Még nincs nálunk fiókod?
Regisztrálj itt!Egészség
Ősszel és télen váratlanul csaphatnak le a légúti betegségek. A makacs köhögés legtöbb esetben csak múló bosszúság, előfordul azonban, hogy ha kezeletlenül marad, súlyosabb betegség formájában ver le minket a lábunkról. A következőkben sorra vesszük, milyen rendellenességek állnak leggyakrabban a szűnni nem akaró köhögés mögött.
1. Légúti fertőzések
Az őszi, kora téli időszak gyakori vendégei a vírusok. Meghűlések, vírusfertőzések kapcsán mindenki tapasztalta már a betegség természetes lefolyását. A kezdetben száraz köhögés pár nap elteltével produktívvá válik, azaz megindul a köpetürítés. Ilyenkor a köhögés általában idővel magától enyhül. Ha azonban egy akut gyulladásos megbetegedést kísérő köhögés tovább fennáll, mint nyolc hét, vagy például idült melléküreg-gyulladás áll a háttérben, akkor már krónikus köhögésről beszélünk, és ez az állapot már kivizsgálást igényel.
2. Egyéb kórokozók
Az őszi időszakban előforduló, légúti fertőzéseket okozó vírusok és baktériumok mellett a Mycoplasma vagy Chlamydia pneumoniae is okozhat elhúzódó köhögést. Esetükben a fertőzésre jellemző az ősszel, éveken át visszatérő, száraz, improduktív, mélyről jövő öblös köhögés. A kórokozók csak szerológiai vérvizsgálattal azonosíthatók, a kezelés pedig antibiotikumkúrával történik.
3. Reflux
Elsőre talán furcsának tűnhet, de a gyomorból a nyelőcsőbe visszaáramló savas nedv is képes elhúzódó – főként éjjel és reggel jelentkező – köhögést kiváltani. A nyálkahártya folytonos ingerlésének nyomait a fül-orr-gégészeti vizsgálatkor a gégén egyértelmű gyulladásos jelek mutatják. Ilyenkor a beteg a köhögés mellett gyakori torokgyulladást, gombócérzést és rekedtséget is tapasztalhat.
4. Asztma
Tapasztalat szerint az allergiás betegek 25 százalékában idővel asztmás tünetek lépnek fel. Ennek első tünete lehet az éjszakai, hajnali órákban jelentkező köhögés, amely a továbbiakban légzési nehezítettség kialakulásához vezet. Jellemzően a kilégzés lehet elnyújtott, sípoló. A diagnózishoz tüdőfunkciós vizsgálatok és általában allergiateszt is szükségesek. A kezelésben az allergia elleni szerek, illetve a hörgőtágítók jönnek szóba.
5. Bronchitis
A köhögés okai között meg kell említeni a dohányzás okozta, hajnali köpetürítéssel járó köhögést. A dohányfüst a légutak nyálkahártyáját irritálja, így állandó légúti gyulladást tart fenn. A nem dohányzó, de rendszeresen cigarettafüstöt belélegző embereknél ugyanilyen tünetek alakulhatnak ki. Ezekben az esetekben a hörgők görcsös állapotát kell oldani.
+1. Betegségek, amelyekre végképp nem gondolunk
Krónikus köhögést a fentieken kívül számos eltérés okozhat. Ilyenek például bizonyos daganatok, a légutakba került idegen test, az idült melléküreg-gyulladás, szívelégtelenség, de jelentkezhet gyógyszer mellékhatásaként is. Többévi szedés után egyes vérnyomáscsökkentő, szívritmus-szabályozó készítmények is okozhatnak száraz köhögést, krákogást. Ez esetben a gyógyszerek cseréje rendszerint hat héten belül megszünteti a panaszokat.