Még nincs nálunk fiókod?
Regisztrálj itt!Szabadidő
Miközben a kilátóból Gibraltár természeti látványosságát nézzük, a híres Sziklát (The Rock), meg kell küzdenünk egy másik nevezetességgel is, éspedig a berber makákók népes családjával. Nem zavartatják magukat a turisták között e félig szelíd, félig vad, általában ötven-hatvan centiméter magas, zömök, rövid lábú, sárgásbarna szőrzetű, fürge kis állatok. Sőt, örülnek, ha a felvonó újabb csapatot hoz: jön a friss hús, szendvics, baguette, gyümölcs!
A bátor majmok egy-egy óvatlan pillanatban képesek villámgyors mozdulattal kicsenni az elemózsiát az ember kezéből, táskájából. Miközben elkészítjük álmaink fényképét, földre letett hátizsákunkból előszeretettel lopják el még a mobiltelefont is, amit aztán csalódottan dobnak el, tapasztalván, hogy nem lehet megenni.
Majmok: a brit uralom letéteményesei?
Az öt-tíz kilogrammnyi állatok általában egy utódot hoznak világra, mely nyitott szemmel születik, és mamája bundájába csimpaszkodva tapasztalja meg az első hónapokban, milyen is a földi világ.
A papa hűségesen követi az újdonsült családot – és élelemért vadászik. Pedig a gondozók naponta etetik a seregletet. Nemcsak állatszeretetből és turistacsalogatásként hagyják szabadon élni a kis emlősöket, hanem hagyományból és talán babonából. Egy angol mondás szerint ugyanis Gibraltáron addig tart a brit uralom, amíg a majmok ott élnek. Ezt még az egykori brit miniszterelnök, Winston Churchill is annyira komolyan vette, hogy nevéhez fűzik a negyvenes évek nagy betelepítési hulláma.
A háromszáz éve itt lévő briteknek mindig is fontos volt az Ibériai-félsziget délnyugati részén, egy 6,5 négyzetkilométernyi földnyelven, a Földközi-tenger és az Atlanti-óceán határán fekvő félsziget stratégiai birtoklása. Legmagasabb pontja az észak és kelet felé néző, 1250 méter széles mészkő szírt, a Szikla, mely 426 méterre magasodik ki a tengerből.
Ha erre jársz, ki ne hagyd
Aki Dél-Spanyolországban nyaral, Andalúziában kirándul, szívesen látogat el a Nagy-Britanniához tartozó Gibraltárra, melyet harmincezren laknak, többnyire angolok. Jelentős brit haditengerészeti támaszpont működik itt légikikötővel, melyet már rég birtokba vettek az utasszállító gépek is. A kilencszáz méter hosszú le- és felszállópálya a közutat keresztezi, így ha egy-egy repülő érkezik vagy felszáll, sorompó és jelzőlámpa állítja meg a gyalogos-, autós- és buszforgalmat.
A félsziget nevezetessége a főutca, a Main Street, ahol az üzletek vonzó árakkal, forgalmi adó nélkül kínálják az ékszereket, órákat, szeszes italokat, műszaki cikkeket. A városközpontból busszal juthatunk el a félsziget déli csücskéhez, az Európa Ponthoz: a világítótoronyhoz és a 2012 tavaszán átadott új promenádhoz, ahonnan szép időben Afrika partjait láthatjuk. A főutca végétől csak egy kis séta a harmincszemélyes felvonó, amely percek alatt felrepíti az utasokat a kilátóig és a híres-neves makákókig.