Még nincs nálunk fiókod?
Regisztrálj itt!Egészség
Az édes íz szeretete velünk született tulajdonság. Az anyatej is édeskés, és a kisbabák első szilárd tápláléka, a gyümölcs szintén. A gondok akkor kezdődnek, ha a természetes cukorforrásokat mesterségesen előállított édességekre cseréled. A finomított cukrot tartalmazó táplálékok nemcsak a fogakat károsítják, de kimerítik a szervezet vitaminkészletét, és savasítják a testnedveket. Előbb-utóbb elhízáshoz és komoly betegségekhez vezet, ha gyakran fordulsz édes péksüteményekhez, kekszekhez, csokoládéhoz. Nem biztos, hogy egyszerűen csak rossz szokásról van szó.
Az édességfüggés lehet olyan tünet, mely egyéb egészségi problémára hívja fel a figyelmet.
Tápanyaghiány
Ha bizonyos létfontosságú vitaminokból, ásványi anyagokból a szervezeted hiányt szenved, könnyen tapasztalhatsz sóvárgást az édességek iránt. Az elfogyasztott szénhidrátot hasznosítható energiává kell alakítanod. Ehhez a folyamathoz hozzájárulnak a B-vitamin-csoport tagjai. Elégtelen bevitelük esetén sejtjeid szinte éheznek a szénhidrátokra. Válaszul cukrozott ételeket fogyasztasz, ez azonban tovább rontja a helyzetet. A cukor ugyanis vészesen csökkenti a B-vitaminok mennyiségét a szervezetedben. Ehelyett fogyassz finomítatlan gabonaféléket, árpát, hajdinát, kölest, zabpelyhet. Táplálékkiegészítőként próbáld ki a sörélesztő tablettát, szinte az összes B-vitamin-fajtát tartalmazza. Fontos a cinkbevitel is, ez az ásványi anyag számos enzimet felszabadít a szénhidrát-anyagcseréhez is. Kiváló forrásai a tökmag, a búzacsíra, a leveles zöldségek.
Fehérje-túladagolás
A szénhidrátok, fehérjék, zsírok fogyasztásakor szervezeted megpróbálja fenntartani a természetes egyensúlyt. Sokan abba a hibába esnek, hogy étrendjükben túlzásba viszik a fehérjék, különösen a húsok és tejtermékek fogyasztását. Ilyenkor válaszul megjelenik a cukros ételek iránti vágy, hogy ne boruljanak fel az arányok. A legújabb kutatások rámutatnak, hogy fehérjéből egyáltalán nincs olyan mennyiségre szükségünk, mint azt korábban többen gondolták. Étrendedben ne haladja meg a fehérjebevitel a 15 százalékot! Legjobb, ha a növényi fehérjeforrásokkal is megbarátkozol, mint a hüvelyesek, nyers vagy párolt zöldségek, hántolatlan gabonák. Ezek szénhidrátot is tartalmaznak, fogyasztásukkal elejét veheted az édességvágynak.
Az élesztőgombák etetése
Gyakori probléma a Candida Albicans, egy élesztőgomba-fajta túlzott elszaporodása a szervezetben. Tünetei szerteágazók: fáradékonyság, bőrpanaszok, viszketés, fejfájás, emésztési zavar, ingerlékenység éppen úgy, mint az édesség iránti ellenállhatatlan sóvárgás.
Ez a gombafajta a vérbe kerülő felesleges cukorral táplálkozik. Egyre többet követel, és a folyamat így súlyosbodik. Dr. Douglas Graham táplálkozási tanácsadó érdekes összefüggésre hívja fel a figyelmet: az elfogyasztott zsiradékok szintén nagy szerepet játszanak a probléma kialakulásában. Ha a vér zsírtartalma magas, a bekerülő cukor nem képes bejutni a sejtekbe, ahol hasznosulhatna. A vérben emelkedik a cukormennyiség, így a Candida gombák egyre több táplálékhoz jutnak. A tünetektől úgy szabadulhatsz meg, ha alacsony zsírtartalmú, természetes szénhidrátokat tartalmazó étrendre váltasz.
Inzulin-hullámvasút
A vércukorszint hirtelen visszaesése heves édességvágyat okoz. A reakció pedig egyben a probléma oka is. Ha gyakran fogyasztasz gyorsan felszívódó, finomított édességeket, válaszul rengeteg inzulin termelődik. Ennek hatására rövid időn belül hipoglikémiás állapot jön létre, a vér cukortartalma kórosan alacsony szintre süllyed. Remegés, gyengeség, izzadás, akár ájulás is bekövetkezhet. Ekkor a cukorfogyasztás átmenetileg jelent csak megoldást. Ha hosszú távon így próbálod megszüntetni a tüneteket, olyan folyamat áll elő, mintha egy cukor-hullámvasúton ülnél. Ez pedig előbb-utóbb kimeríti a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeit – ami belépő a diabétesz előszobájába. Válaszd inkább a rostjaikkal egyenletes vércukorszintet biztosító gyümölcsöket, a sárgarépát, sütőtököt, édesburgonyát, cukrozatlan müzlit!
Édes vigasz, súlyos áron
A kiegyensúlyozatlan lelkiállapot is gyakori ok az édességvágy hátterében. Lehet, hogy a jó hangulatot biztosító szerotonin és triptofán nevű anyagok hiányoznak szervezetedből. A banán, a barna rizs, a tönkölylisztből készült tészta, a natúr pattogatott kukorica, a magos kenyerek megemelik a szerotoninszintet. Ezek a táplálékok, ellentétben a mesterséges édességekkel, hosszú távú megoldást jelentenek.
Triptofánban gazdag a datolya, az olajos magvak, és próbáld ki a spirulina alga étrend-kiegészítőt, mely rengeteg, a kedélyállapotot kedvezően befolyásoló aminosavat tartalmaz. Természetesen, ha komoly lelki problémával állsz szemben, a szakorvos vagy pszichológus jelent megoldást – ám semmiképp sem a fánkok és nápolyik.