Egészség

Meglepően sok segítséget kapunk a méhektől
A méz egészségre kedvező hatásáról már sokat hallottunk, de mit adnak nekünk még a méhek?

A méhészeti termékeket már régóta alkalmazzák egészségmegőrzésre és gyógyításra. Ezek közül legismertebb a méz, de a virágpor, a méhpempő és a propolisz is számtalan hasznos tulajdonsággal rendelkezik. Ezek a különleges anyagok nagy mennyiségben tartalmazzák a növények hatóanyagait, keverve a méhek anyagcseretermékeivel, hormonjaival és speciális enzimjeivel. A méhek termékeinek hatása a gyógynövényekéhez hasonló, így tökéletes eszközei az egészségmegőrzésnek és gyógyításnak.

Méz

Már az ókori Egyiptomban is alkalmazták baktériumölő hatása miatt, főleg sebek, bőrproblémák, emésztőszervi és vesebetegségek kezelésére. Számunkra rendkívül értékes anyagokat tartalmaz, főleg B-vitaminokat és nyomelemeket, ennek köszönhetően nagyon sok területen alkalmazható. Segíti az emésztést, rendben tartja a bél baktériumflóráját és az anyagcserét. Szabályozza a táplálékok felszívódását, így nem okoz súlynövekedést.
Nyugtatja az idegrendszert, segíti a szív- és érrendszeri betegségek gyógyulását, megelőzi a vérszegénység kialakulását és a bőr öregedését.

Antibiotikus és fertőtlenítő hatásának köszönhetően kiválóan kezelhetők vele a különböző fertőzések, főleg a felső légúti és bélrendszeri betegségek.

Virágpor

A virágport gyakran szupertáplálékként is emlegetik, mivel a rostokon kívül szinte mindent tartalmaz, amire az emberi szervezetnek szüksége lehet. Legnagyobb értékét az aminosavak adják, szinte az összes megtalálható benne. Ezek az anyagok elengedhetetlenek a növekedéshez, a vérképzéshez, a lép és hasnyálmirigy egészséges működéséhez, a vörösvérsejtek megújulásához, az ásványi anyagok és vitaminok beépüléséhez és az idegsejtek erősítéséhez. Azoknak, akik nem fogyasztanak állati eredetű táplálékokat, kitűnő kiegészítő tápanyag lehet.

Ezenkívül javítja a szervezet általános állapotát, az ellenálló-képességet és a szellemi frissességet, regeneráló hatása van. Erősíti a gyomrot, és egészségesen tartja a bélrendszert, valamint pozitívan hat az idegrendszerre is. Mivel növeli a vörösvérsejtek számát, megelőzi a vérszegénység kialakulását. Ajánlott napi adagja egy kis kanál. Fogyasztható magában, teába keverve vagy kevés mézzel.

Méhpempő

Ez egy igazán furcsa krémes folyadék, amelyet a dajkaméhek a megemésztett pollenekből állítanak elő. Bár a benne lévő jótékony anyagok mennyisége alacsony, minőségük különlegesen jó. Megtalálható benne szinte az összes B-vitamin, aminosavak, C-vitamin, kalcium, magnézium, foszfor, mangán, nátrium, vas, cink és számtalan más elem, ami fontos az egészségmegőrzésben. Kis mennyiségben olyan ismeretlen vegyületet is tartalmaz, amelyről úgy gondolják, csodaszer lehet.

Következő cikk

Gyulladáscsökkentő és baktériumölő, így remek gyógyszer lehet a téli betegeskedő időszakban. Javítja a sejtek anyagcseréjét és a szervezet állapotát, hatással van a mellékvesére, ami segít a depresszió kezelésében, jól enyhíti az idegkimerültséget és a fizikai fáradtságot. Természetes stimuláló szer idegrendszeri problémák esetén, de segít a belső szervek, továbbá a haj és a bőr öregedésének megelőzésében is. Alkalmazása terhesség alatt is javasolt, mert védi a májat, szabályozza a bélműködést, az idegrendszert, és biokémiai összetevőinek köszönhetően a méhösszehúzódásokat. Leggyakrabban frissen, szárítva vagy mézzel keverve fogyasztják. Egy felnőtt ember normál napi adagja 500 mg, a szárított méhpempőből ennek negyede is elegendő.

Propolisz

A propolisz tulajdonképpen építőanyag, amelyet a kaptárépítő méhek használnak. Összetétele nem teljesen ismert, de több mint fele gyanta, melyet a fákról gyűjtenek, többi része pedig viasz, illóolajok és virágpor. Jótékony hatását a benne található vitaminoknak, aminosavaknak, ásványi anyagoknak és bioflavonoidoknak köszönheti.

Fontos immunerősítő. Antibakteriális, fertőtlenítő, érzéstelenítő, sebgyógyító és gyulladáscsökkentő hatású. Különlegessége, hogy nemcsak baktériumok ellen hatásos, hanem gombák, paraziták és akár az influenzavírussal szemben is képes felvenni a harcot.
Segíti a reuma gyógyítását, különösen jó vérszegénység ellen, a légúti betegségek, ínygyulladás, fogfájás, gyomorfekély, vastagbélgyulladás, húgyúti gyulladás és bőrgyógyászati problémák kezelésében.

Vigyázat!

A méhcsípéshez hasonlóan a méhek más termékei is okozhatnak allergiát az arra érzékenyekben.

szerző: Tóth Péter Zoltán
Szépség 2023. ÁPRILIS Természetes szépségtippek
Megváltozott a hajad és a bőröd állapota? Vegyszerek és sebészkés helyett természetes megoldásokra vágysz? Tippjeink neked szólnak!
Szabadidő 2023. MÁRCIUS Irány a kert: metszhetjük a fákat!
A természet lassan utat enged a tavasznak. Akinek kertje van, már javában talál kinti tennivalót!
Egészség 2020. AUGUSZTUS Aranyat rejt a kaptár
Közismert, hogy a méz egészséges. Az azonban kevésbé köztudott, hogy minden, ami a kaptárban van, gyógyító erejű. Még a lakók is.
éppen olvassák
01
Egészség 2025. JANUÁR Tuti tippek, ha nem bírod a hideget
Szervezetünk hőháztartása számtalan okból megváltozhat. Ha gyakran indokolatlanul fázol, komoly oka lehet a hőgazdálkodási zavarnak.
02
Egészség 2024. DECEMBER Ezért hízol könnyebben télen!
A téli hónapokban hajlamosak vagyunk könnyebben felszedni a pluszkilókat. De vajon mi állhat ennek hátterében, és hogyan védekezhetünk ellene?
03
Egészség 2024. DECEMBER A legjobb téli immunerősítők - kéznél van a megoldás!
A változékony időjárás, a nyirkos hideg igencsak próbára teszik a szervezet ellenálló képességét.
Menu