Egészség

Másodperceken múlhat a túlélés!
Veszélyes balesetek, sérülések esetén életmentő lehet a gyors segítség. Mit tegyünk, amíg az orvos vagy a mentő megérkezik?

Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy az életveszélyes helyzetek csak másoknál fordulhatnak elő, és megfelelő óvatossággal el lehet kerülni őket. Igaz, hogy a házimunka és a közlekedés során sok mindent megtehetünk a veszélyek elkerülése érdekében, ám a kockázatot legfeljebb mérsékelni lehet, teljesen nem zárható ki. A váratlan vészhelyzetekben rohamosan romolhat az állapot. Ilyenkor azt az időt sem szabad tétlenül tölteni, amíg a szakorvosi segítségre várakozunk. Néhány fontos szabályt érdemes megjegyezni, mert perceken múlhatnak a sorsok!

Kettes és harmincas – az újraélesztés

Ha valakinek leáll a légzése, mindössze négy perc áll rendelkezésre, hogy az agyi károsodás elkerülhető legyen. Ilyenkor a keringés leáll, az izmok tónustalanok. Első teendő, hogy benyúlunk az érintett személy szájába, így megállapíthatjuk, nem akadt-e valami a torkán. Ha nem, akkor hanyatt fektetjük, és kissé hátrahajtjuk a fejét. Az orron vagy szájon át lélegeztetés szabálya, hogy először öt befújást alkalmazunk, ez történhet vásznon keresztül is a higiénia érdekében. Majd harminc mellkasnyomás következik. Ezt egymásra fektetett kézzel, a tenyérgyökkel végezzük a szegycsontnál, határozott mozdulattal.

A harminc nyomást két befújás követi, és így folytatjuk felváltva addig, amíg a légzés, keringés visszatér, illetve amíg az orvosi segítség megérkezik – ezt természetesen egy másik személynek azonnal kérnie kell, míg mi a beavatkozást folytatjuk.

A hátulról érkező segítség – a félrenyelés

Előfordul, hogy étkezés közben a légcsőbe kerül a falat, és elzárja a légutat. Ekkor életmentő lehet a gyors, célzott beavatkozás. Az egyévesnél kisebb gyereket fektessük a térdünkre hassal lefelé úgy, hogy a gyomorszája a térdünkön legyen. A feje nézzen lefelé, és határozottan ütögessük a hátát a két lapocka között. Így nagy eséllyel távozik a légcsőbe került ételdarab. A nagyobb gyermekeknél és felnőtteknél a Heimlich-fogásnak nevezett módszert alkalmazzunk. Álljunk a háta mögé, fogjuk át hátulról, és ökölbe zárt kezünket helyezzük a gyomorszájra, majd befelé-felfelé irányuló nyomást fejtsünk ki, hirtelen mozdulattal.

Spriccel, folyik, szivárog – a vérzéscsillapítás

A vágott vagy szúrt sebek, sérülések erős vérzése nemcsak ijesztő, de veszélyes is. A vérzések típusai különbözők attól függően, melyik eret érte a baleset. Az artériás vérzés pulzáló, lökésszerű, és a vér friss, élénkpiros színű. Hívjunk azonnal segítséget, közben ujjunkkal a seb felett nyomjuk az artériát, hogy csökkentsük a további erős vérvesztést. Ha módunkban áll, steril gézzel és pólyával rögzítsünk kötést a seben.

A vénás vérzés lassabb, a vér sötétvörös és igen nagy mennyiségű lehet. Erős nyomókötést alkalmazzunk, a gézlap felett többszörösen összetekert pólyával zárjuk el a vér útját. Az artériás és vénás vérzés további ellátása feltétlenül szakorvosi feladat.

Kisebb sérülések esetén, ha a hajszálerekből történik a vérzés, tiszta vízzel tisztítsuk meg a sebet anélkül, hogy széleit széthúznánk. Tegyünk rá steril fedőkötést, és ha öt percen túl sem csökken a vérzés, forduljunk orvoshoz. Az égett sebet hideg, folyó víz alatt hűtsük, tilos bármilyen anyaggal bekenni!

