Még nincs nálunk fiókod?
Regisztrálj itt!Szabadidő
Köztudott, hogy a testünk minden része öregszik, idővel egy kicsit elkopik. Nincs ez másképp az aggyal sem. A kor előrehaladtával sérülhetnek a végrehajtó funkciók, és a rövid távú memória, ami jelentősen megnehezítheti a mindennapi feladatok ellátását. Az idegtudomány szerint azonban agyunk megfelelő karbantartásával késleltethetjük ezt a folyamatot, és megelőzhetjük, illetve mérsékelhetjük a mentális hanyatlást. Bizonyos tevékenységek segíthetnek megőrizni szellemi frissességünket, javíthatják logikai gondolkodásunkat, illetve memóriánkat, ezért érdemes őket beiktatnod a mindennapjaidba!
Tanulj zenélni!
A zenélés különösen jó hatással van a testre. Ha felnőttként tanulsz meg hangszeren játszani, sokat javíthatsz mentális és fizikális egészségeden. A hangszeres játék vagy az éneklés fejleszti a kreativitást, az analitikus képességet, valamint a nyelvi, matematikai, és finom motoros készségeket. Ez azonban még nem minden! Kutatásaikban a tudósok arra jutottak, hogy a zenetanulás javítja az olyan kognitív funkciókat is, mint például a memória, a problémamegoldási képesség, a szekvenciális feldolgozás, valamint az alakfelismerés. A kutatók úgy vélik, ennek oka, hogy a zenével kapcsolatos tevékenységek növelik a szürkeállomány térfogatát, és idegi kapcsolatot teremtenek a két agyfélteke között. Mint kiderült, a zenetanulás pozitív hatásai fiatalokra és idősebbekre egyaránt érvényesek.
Olvass minél többet!
Mindegy, hogy a klasszikus műveket, vagy inkább a romantikus regényeket kedveled jobban, hiszen műfajtól függetlenül minden olvasmányra igaz, hogy fokozza az agyműködést. Az olvasás pozitív hatásait hosszú órákon és oldalakon keresztül lehetne sorolni. Többek között csökkenti a stresszt, segíti a problémamegoldást, javítja az empátiás készségünket. Olvasás közben számos agyi terület aktivizálódik, többek között új idegpályák alakulnak ki. A különböző történeteken keresztül jobban megérthetjük a világot, illetve más emberek érzelmeit, továbbá bővíthetjük szókincsünket, kifejezőkészségünket.
Tanulj nyelveket!
Azzal mindenki tisztában van, hogy a mai világban milyen nagy jelentősége van az idegennyelv-tudásnak. Az idegen nyelvek megnyitják előttünk a világot, segítségükkel új kultúrákat ismerhetünk meg, és a munkaerőpiacon is előnnyel indulhatunk. A nyelvtanulás bizonyítottan javítja a memóriát, emellett lehetővé teszi, hogy a mentálisan megterhelő feladatokat jobban teljesítsük. Egyes kutatások szerint azok, akik több nyelven is beszélnek, jobban teljesítenek rejtvények és kirakós játékok megoldásában, mint azok, akik csupán egy nyelvet ismernek. A többnyelvű emberek ezenkívül egy időben több feladatra is könnyebben koncentrálnak, mert az agyuk érvelésért, tervezésért és memóriáért felelős része, mint kiderült, fejlettebb, mint az egynyelvűeké.
Agytorna társas- és online játékokkal
Kétségtelen, hogy kortól függetlenül a társasjátékozás az egyik legjobb közösségi tevékenység! Mostanra számtalan típusa létezik, így mindenki megtalálhatja az érdeklődésének és céljainak megfelelő változatot. A társasjáték több egyszerű szórakozásnál, segítségével fejleszthetjük képességeinket, elmélyíthetjük kapcsolatainkat, és önismeretet tanulhatunk. A különböző társasjátékok jelentősen hozzájárulhatnak kognitív és problémamegoldó képességünk fejlesztéséhez is. Különösen a komplex gondolkodásért és a memóriafejlesztésért felelős hippokampuszra és a prefrontális kéregre hatnak előnyösen ezek a tevékenységek.
Egy tanulmány szerint a gyakori játék edzi az agyat, ezáltal csökkentheti az olyan mentális betegségek kialakulásának kockázatát, mint a demencia vagy az Alzheimer-kór. Egyes kutatók szerint az olyan játékok, mint például a Mastermind, jelentősen hozzájárulhatnak logikai-matematikai intelligenciánk fejlesztéséhez. De hasonló a helyzet például a Cluedóval is. Egy korábbi vizsgálatban az Anthony E. Pratt által kifejlesztett bűnügyi társasjáték hatásos eszköznek bizonyult, amikor iskolásokat oktattak a deduktív logika szabályaira. A játék amellett, hogy rendkívül szórakoztató, kritikai szemléletre és stratégiai gondolkodásra ösztönöz. Az interneten immáron számos olyan játék- és feladatoldal található, amelyek kifejezetten a kognitív képességek edzésére szolgálnak. Az Okos Doboz ingyenesen elérhető kognitív játékai nem csak gyermekek, hanem az idősebb korosztály számára is szórakoztató agytréninget biztosítanak.
Meditálj!
A meditáció megfelelően alkalmazva olyan hatékony eszközt ad a kezünkbe, amellyel irányíthatjuk a gondolatainkat, javíthatjuk a koncentrációs képességünket, illetve a memóriánkat, továbbá csökkentjük a stresszt és szorongást. Sőt a Kaliforniai Egyetem egyik kutatása szerint a meditáció javítja a diákok tesztekben nyújtott teljesítményét is! A hatást többek között azzal magyarázzák, hogy az említett tevékenység növeli a tanulásért és memóriáért felelős agyterületek szürkeállományát.