Még nincs nálunk fiókod?
Regisztrálj itt!Szépség
A megváltozott környezeti feltételek, a vékonyodó ózonpajzs, a légszennyezés miatt sokkal jobban ügyelned kell a fényvédelemre, mint húsz-harminc évvel ezelőtt – azonban a túlzott óvatosság is veszélyeket rejt. Napfényre továbbra is szüksége van a szervezetednek, nélküle komoly betegségek fenyegetnek. Mielőtt a leginkább reklámozott naptejet leemelnéd a polcról, nézz a tények mögé!
Jóból is megárt a sok
Minél magasabb faktorszámú készítményt vásárolnál? Ezzel akár az ellenkező hatást érheted el, mint amit remélnél. A napfény legfőbb előnye, hogy általa természetes formában jutsz D-vitaminhoz. Immunrendszered optimális működése, csontrendszered egészsége szempontjából ez a vitamin létfontosságú. A legfrissebb kutatások rámutatnak, hogy számos daganatos betegség kockázatát is csökkenti. Érdekes ellentmondás, hogy legtöbben a bőrrákot a napozással hozzák összefüggésbe, holott a nap nyújtotta D-vitamin ennek a kórnak is mérsékli a kialakulását.
A melanóma legalább olyan gyakran alakul ki a ruhával fedett bőrfelületen, mint ahol nap éri a testet. A 30-as faktorszám még világos bőrszín esetén is bőven elegendő, és ha fokozatosan hozzászoktattad bőrödet a napozáshoz, alacsonyabb védelem is biztonságot nyújt.
Veszélyes összetevők, olvasd a cimkét!
Bőrvédelem helyett káros anyagokkal terheled szervezetedet egyes naptejek használatával. Ha ezeket látod a naptej dobozán, lehet, hogy érdemes mást választanod:
- Oxibenzon: az UV sugárzás elleni védelem miatt használják, ám a bőrön keresztül a véráramba kerülve megzavarhatja a hormonháztartást. Mesterséges ösztrogénként viselkedik, és egyes ráktípusok megjelenését is összefüggésbe hozták a használatával. Nőknél az endometriózis kockázatát növeli, és várandósság alatt használva túlzottan alacsony súlyú lehet majd az újszülött.
- Retinil palmitát: az A-vitamin egyik, mesterséges formája. Míg a béta-karotin hatékonyan segíti a bőrvédelmet, ez az anyag épp ellenkezőleg, a bőrrák esélyét fokozza. Napfény hatására kóros sejtszaporulatot okozhat, ezért legfeljebb az éjszakai krémekben fogadható el a használata, semmiképp nem a naptejedben.
- Parabének: tartósítószerként szerepelhetnek a fényvédő készítményekben. Egyre több hiteles forrás igazolja, hogy a daganatos betegségek gyakoriságát növelik, és a hormonrendszer zavarait is kiválthatják. Szerencsére már egyre több termék előállításakor kerülik a használatukat.
Mikor és hányszor kenjük?
Egyetlen esetben érdemes állandóan fényvédelmet biztosítanod a szabadban: ha igazoltan fényérzékenységgel élsz együtt. Ekkor a legenyhébb sugarak is kellemetlen tüneteket okozhatnak. De még ilyenkor is jobb, ha kalappal, vékony hosszú ujjú ruhával véded magad.
Ahhoz, hogy elegendő D-vitaminhoz jusson bőröd, érdemes naponta legalább húsz percet napon töltened, magas faktorszámú készítmény nélkül. Természetesen ne a legerősebben tűző napon tedd ezt. Szabadságod alatt a kora délelőtti és késő délutáni órákban napozz, ha érzékeny a bőröd, a lombok félárnyéka is megfelelő. A déli órákban válaszd a teljes árnyékot, vagy a naptejeket. Erre ne csak nyaralás alatt figyelj, de minden nap, amikor erős napfényben tartózkodsz az utcán, a városban. Úszás, fürdőzés után ismételd a krémezést, még akkor is, ha vízállónak gondolod a készítményt. A spray kevésbé jó választás, mert egyes anyagait belélegezve allergiás panaszokat tapasztalhatsz.
Így vigyázz a gyerekekre!
Az újszülöttek és a csecsemők bőre nagyon érzékeny, sokkal enyhébb napfény is károsíthatja őket, mint idősebb korban. A néhány hónapos babákat jobb, ha nem teszed ki közvetlen napfénynek. Levegőzés, séta alkalmával könnyű vászonsapka, karjukat-lábukat védő vékony ruha a legjobb választás. Ha szeretnéd, hogy bőrüket közvetlenül érje a szabad levegő, csak biztonságos árnyékban veheted le a nyári öltözéket.
Kisgyermekeknél fokozottan figyelj, hogy minél természetesebb napvédő készítményt válassz. Tartózkodj a mesterséges illatanyagoktól, színezékektől! Bőrkiütést, allergiát okozhatnak, és a bőrön keresztül felszívódva csaknem olyan veszélyeket rejtenek a káros vegyi anyagok, mint amelyek az élelmiszerekben rejlenek. Mivel az ő szervezetüknek a növekedés fázisában igen nagy szüksége van D-vitaminra, őket sem szabad reggeltől estig a legerősebb faktorú krémmel szinte páncélként elzárni a naptól. Reggel és késő délután enélkül is biztonságban játszhatnak a szabadban, a gyerekeknél gyakori ekcéma pedig gyakran javul, ha a nem túl erős napsugárzás rövid ideig és rendszeresen éri a bőrüket.
Házi készítésű naptej
Ha a legtermészetesebb megoldást választanád, állítsd össze otthon a fényvédő krémedet. Mire lesz szükséged?
• sheavaj vagy kakaóvaj, mely enyhe fényvédő hatású
• kókuszolaj vagy mandulaolaj, melyek táplálják a bőrt
• néhány csepp levendulaolaj, a szúnyogokat is távol tartja
• cink-oxid por, ezt patikában keresd, véd az UV sugárzás ellen
A sheavajat vagy kakaóvajat és a kókusz olajat vízgőz felett olvaszd meg egy lábosban. Végül add hozzá a levendulaolajat és fokozatosan keverd bele kis adagokban a cink-oxidot. A kívánt faktorszám szabja meg, hogy ebből mennyit használj, a teljes krémmennyiséghez képest 10-20 százaléknyit érdemes a porból hozzákeverned. Végül tedd zárható tégelybe, és hűvös helyen 6 hónapig tárolhatod.