Még nincs nálunk fiókod?
Regisztrálj itt!Szabadidő
Noha ötven és hatvan között a szexuális érdeklődés csökkenhet, egyes vizsgálatok és felmérések szerint ugyanakkor a hetvenes éveinkhez közeledve a láng újra erőre kaphat.
Anna a menopauzával magyarázta vaginális szárazságát, de mert a szexuális együttlét közben egyre erősödő kellemetlen érzései voltak, sőt a kedve bármiféle intimitáshoz rohamosan csökkent, felkeresett néhány orvost. A kezelési skála a hormonadagolástól az antidepresszánsokon át a közhelyekig terjedt. Körbekérdezve rájött, hogy kortársainak többsége szintén szélsőségeket él át – szexuális vágyuk vagy szinte eltűnik, vagy épp ellenkezőleg, még sosem tapasztalt kielégítetlenséggel jár.
A szexualitás és az életkor összefüggései
A legtöbb nő 50 és 65 éves kora között a szexuális vágy lanyhulását tapasztalja, hatvanas éveinek közepétől azonban érdeklődése újból fokozódik. Nem meglepő, hogy szexuális aktivitásunk hullámhegyei és -völgyei bizonyos életkorhoz köthetők.
A menopauza körül általában aggodalmaskodás, elkedvetlenedés jellemzi a nőket, hiszen a testüket fiatalabb koruk mércéjével mérik, ami lehangoló eredményekhez vezethet. Nehéz belátni, hogy bőröd nem olyan feszes, másfajta diétára van szükséged, és megváltoztak tested elvárásai. Noha a menopauza tünetei hamar elmúlnak, tudatalattid folyamatai évekre, sőt évtizedekre meghatározhatják viszonyulásodat – például a szexhez.
A menopauza tünetei
- Fokozott szőrnövekedés, hajhullás: ennek hátterében a férfi hormonok állnak, melyek a menopausa során csökkenő női hormon mennyiség mellett hangsúlyosabbá válnak.
- Töredezett haj, száraz bőr: a klimax a tüszőhormon hiányával jár együtt, mely mind a haj, mind pedig a bőr szerkezetét megváltoztatja.
- Hőhullámok, kipirosodás, szapora szívdobogás, gyakori fejfájás: a hormonális változások érfalműködésbeli zavarokkal jár.
Ha már elmúltál ötven, kérdezd meg magadtól
- Milyen szexuális vágyakat érzel?
- Milyen gyakran?
- Változtak-e ezek – és ha igen, hogyan – az utóbbi néhány évben?
- Hogyan érintenek ezek a változások?
- Mit teszel a pozitív előrehaladásért?
- Beszélsz-e ilyesmiről a pároddal, a barátnőiddel, családtagjaiddal vagy az orvosoddal?
- Milyen tényezők – életmód, testideál, önmagadról alkotott kép – befolyásolhatják ezeket a változásokat?
- Befolyásolhatod-e tudatosan a változásokat, és ha igen, hogyan?
A mai társadalom a fiatalságot eszményíti – noha az egészséges szexualitás nem kor függvénye. Szabadulj meg a negatív előítéletektől – szexuális étvágyad változása nem kezelendő tünet, érettséged nem szégyenfolt az aktuális divat arculatán. Egyéniséged újabb fejlődési szakaszába lépve fogd fel lehetőségként változásaidat, s bizonyítsd érettséged és energiád ezek megismerésével és kiaknázásával.