Pénzügyek

6 jel, hogy krónikus maximalizmustól szenvedsz!
A közösségi média a tökéletesség hamis látszatát akarja eladni természetesnek. Pedig a maximalizmusnak súlyos ára van!

Ahelyett, hogy elfogadnánk önmagunkat, folyamatosan a tökéletesség megfoghatatlan érzését kergetjük – ez napjainkban gyakori jelenség. Ám még ha sikerül is elérnünk azt a bizonyos ideális állapotot, amelyben minden a helyén van, az is csak átmeneti lehet, hiszen minden nappal többre vágyunk. Bár a maximalista a külvilágnak mosolygós arcát mutatja, legbelül csalódott, mert kimerült, és folyamatos önértékelési gondokkal küzd. A most következő, krónikus maximalizmusra utaló jelekre érdemes odafigyelned, mert mentális és fizikai egészségedet egyaránt komolyan veszélyeztethetik!

Semmi sem elég jó

A maximalizmus egyik legjellegzetesebb tünete, hogy soha semmi sem tűnik elég jónak. Ha dolgozol, akkor végül addig variálod a dolgokat, amíg tökéletesnek nem érzed a végeredményt, még akkor is, ha ezzel megkockáztatod, hogy kifutsz a határidőből. A gondolat, hogy valamit úgy adj ki a kezedből, hogy egyetlen apróbb részlet is hibádzik, mély szorongással tölt el. A perfekcionisták általában jóval többet dolgoznak, mint kollégáik, mert képtelenek elengedni a projektet addig, amíg mindent rendben nem találnak. A psychologytoday.com szerint a depressziónak, a szorongásnak, valamint a munkamániának köszönhetően mindez egy idő után negatív hatással van nem csupán munka-, de személyes kapcsolataikra is.

Szeretsz másokat kritizálni

A kritikus magatartás gyakori védekező mechanizmusnak számít. Ilyenkor tulajdonképpen elítéljük másokban azt, amit saját magunkban sem tudunk elfogadni. Ez a perfekcionistákra hatványozottan igaz. Pedig azzal, hogy elnézőbbek vagyunk másokkal szemben, saját magunkkal is jót teszünk. Ilyenkor ugyanis lejjebb adunk elvárásainkból, így felszabadulhatunk a nyomás alól.

Rengeteg édességet és gyors ételt fogyasztasz

Bármennyire szeretnénk is tökéletesek lenni, még a legelszántabb perfekcionista sem képes arra, hogy az élete minden területét ellenőrzés alatt tartsa. A Journal of Personality and Social Psychology egyik tanulmánya arról számolt be, hogy maximalizmusnak általában egészségünk látja kárát. A perfekcionisták gyakran szenvednek falási rohamoktól, édességgel, valamint különböző egészségtelen nassolnivalókkal próbálják kompenzálni a rájuk nehezedő stresszt. Ettől azonban csupán átmenetileg érzik jobban magukat. A falási rohamok rombolóan hatnak egészségünkre, ezért ilyen esetekben érdemes professzionális segítséget kérni.

Mindent magadra veszel

Mivel a perfekcionisták a kudarcokat különösen nehezen élik meg, nem meglepő, hogy kritikát is rosszul viselik, kevéssé rugalmasak, mindent személyes támadásnak vesznek. Ahelyett, hogy tanulnának a hibákból, és kihívásként élnék meg, egyre inkább magukba süppednek. A kritikára bizonyítékként tekintenek, mely igazolja legmélyebb félelmeiket, miszerint „még mindig nem elég jók”.

Az apróságokon is kiakadsz

Mindegy, hogy csupán a sütemény odaégetéséről, vagy néhány percnyi késésről van szó, a maximalisták megszállottan rettegnek minden apró hibától, így gyakorta szenvednek egzisztenciális válságtól, dührohamoktól. Amikor az ember teljes figyelmével a hibákra koncentrál, és legfőbb vágya, hogy elkerülje őket, akkor még a legkisebb „szabálysértés” is hatalmas személyes kudarcnak tűnhet. Mindez az alacsony önbecsülésből ered, mely hosszú távon depresszióhoz és visszahúzódáshoz vezethet.

Gyakran vagy beteg

Az angliai York St. John Egyetem kutatása szerint a maximalisták állandó stressz alatt álnak, mert úgy érzik, képtelenek megfelelni a magukkal szemben támasztott elvárásoknak. A stressz köztudottan romboló hatással van a szervezetre, olyan problémákért tehető felelőssé, mint a szívbetegség, a túlsúly, a cukorbetegség vagy a rák. Ha úgy érzed, eluralkodott rajtad a tökéletesség iránti vágy, valamint a szorongás, érdemes kipróbálnod az olyan nyugtató hatású szabadidős tevékenységeket, mint a meditáció, illetve a jóga, vagy felkereshetsz egy szakembert is, aki segít leküzdeni a kényszeres gondolatokat.

szerző: Futaki Balázs
Egészség 2024. OKTÓBER Tuti módszerek stressz ellen
Egy kicsit túlterhelted magad az utóbbi időben? Szeretnéd megtalálni vagy megtartani lelki egyensúlyod? Íme 6 egyszerű tipp, hogy megszabadulj a feszültségtől.
Pénzügyek 2024. SZEPTEMBER Tények és tévhitek a hazugságról
Bár a testbeszéd sokat elárul, ha csupán ez alapján próbáljuk megítélni, hogy a másik hazudik-e, csalódni fogunk!
Egészség 2021. MÁJUS Így lesz úrrá rajtad a pánik
A mitológia szerint a kecskelábú Pán isten azzal szórakozott, hogy az erdőben sétálókat sípjával ijesztgette. Innen kapta nevét a pánik.
éppen olvassák
01
Pénzügyek 2024. OKTÓBER Megdöbbentő, mi mindenből készülhet üzemanyag
Egyre kreatívabb ötletek merülnek fel világszerte, hogy az előttünk álló üzemanyaghiányt enyhítsük.
02
Pénzügyek 2024. OKTÓBER Rossz pénz nem vész el. Hanem?
A forintbankjegyeket mint törvényes fizetőeszközt Magyarországon mindenki köteles elfogadni – a sérült, a nehezen felismerhető és a forgalomból bevont bankjegyek kivételével.
03
Pénzügyek 2024. OKTÓBER Sok a betöltetlen állás
Súlyos munkaerőhiány sújtja a vegyipart, a gyógyszeripart és a környezetvédelmi ipart. Összefogtak az iparági szereplők a jövő kémikus szakembereinek képzése érdekében.
Menu