Még nincs nálunk fiókod?
Regisztrálj itt!Szépség
Kisgyerekként megtanultad, hogy a naponta két-három alkalommal moss fogat. A megfelelő technikáról is sok információt hallhatsz. Ezzel együtt elképzelhető, hogy néhány korábbi szokásodon érdemes lenne változtatnod. A száj egészsége teljes szervezeted működésére hatást gyakorol. Nemcsak a fogbetegségeket előzheted meg a helyes tisztítással, de számos belgyógyászati probléma kockázatát is csökkented.
Fluor, ha több a soknál
Ma már számos kutatás igazolja, hogy meghaladott a korábbi nézet, mely szerint a fluoriddal dúsított fogkrémekkel megelőzheted a fogak romlását. A tények az ellenkezőjét bizonyítják. A táplálkozással a gyümölcsökből, zöldségekből szervezetedbe került szerves fluoridra valóban szükséged van, ezzel szemben a szervetlen ásvány károsítja a fogakat és az egyéb szerveket is.
A nyálkahártyán keresztül felszívódva, vagy a fogmosáskor elkerülhetetlenül lenyelt kis mennyiségű fogkrémből származó fluor az évek során felhalmozódva meghaladja a biztonságos határértéket. Különösen a gyerekek egészségét fenyegeti, és éppen a számukra gyártott fogkrémek némelyikében sok a hozzáadott fluorid. Az enyhébb tünetek közé tartoznak a fogak felszínén megjelenő fehér pöttyök, csíkok. Később kiterjedt barnás, feketés elszíneződés látható. Emellett bőrbetegség, emésztési zavarok is kialakulhatnak. A fluorozott fogkrém a diabétesszel is összefügg. Az Indianai Orvosi Egyetem vizsgálata kimutatta, hogy emelkedett vércukorszintet és csökkent inzulintermelést okoz. Válaszd a fluoridmentes változatokat!
Fogfehérítés fehéren-feketén
Népszerű termék a fehérítést ígérő fogkrém. Egyes anyagai enzimek által és apró súroló anyagok segítségével távolítják el a kávé, a tea vagy a dohányzás okozta sárgásbarna színt. A fog szövetének, a dentinnek a színén azonban nem változtat. Ha a fogak természetes színe nem hófehér, felesleges ilyen fogkrémet vásárolnod. A rendszeres használat a remélt sikerrel ellentétes eredményt nyújthat. A kis súroló részecskék felsérthetik a fogzománcot, így kevésbé lesz ellenálló a szuvasodást okozó baktériumoknak. A másik veszély, hogy a zománc sérülésével a dentinben található kis csatornák szabaddá válnak, és a hideg vagy forró táplálékok, folyadékok fogyasztása fájdalmat okoz. Ha mégis ragaszkodsz a fehérítő fogkrémhez, csak alkalmanként használd. Egészen puha sörtéjű kefét válassz hozzá, és ne dörzsölj erőteljesen, így elejét veheted a károsító hatásoknak.
Mi közünk a fogközökhöz?
Legnagyobb igyekezeteddel sem tudod a fogközöket megtisztítani, ha mindössze fogkefét és fogkrémet használsz. A keskeny résekben megrekedt ételmaradványok legalább olyan károsak, mint ha kihagynád a hagyományos fogmosást. A fogselyem segítségével a szuvasodás és az ínybetegségek esélyét is csökkentheted. Az Amerikai Fogorvosok Szövetsége napi használatot javasol. Több változat közül választhatsz a patikákban és drogériákban. A technika könnyen elsajátítható, a gyerekek is megtanulják. A megfelelő hosszúságú fogselymet tekerd mindkét kezed azonos ujjaira, majd a fogközbe helyezve simítsd a fogak oldalához. Végezz a fogínytől kiindulva függőleges mozdulatokat, míg teljesen tiszta lesz a felület.
A nyelvkaparó ősét távol-keleti gyógyítók használták. Ma már nálunk is megvásárolhatod: az éjszaka kialakuló, méreganyagokat tartalmazó lepedék eltávolítására szolgál. Így nem kerülnek vissza szervezetedbe a toxinok, gombák, baktériumok, és emésztésed, immunrendszered is egészségesebb lesz.
Az időzítés előnye
Ha eddig étkezés után első utad a fürdőszobába vezetett, hogy fogat moss, nem biztos, hogy helyesen jártál el. Különösen a citrusfélékre jellemző, hogy átmenetileg meggyengítik a fogzománc szerkezetét. A fogkefe súrolása ezt tovább erősíti. További veszély, hogy az erőkifejtés belenyomja a savakat a zománc felületébe. Természetesen nem az a megoldás, hogy tartózkodsz a rendkívül hasznos narancs, grépfrút, bogyós gyümölcsök fogyasztásától. Főként, mert a fogínyt védő C-vitaminban és flavonoidokban is gazdagok. Legjobb, ha vársz 20-30 percet, és csak utána mosol fogat. Másik megoldás, hogy fogmosás után iktatod be ezeket a táplálékokat, és utána tiszta vízzel vagy kevés szódabikarbónával kevert vízzel öblögetsz, ami segít visszaállítani a száj természetes sav-bázis egyensúlyát.
Így készíts természetes fogkrémet!
A forgalomban lévő fogkrémek többsége biztonságos, ám egyes változatok káros összetevőket is tartalmazhatnak. Ha teljes mértékben szeretnéd ezeket elkerülni, megbízható alapanyagokból otthon is készíthetsz fogkrémet.
A kókuszolaj kedvező flórát alakít ki a szájban, megelőzi a kandida túlszaporodását. A xylitol csökkenti a szuvasodást okozó baktériumok mennyiségét. A szódabikarbóna lúgos kémhatású, ellensúlyozza a táplálékok savasító kémhatását. Az esszenciális illóolajok, mint a borsmenta, grépfrút, fahéj vagy narancsolaj, nemcsak a kellemes leheletről gondoskodnak, de fertőtlenítő hatásúak is.
Keverj össze 2 egység szódabikarbónát 3 egység xylitollal. Adj hozzá 3-5 egység szobahőmérsékletű kókuszolajat, majd egy-két csepp tetszőleges illóolajat. Keverd homogén állagúra, és töltsd tégelybe. Fogmosáskor kis fapálcikával, kanállal vedd ki a szükséges mennyiséget.