Még nincs nálunk fiókod?
Regisztrálj itt!Egészség
Lassan itt a nátha és az influenza szezonja, ami sokszor nagyon megkeseríti a mindennapjainkat. Ha nem akarod magad gyógyszerekkel tömni, legjobb, ha a természet patikáját hívod segítségül. A gyógynövények között rengeteg olyat találhatunk, amelyek önmagukban, vagy másokkal kombinálva hatékonyan űzik el a kellemetlen tüneteket és betegségeket.
Összegyűjtöttük azokat a gyógytearecepteket, melyek valóban segíthetnek, akár csak enyhébb megfázásról, akár influenzáról vagy más problémáról van szó.
Fontos az elővigyázatosság!
Mielőtt gyógynövényekhez nyúlnál, fontos tudnod, hogy bizonyos gyógyszerekkel együtt alkalmazva súlyos problémákat okozhatnak. Ha folyamatosan valamilyen gyógyszert szedsz, például véralvadásgátlót, vérnyomáscsökkentőt, szívgyógyszert vagy antidepresszánst, akkor mindenképp beszéld meg orvosoddal, hogy milyen gyógynövényt fogyaszthatsz.
Az alábbi rövid listából megtudhatod, mely növényeket nem szabad együtt alkalmazni bizonyos gyógyszerekkel, persze csak a teljesség igénye nélkül.
- Véralvadásgátlók: angelika, fokhagyma, gingko biloba, ginzeng, gyömbér, kamilla, szagosmüge
- Vérnyomáscsökkentők, vizelethajtók: aranypecsétfű, édesgyökér, ginzeng
- Vérnyomásemelők, szívgyógyszerek: efedrin, ginzeng, gyömbér
- Antidepresszánsok, nyugtatók: efedrin, ginzeng, gyömbér, kava-kava, orbáncfű, macskagyökér
- Vércukorszint-csökkentők: gyömbér
Köhögésre
50 g ökörfarkkóró-virág
100 g édeskömény
100 g kakukkfű
100 g majoránna
200 g százszorszépvirág
Egy evőkanálnyit 3 percig főzzünk 2 dl vízben, majd hagyjuk ázni 15 percig. Naponta 2-3-szor fogyasszuk étkezés után, mézzel.
Köhögésre egy másik recept
100 g kakukkfű
100 g borsmenta
50 g kankalinvirág
50 g ökörfarkkóró-virág
50 g hársfavirág
50 g feketebodza-virág
Egy evőkanálnyi keveréket forrázzunk le 2 dl vízzel, 20 percig hagyjuk ázni. Naponta 2-3-szor igyunk 2 dl-t mézzel ízesítve, étkezés után.
Izzasztókúra náthára, influenzára
Egyforma arányban keverjünk össze hársfa- és bodzavirágot. Ebből három evőkanálnyit forrázzunk le fél liter vízzel, hagyjuk állni 20 percig. Ezután adjunk hozzá frissen facsart citromlevet és mézet. A beteg jól betakarózva forrón igya, így a hatása húsz percen belül érezhető lesz erős izzadás formájában; a lázat is csökkenti.
Torokgyulladásra
30 g apróbojtorján
30 g orvosi zsálya
30 g izsópfű
30 g borsmenta
30 g kakukkfű
30 g szurokfű
30 g majoránna
1-2 evőkanálnyi teakeveréket forrázzunk le 2 dl vízzel, ezután hagyjuk 20 percig állni. Ha már langyosra hűlt, gargalizáljunk vele. Naponta legalább háromszor, de maximum nyolcszor használjuk.
Ízületi gyulladásra
100 g fűzfakéreg
50 g rozmaringlevél
100 g mezei zsurló
20 g citromfű
100 g aranyvesszőfű
Egy evőkanálnyit főzzünk 15 percig 2 dl vízzel. Naponta 3-4-szer igyunk 2 dl teát étkezés után, propoliszos mézzel. Hatása láz- és fájdalomcsillapító, merevséglazító és méregtelenítő.
Szintén ízületekre
50 g vérehulló fecskefű
100 g fehér babhéj
100 g feketenyárfarügy
10 g citromfű
Egy evőkanálnyit leforrázunk 2 dl vízzel, és 15 percig hagyjuk állni. 2-3-szor igyuk naponta, propoliszos mézzel. Erős fájdalmakra és az ízületek merevsége ellen nagyon jó.
Náthára gyerekeknek is
20 g hárs
20 g ökörfarkkóró-virág
20 g bodzavirág
20 g csipkebogyó
20 g kakukkfű
Ez a keverék nemcsak a nátha legyőzésében segít, hanem egyszerre erősíti a szervezet védekező rendszerét is. Egy kis mézzel édesítve gyerekeknek is nagyon ízletes ital lehet.
Láz ellen
15 g vadrózsa
20 g feketebodza
30 g hársfa
A keverékből egy fél teáskanálnyit tegyünk egy csésze forrásban lévő vízbe, majd 15 percig hagyjuk állni. Naponta legalább kétszer fogyasszunk belőle.