Duzzadó veszélyek – a rovarcsípés

A méhek, darazsak csípése a torokban a legveszélyesebb. Lehetőleg ne fogyasszunk édes italt a szabadban, és a gyümölcsöket és vizsgáljuk át, mielőtt beleharapunk a kerti pihenés vagy strandolás közben! A csípés gyorsan duzzad, el is zárhatja a légzés útját. Folyékony, ampullás kalciumot érdemes otthon tartani, és ha a balesetet szenvedett személy nyelni képes, ezzel érdemes megitatni, majd azonnal orvost kell hívni. Kalcium hiányában egy jégkocka szopogatása is segít – ám semmiképp nem hanyatt fekve, mert a félrenyeléssel fokozhatjuk a veszélyt!

A rovarok csípése akkor is súlyos állapotot okozhat, ha nem a torkot érinti. Aki allergiás a méh vagy darázs csípésére, sokkos állapotba kerülhet. A vérnyomás gyorsan zuhan, ödémák alakulnak ki, melyek a légzést is akadályozhatják. Ekkor szintén a kalcium jelenthet gyors segítséget – ismert allergia esetén a házi patikánkban tartsuk a megfelelő készítményt!

Jobb, ha kijön, jobb, ha marad – a mérgezések

Különösen gyermekekre fokozott a mérgezés veszélye. Felnőtteket is érinthet, ha figyelmetlenségből veszélyes folyadék vagy az előírtnál több gyógyszer kerül a szervezetbe. A teendők attól függenek, milyen típusú vegyi anyagról van szó. Ezért csak akkor cselekedjünk az orvosi ellátás megkezdéséig, ha tudjuk, mi okozta a mérgezést.
Nagy mennyiségű gyógyszer lenyelése után a hánytatás segíthet, fél liter langyos, sós víz itatása és a garat ingerlése által. Kellemetlen megoldás, de csökkenthetjük az agy és más szervek károsodását, ha minél előbb távozik a lenyelt szer. Gyakori tévhit, hogy ez esetben tejet kell itatni: a tej számos anyagnak fokozza a felszívódását!

A savak, például a háztartási sósav, vagy a fertőtlenítésre, vízkőoldásra használt lúgok lenyelése után tilos a hánytatás. Ezek az anyagok erősen marják a nyelőcsövet, át is lyukaszthatják vagy elfolyósíthatják. Hányáskor ez a veszély kétszeresére fokozódik, hiszen ekkor újra áthalad az anyag. Ilyenkor a kórházi ellátás az egyetlen segítség.

szerző: Tóth Péter Zoltán
Egészség 2023. MÁJUS Jól álcázott halálos mérgek a kertünkben
Émelygés, hányás, hasmenés, allergiás reakciók, görcsök – az enyhébb növényi mérgezések leggyakoribb tünetei.
Szabadidő 2022. JÚLIUS 5 ok, amiért érdemes növényeket tartanod otthon!
A szobanövények nemcsak az otthonunkat tehetik szebbé, hanem fizikai és mentális egészségünk megőrzéséhez is hozzájárulhatnak.
Egészség 2021. FEBRUÁR Halálos veszélyforrások karnyújtásnyira tőled
Magyarországon legalább évi negyedmillió baleset következik be az otthonunk falai között.
éppen olvassák
01
Egészség 2025. JANUÁR Tuti tippek, ha nem bírod a hideget
Szervezetünk hőháztartása számtalan okból megváltozhat. Ha gyakran indokolatlanul fázol, komoly oka lehet a hőgazdálkodási zavarnak.
02
Egészség 2024. DECEMBER Ezért hízol könnyebben télen!
A téli hónapokban hajlamosak vagyunk könnyebben felszedni a pluszkilókat. De vajon mi állhat ennek hátterében, és hogyan védekezhetünk ellene?
03
Egészség 2024. DECEMBER A legjobb téli immunerősítők - kéznél van a megoldás!
A változékony időjárás, a nyirkos hideg igencsak próbára teszik a szervezet ellenálló képességét.
Menu