Még nincs nálunk fiókod?
Regisztrálj itt!Egészség
A padlizsán remek alapanyag, hiszen nagyon sok mindent készíthetsz előle. Több napig tárolható, és íze is könnyen variálható a hozzáadott egyéb alapanyagokkal, illetve fűszerekkel. Emellett fontos tudni, hogy ha olajban sütjük, sok olajat szív magába, így ez inkább kerülendő.
Sütés, főzés előtt a héját sokszor le kell venni, de ez leginkább ízlés és recept kérdése. A magyar konyhában a padlizsánt általában krémnek vagy rántott zöldségnek készítjük el, pedig ennél sokkal fantáziadúsabb felhasználása is lehetséges. A déli országok egyik legjellemzőbb zöldsége, sokszor hús helyett is fogyasztják. Az ottani konyhában a legkedveltebb fűszerei a bazsalikom, a vöröshagyma, a bors, az oregánó, a fokhagyma és a petrezselyem. A görög muszaka vagy a francia ratatouille például tipikusan padlizsános egytálételek, de a grillezéséről se feledkezzünk meg!
Honnan tudod, hogy a padlizsán finom lesz-e?
Vásárláskor figyelj arra, hogy a kiválasztott padlizsánnak legyen teljesen sima a héja, a színe sötétlila és csillogó. Az átmérője 5-8 centi és a kocsánya élénkzöld. Az éretlen padlizsán íze a benne található szolanin nevű vegyület miatt keserű. Ezért, ha nem találsz tökéletesen érett zöldséget a piacon, pár napig érleld szobahőmérsékleten. A vásárolt padlizsán körülbelül 4-5 napig áll el hűtve. A hosszabb tárolás miatt a színe elveszíti csillogását, húsa ismét kesernyés lesz és szivacsszerű, magjai pedig megbarnulnak.
A padlizsán gyógyhatásai
Szív- és érrendszer
A padlizsánnak magas az antocianintartalma, ezáltal erős koleszterincsökkentő, ugyanakkor növeli a szervezet számára szükséges jó (úgynevezett HDL) koleszterint. Vértisztító hatása miatt gátolja az erek károsodását, például az érelmeszesedést
Emésztés
A padlizsán gyorsítja az emésztést, ezáltal kíméli a gyomrot, segít megszüntetni a puffadást, a telitettségérzést. Ha rendszeresen fogyasztod, állandó elemként építed be táplálkozásodba, az emésztésed sokkal könnyebb lesz, tehát a padlizsán kitűnő segítség fogyókúra alkalmával. Főzd meg sós vízben, vagy fogyaszd krémként. Emésztésserkentő hatása mellett vízhajtóként sem szabad megfeledkezni róla.
Fontos: ha általában túl sok a savad, vagy gyomorfekélyed van, a padlizsán rendszeres fogyasztása nem ajánlott.
Vitaminok és ásványi anyagok
A padlizsán vitamin- és ásványianyag-tartalma magas, melynek megőrzéséhez fontos, hogy ne olajban süsd, és ne főzd addig, amíg elveszíti értékes tartalmát. Emésztésserkentő hatása mellett a benne rejlő A-, B1-, B2- és C-vitamin, a foszfor, kálium, kalcium, magnézium, nátrium és vastartalom miatt is jó társ lehet a fogyókúrában. A csökkentett kalóriabevitel ellenére is megkap mindent a szervezeted, amire szüksége van.
Antioxidáns
A padlizsán antioxidánsai megkötik a szabad gyököket. Az emésztés során fenolsavvá alakuló anyagoknak köszönhetően rendszeres fogyasztása segít a rák megelőzésében.
Allergia, légutak
Az indiai népi gyógyászatban a padlizsán az asztmás és hörghurutos betegek gyógyszere, ami nyákoldó hatásának köszönhető. Az allergiás időszakok előtt érdemes rendszeresen fogyasztani, feltankolni vele a szervezetet.
Majonézes padlizsánkrém
Hozzávalók:
4 közepes méretű padlizsán
1 közepes fej vöröshagyma
majonéz ízlés szerint
só
Süsd meg a padlizsánokat egy fémlemezen (esetleg egy nagy átmérőjű serpenyőben). A sütéshez hagyd egészben, héjastul, szárastul, olaj nélkül. Ha a héja roppanós, a belseje pedig puha, tisztítsd meg, és hagyd kihűlni. Ha kihűlt, vágd apróra egy nagy késsel, vagy turmixold le botmixerrel, attól függően, hogy mennyire szeretnéd pépesre. Aprítsd fel a hagymát, majd keverd össze vele. Keverd hozzá a majonézt, sózd, esetleg borsozd. Tedd be a hűtőbe állni egy kicsit, és már kész is! Ha szereted, apróra vágott friss koriandert is keverhetsz bele, tálald tört dióval.
Petrezselymes padlizsánkrém
Hozzávalók:
padlizsán
citrom
vöröshagyma
paradicsom
petrezselyem
ízesítésként: só, bors, olívaolaj
A padlizsán előkészítése megegyezik az előzőekkel, vagyis egyben kell megsütni, majd a megtisztított belsejét felkockázni, és összekeverni a felvágott hagymával. A kevergetés közben folyamatosan adagold hozzá a citromlevet, a sót, a borsot és a petrezselymet. A végén add hozzá az olívaolajat, és már mehet is a hűtőbe.