Szépség

A bőr három ismeretlen ellensége
Nemcsak a dohányzás és a napfény árt a bőrnek, hanem a krémek is tartalmazhatnak károsító anyagokat.

Azt mindenki tudja, hogy a dohányzás nemcsak a tüdőt teszi tönkre, hanem árt a bőrnek: ráncosít és szürke lesz tőle az arc. Az alkohol kivonja a szervezetből a vizet, és ez hatással van a bőrre is. Vannak azonban a bőrnek ismeretlen ellenségei is.

Hiába veszed meg a legújabb csodakrémet, ha abban bőrnek ártó anyagok rejtőznek. Sok krémben számos olyan összetevő van, melyet a bőr nem tud hasznosítani. Ezek közül a legártalmasabbak az ásványi olajok. A kőolajgyártás során visszamaradt pasztákat már régóta használja a kozmetikai ipar, természetesen alapos tisztítás után. A kőolajszármazékok, bár első látásra zsírosítják a bőrt, tönkreteszik a lipidréteget, valamint megakadályozzák a bőrlégzést. Ezenkívül ezek a mesterséges anyagok nem tudnak a bőrbe épülni, így nem is hasznosulnak. Egy idő után viszont extrém mértékben kiszáríthatják a bőrt.

Légy tudatos, és alaposan tanulmányozd át a címkét, mielőtt a kosaradba teszed a terméket. Sajnos a legnagyobb kozmetikai márkák készítményei is tartalmazhatnak ásványi olajokat, így a név nem garancia. Nem árt gyanakodni azoktól a hidratálóktól, amelyek összetevői között a következőket találod: Mineral Oil, Petrolatum (vazelin), Paraffinum-Liquidum, Cera Microcristallina, Microcrystalline wax, Ozokerit, Ceresin.

Sima bőr és fémmérgezés

A zsíros bőr fő jellemzői a tág pórusok, de nem csak az erre a bőrtípusra való kozmetikumok tartalmaznak összehúzó hatóanyagokat, hanem az arclemosók, tonikok és hidratálókrémek is. A legtöbb kozmetikumban sajnos nem természetes eredetű – például csersav – összehúzó van, hanem a sokkal olcsóbban előállítható alumínium és változatai. Hosszútávon a fém apró részecskéi lerakódhatnak a bőrben.

A fémet az alábbi neveken találhatod meg a csomagoláson: Aluminium Zirconium Tetrachlorohydrex Gly, Ammonium alum, Aluminium Chlorohydrex Pg, Aluminium Fluoride, Alumina, Aluminium Silicate.

Túl sok vitamin

Rengeteget hallani a szabadgyökökről és az ezeket közömbösítő antioxidánsokról. A vitaminok szinte mind bírnak antioxidáns hatással, azonban óvatosan kell bánni velük. Szinte mindenben található hozzáadott antioxidáns, a rengeteg multivitaminról és egyéb táplálékkiegészítőről nem is beszélve. Bár a városi életformát élők szervezetének magas a vitaminszükséglete, ezt is túlzásba lehet vinni.

A zsírban oldódó A-vitamint – ha nem is könnyen – túl lehet adagolni. Mivel a zsírszövetekben elraktározódik, szép lassan felhalmozódhat, majd azt veszed észre, hogy a hajad hullik, a bőröd pedig hámlik, és piros foltok lepik el. Az A-vitamin elengedhetetlen a bőr épségének szempontjából, erős ránctalanító hatása van, és semlegesíti a szabadgyököket is, ha azonban túl sok kerül a szervezetbe, akkor a fenti tüneteket tapasztalhatod.

Bár a vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek fontosak, ügyelj arra, hogy se túl keveset, se túl sokat ne fogyassz belőlük. Nézd meg, hogy az egyes termékek – multivitamin-italok, tabletták, táplálékkiegészítők – az ajánlott napi vitaminmennyiség hány százalékát tartalmazzák, és ezek alapján mérlegelj. És természetesen ne feledkezz meg a természetes úton bevitt tápanyagok fontosságáról sem.

szerző: M. Kovács Szilvia
Szépség 2023. JÚLIUS 3 tuti tipp fáradt bőr ellen
Ideje, hogy arcbőröd is felébredjen a téli álomból. Néhány természetes trükkel segítünk, hogy elégedett legyél magaddal.
Szépség 2022. MÁJUS Micsoda?! Fán terem a vaj?
Mármint a kiváló hidratáló és bőrvédő tulajdonságairól ismert sheavaj, az afrikai nők szépségének egyik titka.
Egészség 2020. ÁPRILIS Mit tehetsz a kínos cseppek ellen?
Sokan kétségbeesnek, ha kiderül róluk, hogy inkontinensek, mert azt gondolják, ezen nem lehet változtatni. Odafigyelés kérdése.
éppen olvassák
01
Egészség 2024. SZEPTEMBER 11 szuper ötlet, amely megszépíti a napodat
Mire jó a reggeli rituálé? Néhány trükk segítségével a reggeli rohanást a nap fénypontjává varázsolhatod.
02
Szépség 2024. SZEPTEMBER Bőrbetegség ötvenen túl: a rozácea
A rozácea főleg az arcbőrön mutatkozó krónikus bőrbetegség. Tudj meg róla többet!
03
Szépség 2024. SZEPTEMBER Tények és tévhitek a szépségápolásban
Vajon valóban jót tesz a bőrnek az uborkapakolás, a teás filter, az élesztő? 5 állításról rántjuk le a leplet.
Menu