Még nincs nálunk fiókod?
Regisztrálj itt!Szabadidő
A grillezésben az a jó, hogy gyakorlatilag bármi megsüthető a rácson, nem kell sokáig görcsölnöd a menün, egy kis fantáziával még desszertet is készíthetsz ugyanazon a parázson, amelyen a hús vagy a zöldségek sültek.
A grillrácsot és a nyársakat minden alkalommal gondosan tisztítsd meg, és persze nem árt gondoskodni arról, hogy elegendő faszén és gyújtós legyen kéznél. A sütögetést hangulatosabbá teheted színes asztalterítéssel, néhány ötletes mécsestartóval, vagy az unokákkal, gyerekekkel együtt készített lampionokkal, amelyekkel mesés hangulatot varázsolhatsz a legkisebb szabad területre is.
Megunhatatlan fogások
Ha sertéshúst választasz, akkor tarját vagy karajt vásárolj. Jó, ha be tudod pácolni előző nap a húst, mivel sokkal porhanyósabbra lehet sütni. (Keverj össze mindenféle fűszert, amiről azt gondolod, hogy illik hozzá, tegyél hozzá sót, borsot, fokhagymát, majd az egészet keverd el olajban.) A hússzeleteket kicsit ki is klopfolhatod – de ne túl vékonyra, mert úgy hamarabb kiszáradhat a sütés során – majd mindegyik szeletet kend meg a páccal. Fogj egy nagy tálat rétegezd bele a húsokat karikára vágott hagymával, majd az egészet öntsd le olajjal, hogy ellepje. Lezárva vagy alufóliával letakarva mehet a hűtőbe.
A csirkemellet vagy csirkeszárnyakat nem kell sokáig pácolni, akár félóra is elég lehet, szintén azokat a fűszereket add az olajhoz, amelyeket kedvelsz (a görög fűszerkeverék például kiváló a sült csirkéhez). Krumplit készíthetsz egyenként alufóliába csomagolva a parázson (ha elkészül, fűszervajjal lesz tökéletes), és ne felejtsd el a friss zöldségekből készített salátát sem.
Desszertnek vágj be például néhány (személyenként egy-egy) banánt hosszában, héjastul, helyezz el az így kapott zsebben néhány kocka étcsokit, csavard be fóliába, tedd a rácsra vagy a parázsra. 5-10 perc után vedd ki, hámozd le a fóliát (de ne a héját!), és már kanalazhatod is a forró, csokis banánt. Biztos lehetsz benne, hogy mindenki emlegetni fogja
Befőttes üvegekből kerti csodavilág
Amikor alkonyodni kezd, nem kell feltétlenül bevetned az erős kinti fényeket, vagy karizom-erősítő gyakorlatokra buzdítani az egybegyűlteket a mozgásérzékelő lámpa folyamatos életben tartásához. Szedd elő a spájzban sorakozó befőttes üvegeket, dobj mindegyikbe egy-egy teamécsest, drótból készített stabil akasztóval akár a fákra is felaggathatod.
Ha nincs kerted
Reformkonyha ide, diétatrendek oda, a szalonnasütés továbbra is töretlen népszerűségnek örvend idehaza. Szóval be mindent (hagymát, bicskát, szalonnát, zöldségeket és kenyeret) a hátizsákba, és kezdődhet a sütögetés. Tehát ha nincsen kerted és a szomszédok nehezen viselnék az erkélyen folytatott grillezést, vagy csak nem szeretnéd az egész lakóközösséget nehezen szűnő nyálcsorgatásra ítélni, kapjátok fel a nyársakat (vagy faragjatok magatoknak fából néhányat útközben), és irány a legközelebbi tűzrakó hely.
Diétázom, mit (t)ehetek ilyenkor?
A diétázóknak sem kell kétségbe esniük a grillpartik, szalonnasütések és bográcsozások miatt; azoknak, akik szeretnék a súlyukat tartani, vagy éppen most határozták el az életmódváltást, a szakértők szerint csak arra kell figyelniük, hogy köretként kerüljék a finomított szénhidrátokat, főként a finom és fehérlisztből készült pékárukat, helyettük egyenek inkább sok-sok zöldséget, nyersen, nyárson vagy grillezve.
Tűzgyújtási tilalom – mire figyelj?
A legkedveltebb tűzrakóhelyek országszerte az erdőben, fákkal körülvett területen találhatók. Ezért különösen fontos, hogy tájékozódj, mikor rendeli el a katasztrófavédelem a tűzgyújtási tilalmat. „Magyarországon két, fokozottan erdőtűzveszélyes időszakot különíthetünk el. Az egyik kora tavasszal, hóolvadás után közvetlenül, amikor a kizöldülés előtt elsősorban rét és tarlóégetések következtében gyullad meg az erdő, elsősorban lombos erdőtelepítésekben és felújításokban okozva igen jelentős károkat.
A második veszélyeztetett időszak a nyári hónapokra esik, amikor a hosszabb csapadékmentes, forró időjárási viszonyok következtében az erdei avar és tűlevélréteg teljesen kiszárad. Ezek az erdőtüzek elsősorban eldobott cigarettacsikkek és a tűzgyújtási tilalom ellenére meggyújtott tábortüzek, nyári gazégetés következtében keletkeznek, elsősorban erdei és feketefenyves-állományokban, valamint idősebb lombos állományokban.
A magyarországi erdőtüzek 99 százaléka emberi gondatlanság vagy szándékosság miatt keletkezik – olvasható a katasztrófavédelem honlapján. Ezen a linken megnézheted, hogy életben van-e tűzgyújtási tilalom az országban, és ha igen, hol.