Még nincs nálunk fiókod?
Regisztrálj itt!Bátor Újrakezdők
A könyvtáros-író életét, akarva-akaratlan, három férfi szabta meg. Az édesapja, aki a kaposvári könyvtár gépkocsivezetőjeként – szó szerint – bevezette lányát a könyvtárba. Ugyanis amikor otthon, a családban nem akadt senki, aki vigyázzon rá, akkor Gyöngyi a könyvtárban töltötte a szabadidejét. Természetes volt hát számára, hogy a gimnáziumi nyarakon ott dolgozzon. Pályaválasztásáról az akkori igazgató, Keller Bernát döntött, mondván: aki gyerekkorától könyvek között él, annak könyvtárosnak kell lennie! Ő maga ugyan jogásznak készült, de ma sem bánja, hogy végül ezt a szakmát tanulta ki a kaposvári főiskolán. A harmadik férfi egy könyvszerető és irodalomértő műegyetemi hallgató volt, akinek notórius határidő-túllépését végül kettesben, egy kávé mellett próbálták tisztázni... Az egyetemistát Kószó Andrásnak hívták. A megismerkedéstől a házasságkötésig mindössze két hónap telt el.
Írd meg, a te dolgod!
A férj legnagyobb szenvedélye a repülés volt. Bár származása miatt, politikai okokból nem tanulhatott az egyetemen ezen a szakon tovább, önszorgalomból képezte magát: motoros- és vitorlázó pilóta, oktató, mi több repülőgéptervező és -építő lett. Kószó András alkotása, a „Virtus” kétfedeles motorosgép, teljesen a saját ötlete és kétkezi munkája. Gyöngyi feleségként az első pillanattól zokszó nélkül elfogadta, hogy házasságukat a repülés irányítja. A hétvégéken a reptér, nyaranta a táborok és a versenyek, telente pedig a magassági repülések, s közben a gépépítés tennivalói töltötték ki közös életüket.
Az utazásokról lemondtak, a nyaralást nem ismerték, még a Balaton-parti házukba is csak ritkán jutottak el. Baráti körük döntően a repülésből került ki, s ha maga egyedül nem repült is, a sok pilóta között, férje mellett élve Gyöngyi is repüléshez értő emberré vált. Írásra azonban még akkor sem gondolt, amikor a férje – immár betegen – mintegy ráhagyta örökségét, a kaposújlaki repülőtér történetének megírását, mondván: „Itt vagy te, majd megírod.” Kószó András akaratát erősítette a barátok biztatása is: „Írd meg, a te dolgod!”
Megtalált új élet
A nyugdíjas élet semmittevésétől való félelme, s férje korai halála együtt fordította Kószó Andrásnét az írás felé. Első könyve – A hangárdombtól Kaposújlakig – a repülőtér aranykorának és legendás parancsnokának, Császár Károlynak állít emléket. A könyv bemutatóján megjelent hatalmas tömeg, a könyv iránt a határon túlról is megnyilvánuló érdeklődés, s néhány híres idős pilóta szívhezszóló köszönete tovább bátorította a szerzőt.
Így született meg a magyar repülés jelentős alakjait megörökítő könyve: Az álmok újra valóra válnak címmel, majd a MÉM RSZ történetét bemutató két kötet. Időközben a falu felkérésére, visszaemlékezések alapján papírra vetette Somogyvár legendás állatorvosának történetét is. Dr. Mikula László íróval most egy vadászrepülő századról szóló könyvön dolgoznak. A címe: Volt egyszer egy repülőszázad – SZUHOJOSOK!
A megtalált új életében az egykori könyvtáros fel tudta használni 46 év munkájának szakmai tapasztalatait. Hiszen alapos kutatómunkát kívánt annak a nem is olyan régi múltnak a felidézése, amikor még nem volt életünk része a számítógép. Ugyanakkor az írás során új feladattal találta szembe magát: meg kellett szólaltania embereket. Olyanokat, akik csak szűkszavúan emlékeztek, s olyanokat is, akik végtelen alapossággal, hosszasan mesélték el vagy írták le életük történetét. Az anyaggyűjtés során akadtak nem várt nehézségek is: kiderült például, hogy a MÉM RSZ dokumentumainak egy részét egyszerűen elégették...
A negyedik férfi
A három mellett egy negyedik férfi is meghatározza Kószó Andrásné életét. Fiában, az ifjabbik Andrásban szinte az Apa alakja él tovább. A kiváló kézügyesség, a remek látásmód, a repüléssel ötvözött fotózás, a természet szeretete – mind-mind apai örökség lehet.
Immár a fiú viszi tovább az Apa megkezdett munkáját a történelmi zászlók készítésével, a különleges nézőpontú légi- és drónfotózással, a videózás és az irodalom összhangba hozásával. Közös családi vállalkozásukba újabban beletartozik a könyvkiadás is. Következő munkájuk az MÉM RSZ könyv folytatása, amelynek egy fejezete az Repülő Szolgálattól indult Malév–pilótákról szól.