Még nincs nálunk fiókod?
Regisztrálj itt!Egészség
A nagytakarítás eredményeképpen lehet, hogy lakásod tisztává válik, ám szervezeted semmiképp, ha rendszeresen káros vegyszerekkel terheled. Az évek során felhalmozódó méreganyagok számtalan betegség kockázatát növelik. Észrevétlenül halmozódnak fel, és a tünetek megjelenésekor sem biztos, hogy a vegyi anyagokat hibáztatod. Az egészségedre ártalmatlan szerekkel is tökéletes tisztaságot érhetsz el, próbáld ki a következő takarításkor!
Ablakon át belélegzett asztma
Az ablaktisztítók egy része olyan kémiai anyagokat tartalmaz, amelyek krónikus légúti és emésztőszervi irritációt okozhatnak. A sprayk használatuk során a levegőbe kerülnek, és nem tudod elkerülni, hogy ne lélegezz be bizonyos mennyiséget.
Az ammónia erősen irritálja az orr- és szájüreget, a garatot és a tüdőt. Kezdetben köhögést, rekedtséget tapasztalsz, majd az évek során növekvő terhelés asztmához vezethet. A bélrendszerbe is eljutnak, gyomorpanaszokat, nyálkahártya-gyulladást eredményezve. A glikol-éterek súlyos szemkárosodást, szédülést, hosszú távon terméketlenséget is okozhatnak. A legfontosabb méregtelenítő szerveket, a májat és a vesét is károsítják.
A modern tisztítószerek megjelenése előtt az ecet volt a legismertebb ablaktisztító szer, érdemes újból visszatérni hozzá. Ugyanolyan kényelmes a használata, mint a vegyszeres változatoké, csak egy pumpás flakonra lesz szükséged, melyet háztartási boltokban, virágboltokban is megvásárolhatsz. Kétharmad-egyharmad arányban töltsd meg 20 százalékos ecettel és vízzel. Először tiszta vizes ruhával mosd le az ablakról a szennyeződés nagy részét, majd következhet az ecetes beszórás. Néhány perc után az újságpapíros áttörlés teljes tisztaságot nyújt.
Beteges súrolások
Itt ne a kényszeres tisztogatásra gondolj, sokkal inkább azokra a veszélyekre, amelyek a kád, a mosdó, a tűzhely takarításakor érhetnek. A zsíroldó és fertőtlenítő készítmények többsége klórt vagy sósavat, valamint foszfátokat, tenzideket tartalmaz. Ha gumikesztyűt használsz, a bőrödet megóvhatod a vegyszerektől, de a nyálkahártyák és a tüdő védtelen marad.
A könnyezés és torokirritáció az első jele a későbbi allergiák esélyének. Szervezeted jelzi a számara idegen betolakodókat, az immunrendszer működése kibillen egyensúlyából, majd nemcsak ezekre a szerekre, de egyébként ártalmatlan anyagokra is túlzott reakciót ad. A klórgáz bizonyítottan növeli a daganatos megbetegedések kockázatát.
A mosogató, a mosdó és a kád tisztítására legalkalmasabb a szódabikarbóna vagy a mosószóda. Mindkettőt megvásárolhatod a nagyobb drogériákban és háztartási boltokban. Költségkímélő, hatékony és egészségbarát megoldás. A fehér, por állagú szerek egyikéből szórj egyenletesen a szennyezett felületre, nedves törlőkendővel oszlasd el, majd várj tizenöt-húsz percet, hogy kifejthesse hatását. Ezután dörzsöld át egy durvább felületű szivaccsal vagy kendővel, majd öblítsd le alaposan. Ha még tökéletesebb eredményt szeretnél, a vízkőoldó hatású citromsav vagy ecet segít. Kevés vízzel hígítva, szórófejes flakonból permetezd, szintén várd meg a hatóidőt, és újból töröld át nedves kendővel. A vécé tisztítására ugyanezeket a módszereket alkalmazhatod, és természetes fertőtlenítő szerként a permetes flakonba tegyél néhány csepp teafa vagy grépfrút illóolajat.
Függönyök, huzatok foltmentesen
A nagytakarítás során rendszerint az ágytakarókat, függönyöket is kitisztítod. Mivel erre ritkábban kerül sor, mint a ruháik mosására, erősebb szennyeződéssel számolhatsz. Ám ez nem indokolja, hogy a mesterséges anyagokkal teli mosószereket válaszd. Ezek habzást fokozó anyagokat tartalmaznak, melyek a tüdő, a bőr és a szem károsodása mellett a központi idegrendszert is fenyegetik. Akár súlyosabb hangulatzavarokhoz, depresszióhoz is vezethetnek. A szervezetbe jutva nitrózaminokká, rákkeltő vegyületekké alakulnak.
A foltok többsége ellen ismét az ecetet hívd segítségül. Tegyél egy ecettel alaposan átitatott vattakorongot vagy kisebb törlőkendőt a foltra, és néhány órán át hagyd, míg kifejti hatását. Szükség esetén közben újra itasd át. Ezután vízzel dörzsöld meg, és következhet a mosás. A mosódió több változatban is felhasználható, veszélytelen termés.
A kis diókat egy zokniba töltve és összekötve helyezd a mosógépbe a ruhák közé, így tisztító anyagai kioldódnak. Ha ennél is egyszerűbb megoldást szeretnél, a folyékony mosódiót is megvásárolhatod. Fehér textíliákhoz egy-két evőkanál, vízzel elkevert mosószódát is tegyél a mosógépbe, ez a vízkövesedéstől is véd. Ha kellemes illatot is szeretnél, néhány csepp levendula, narancs vagy mandarin illóolajat cseppents egy kanál sóra, ezt add az öblítővízhez.