Még nincs nálunk fiókod?
Regisztrálj itt!Bátor Újrakezdők
Úgy is hozhatta volna a sors, hogy tudós emberként fut be elismerésre méltó pályát. De korán otthagyta a Budapesti Műszaki Egyetem szerves és biológiai vegyészmérnöki karát, és a családi életet választotta. Megszülte és nevelte a három fiát, örömöt lelt a családi életben, ellátta a háztartás tennivalóit. Amikor pedig az óvodáskorú gyerekei mellett – egy festékbolt alapításával – vállalkozásba fogott, éppen olyan végletes igyekezettel tette, ahogy mindig is mindenbe belevetette magát.
Határtalanul
Ma már értékes tanulságnak tartja, hogy csupán másodszorra sikerült kilépnie a személyiségét romboló kapcsolatból. Akkor megszenvedte a bizakodó bizonytalanságát: hatalmas anyagi veszteséggel, egy romjaiba dőlt vállalkozással, több hónapos lelki bezáródással lépett ki a házasságából. Végül egy internetes tanfolyam nyitott ki egy új élet lehetőséget számára: „Meggyőződésem, hogy nagyon sok mindent tudunk tenni magunkért. Aki számára ott az internet, azoknak éppúgy megvan a lehetőségük, hogy a maguk javára használják a világhálót, mint nekem. Talán annyiban vagyok más, hogy engem hajtott a kíváncsiság, s hajlandó is voltam tenni magamért.”
Választerápia
A megcsillant lehetőség egy coach (tanácsadói) tanfolyam volt. Laza Ildikó első képzése a Lineo International Consultingnál folyt, majd vizsgáit az Az Élet-Öröm programok és az Ikigai Business Education képzés keretében tette le. A life coach – azaz az „élet edzőség” – mellett üzleti tanácsadóként is végzett. Tanulmányait később kiegészítette egy továbbképzéssel az Élet-Öröm programjában. Tanárai, Fejes János ICF ACC Coach és Tréner és Fejesné Schubert Andrea Life Coach nevét máig hálával említi.
A tanulás egyben önismereti munkát is adott Laza Ildikónak: segítette saját egyensúlyának megtalálásában. Egyben elvezette az új életpálya felfedezéséhez: maga is coach és kapcsolatmentor lett. Ráadásul egy egészen különös területen: érzelmi bántalmazásban élő embereknek nyújt segítséget, Választerápia néven. Az együttműködésük révén ahhoz igyekszik segíteni a hozzá fordulókat, hogy újra kapcsolódjanak önmagukhoz. Megtalálják az egyensúlyt, és megkeressék, ők maguk hogyan működhetnének jól.
Tanul és tanít
Laza Ildikó immár gyakorló szakemberként hangsúlyozza: ő nem pszichológus. Természetesen ehhez a munkához is szükségesek a pszichológiai alapok, de sem a végzettségük, sem a tevékenységük nem azonos. Amíg a pszichológus a páciens múltját tárja föl, addig a coach csakis a jelennel foglalkozik. Egyetértésben a pap-pszichológus Pál Ferenc (Feri atya) véleményével azt vallja: az ember életében nem minden hiány tölthető be. Felnőttségünk mutatója, hogy bizonyos hiányokkal együtt tudunk-e élni: „Coach-ként, mentorként nem dolgom az irányítás, a tanácsadás. Amit segíteni tudok az annyi, hogy a három hónapig tartó beszélgetések alatt – kevesebb időt nem érdemes az önismereti munkára szánni – hagyom, hogy az illető visszataláljon saját magához. Felismerje a benne lévő értékeket, s merjen változtatni a saját maga és környezete viszonyulásával.”
Laza Ildikó egyszerre tanul és tanít, miközben fél szemét rajta tartja a családi vállalkozásán, amit immár legkisebb fia vezet. Ő, ahogy mondja: a „partvonal mellől” követi két önálló, felnőtt fia életét. „Kikapcsolódásként” nyaranta nővére Balaton-parti panziójában szorgoskodik, a vendéglátásból szerezve élő tapasztalatokat a másokat segítő munkájához is. Tagja annak a 300 végzett coach-ból álló csoportnak, akik készek a pedagógusok önismeretének, önértékelésének megerősítéséhez segítséget nyújtani. Ő maga pedig személyes és szakmai internetes oldalain, néha vallomásszerű írásokban adja át tapasztalatait immár szép számú követőjének. Alábbi bejegyzését újrakezdett élete ars poéticájának is vehetjük.
„Egyvalaki szükségleteivel nem foglalkoztam. A sajátoméval. Csak önmagamat nem ajándékoztam meg figyelemmel, idővel, energiával, bizalommal, szeretettel. Belső kommunikációmban önmagam legnagyobb kritikusa és bántalmazója voltam. Lépésről lépésre tanultam meg, hogy az öngondoskodás nem egyenlő az önzéssel. Ha nemet mondok egy helyzetre, énhatárt mutatok, attól én nem váltam rossz emberré. Megtanultam asszertíven, erőszakmentesen beszélni magamhoz, magamról. Hosszú volt az út, amíg ide elértem, és még most is úton vagyok. Tanulom mindennap önmagam. Szeretni magamat, bűntudat, lelkiismeret-furdalás nélkül.”