai és az őket körülölelő várfal. A város fél óra alatt körbesétálható, de érdemes este is visszatérni, mert kivilágítva a legszebb. A főtéren megkóstolható a világ legjobb fagylaltja…
Hasonlóan apró, mégis másképp érdekes város Volterra. Már az odafelé vezető kanyargós, lejtős úton is érdemes megállni, olyan szép a táj – egészen más, mint más toszkán területeken. Az ókori római színház, mely a város szélén egészen épen látható, máig is működik, esténként komolyzenei koncerteket adnak a 2000 éves kövek között. A városon átsétálva a környéken bányászott ásványokat árusító kis boltok között bóklászhatsz.
Nagyobb csodák
Toscanában 30 kilométerenként világok váltakoznak: amikor Sienába érsz, először nagyvárosnak nézed, majd a magas városfalon belül egy hasonlíthatatlan kis mesehelyszínt találsz. A városka híres, még ma is élő hagyománya, a Palio – ilyenkor a középkori lovagi tornákhoz hasonlóan mérkőznek meg a város kerületeinek képviselői – mindenütt nyomokat hagyott. A lejtő főtér a verseny helyszíne, a gigantikus toronnyal hivalkodó várral és a vízgyűjtő kúttal szinte befogadhatatlanul különleges látvány. A csíkos-díszes, monumentális dóm belső pompája és méretei minden korábbinál lehengerlőbbek. Olyan hatalmas, hogy muszáj felkaptatni a város felett elterülő parkba, ahonnan levendulabokrok között sétálva messziről újra megtekinthető az óriási építmény.
Pisába nemcsak a ferdetorony miatt érdemes elautózni: sokkal érdekesebb a Piazza del Miracolo épületegyüttes másik két eleme, a dóm és a keresztelőkápolna. A tornyot támasztva pózoló turistákat kikerülve nézd meg a középkorból megmaradt temetőt, a Campo Santót, ahol rémisztő freskók illusztrálják a halálnemeket. Mivel pedig a városban nincs sokkal több látnivaló, pattanj vissza az autóba, és hajts a pár kilométerre fekvő Luccába. Itt végre kevesebb turistát, ám annál több kedves, csöndes szűk utcácskát, kisvendéglőt, és minden sarkon újabb apró ékszer-kistemplomot találsz.
Ha pedig még maradt időd és energiád, átutazhatsz Assisibe, ahol Szent Ferenc született, és felfedezhetsz még sok más kisvárost – a szépségek száma szinte végtelen.