Még nincs nálunk fiókod?
Regisztrálj itt!Egészség
Sokkal zajosabb, sűrűbb világban élünk, mint a nagyszüleink. Nem meglepő hát, hogy a hallásromlás is sokkal elterjedtebb a nyugati világban, mint mondjuk ötven évvel ezelőtt. Nem csupán a zajszennyezés, de a hallásunkat érő lehetséges betegségek száma is nőtt az elmúlt évtizedekben. A következő tippek nem zárják ki, de jócskán csökkentik, hogy idő előtt megtapasztaljuk az egyre romló hallás kellemetlen vagy egyenesen ijesztő következményeit.
Tiszta orr, egészséges fül
Az orrüreget a füllel a fülkürt köti össze, ezért is fordulhat elő, hogy az elhúzódó, vagy nem megfelelően kezelt felső légúti betegség a fülben is panaszokat okoz. A középfülgyulladás például a nem megfelelően kikúrált megfázás, arcüreggyulladás, gyerekeknél az orrmandula-megnagyobbodás és -gyulladás következményeként alakul ki. Ezért megfázáskor nagyon fontos a felső légutak tisztán tartása! Az első lépés az orrjáratokból a váladék eltávolítása, kifújása, leszívása, akár kimosása. Ha zavaró orrdugulás is fennáll, akkor tanácsos tengervízalapú orrsprayket vagy nyálkahártya-lohasztó, recept nélkül kapható készítményeket használni. Fontos azonban, hogy tíz nap után is fennálló orrdugulás esetén ez utóbbiakat már ne alkalmazzuk, kérjük fül-orr-gégész segítségét!
Ha a fejhallgatón túl hangos zene szól, halláskárosodást okozhat
Egyértelműen bebizonyították, hogy a túl hangos zenehallgatás halláskárosodást okozhat, ezért az Európai Unió 85 decibelben maximalizálta a forgalomba kerülő összes készülék hangerejének biztonsági küszöbértékét. Nagy hangerőt és gyakori károsító hatást jelentenek az akár 150 dB-lel robbanó tűzijátékok is. A megelőzés könnyebb lenne, mint a kialakult károsodások visszafordítása, ennek ellenére sajnos még kevesen indulnak koncertre zajvédő füldugóval. Az idősebb korosztálynál kevésbé a koncertek hangereje, inkább a folyton nagy hangerővel működő tévé vagy rádió okozhat problémát.
A sport szerepe
A sportolás jót tesz a hallásnak is, mivel a keringést fokozza. Javasolt a minimum heti két alkalommal, rendszeresen végzett mozgás. A sport hatására az egész szervezet keringése felélénkül, így a belső fül területe is több oxigénhez jut. A kötőszöveteink, vércukrunk, koleszterinünk, vérnyomásunk és kedélyállapotunk meghálálja a rendszeres testmozgást. A kellő folyadékbevitelről se feledkezzünk meg!
A fülzsír eltávolítására nem a legjobb a fülpiszkáló
A fül tisztítása a személyes higiénia alapvető eleme, nem mindegy azonban, hogy hogyan végezzük. Az első hiba, amit elkövethetünk, ha túl gyakran és látszólag túlzott alapossággal tisztítjuk a fület. A fülzsír ugyanis védelmi funkciót tölt be, nagy szerepe van a kórokozók kiszűrésében. Egyénenként nagyon eltérő lehet a fülzsírtermelés mértéke és a hallójárat mérete is. Esetenként a zsír begyűlik a hallójáratba, egészen mélyre is benyúlva. Ezt semmiképp ne próbáljuk meg otthoni praktikákkal eltávolítani! Egyéni adottságoktól függően van, akinek gyakrabban kell felkeresnie a fülzsírdugó eltávolításának céljából fül-orr-gégészt, ahol ezt szakszerűen lehet elvégezni.