Még nincs nálunk fiókod?
Regisztrálj itt!Egészség
Ha valaki feltalálná a másnaposság univerzális ellenszerét, bizonyosan hamar dollármilliókra tenne szert. Erre azonban igen kicsi az esély, hiszen a tünetek mindenkinél mások. A túlzott alkoholfogyasztás következményei függnek az illető fizikai adottságaitól, lelki állapotától, a fogyasztott alkohol mennyiségétől és minőségétől, valamint attól, hogy a mértéket vesztő delikvens közben mennyi vizet ivott, vagy éppen mennyit és mit evett. Ez azt jelenti, hogy sokféle patológiás útvonal létezik (akár anyagcserével, hormonháztartással összefüggő), ahol még a génvariációk is szerepet játszanak. Ennek tükrében eléggé valószínűtlen, hogy létezhet egyetlen, üdvözítő módszer, állítja Edzard Ernst, az Exeteri Egyetem Peninsula orvosi karának alternatív gyógyászati professzora.
Ha univerzális csodaszer nincs is, a természet gondoskodott néhány gyógynövényről, amelyek segíthetnek túlélni a tegnapi, szilveszteri elbotlást.
Ginszeng
Ez a Mandzsúriából származó gyökér erősíti az immunrendszert, erős antioxidáns és stresszoldó hatású. Magyarországon általában a kínai vagy koreai ginszenggyökeret lehet kapni, amely fokozza a szervezet ellenállását a mérgekkel, kórokozókkal szemben, és csökkenti a magas vércukor- és koleszterinszintet. Az ázsiai orvoslás a megelőzést tartja fontosnak, ezért a ginszenggyökeret hosszú távon, napi 0,4-0,6 grammnyi adagban alkalmazza. Európában inkább a meglévő tünetek kezelésére fektetnek súlyt, és a ginszeng alkalmazását rövid időre, napi 0,5-1,5 grammnyi adagban ajánlják. Leginkább a gyógynövényboltban kapható keverékből előállított tea ismert, de fogyasztják a gyökér reszelékét is.
Citromfű
Akár az ablakpárkányon is nevelhető cserépben. Alkalmazzák álmatlanság és étvágytalanság ellen, de hatékony asztma, hányás, fejfájás, magas vérnyomás esetén is. Megtalálod tea, kapszula vagy fűszer formájában. Egyik kellemes, frissítő felhasználása lehet, ha egy marék citromfüvet leforrázol, majd a forró italt egy pohárban felhalmozott jégkockára és citromkarikákra öntöd. Mézzel ízesítve vagy önmagában is finom. Dőlj hátra, és figyeld magad – a citromfű stresszoldó, nyugtató és roboráló hatású.
Ízletes gyógyteát készíthetünk nem csak a nálunk általánosan ismert orvosi ctromfű levelének felhasználásával, hanem indiai citromfűből is (a képen).
Orbáncfű
Kiválóan alkalmas erős izgalmi állapot (vizsgadrukk, lámpaláz, felvételi interjú) oldására. Általában más gyógynövényekkel együtt, teakeverék formájában fogyasztják.
Angyalgyökér
Nagy növésű, 2,5 m magas növény, Grönland és Izland szigeteiről származik, ma már több helyen, például a Tátrában is termesztik. Illóolaja koktélok alkotóeleme, gyökerét gyomorkeserűkhöz használják fel. A népi gyógyászatban étvágyjavító, hasnyálmirigy-elválasztást fokozó, antibakteriális hatása miatt alkalmazzák. Teakeverék és tinktúra formájában kapható, gyomor-, bélrendszeri és epepanaszok ellen érdemes fogyasztani.
Sárga tárnics
Dísznövényként is ültetik, de a Fogarasi-havasokban és az Alpokban gyógyító tulajdonságai miatt kimondottan termesztik is. Gyökerének keserű anyagai étvágy- és emésztésjavító, valamint gyulladáscsökkentő hatásúak. Teája kiváló májvédő, tisztítja az epét és roborál. Napi 0,5-5 gramm fogyasztása ajánlott.
Aloe vera
Külsőleg alkalmazva fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő, szájon át bevéve enyhíti a bélrendszeri problémákat, és erősíti az immunrendszert.
Csipkebogyó
Legfontosabb hatóanyaga természetes C-vitamintartalma, amely a vérképződést és az immunrendszer ellenállását serkenti. Tea, szörp vagy lekvár formájában remek roboráló, fáradtságűző és serkentő hatású.