Egészség

6 bevált természetes emésztésserkentő
Hiába egyre népszerűbbek a könnyű vacsorák, az ember bizony sokszor túllő a célon egy-egy lakomával. Ilyenkor jól jön néhány természetes emésztésserkentő praktika.

Nem is gondolnánk, mennyi gyógynövény lehet segítségünkre abban, hogy a gyomrunk békéjét visszaállítsuk. Ebből kifolyólag célszerű lehet a gyógyszeres fiók mellett megtölteni egy gyógyfüves fiókot is – az alábbiakkal.

Kamilla nyugtatásra

A gyulladt, irritált nyálkahártya megnyugtatására a legmegfelelőbb gyógynövény a kamilla. Gyulladásgátló, görcsoldó és szélhajtó hatású. Gyomorpanaszok esetén kora reggel fogyassz el két csésze kamillateát, majd bújj vissza az ágyba, és 5-5 percig feküdj hanyatt, hason, illetve mindkét oldaladon, hogy a tea gyomrod minden részével érintkezhessen. A pihenés is gyógyít – erősíti a kamilla hatását.

Természetes emésztőenzimek

A természetes emésztőenzimeket tudatosan is beviheted a szervezetedbe. Ha az emésztési panaszokat hasnyálmirigy-alulműködés okozza, akkor az emésztőenzim-termelés nem megfelelő. Ilyenkor fogyassz nyers gyümölcsöt, zöldséget, de választhatsz olyan pankreatin hatóanyagú gyógyszert is, mely természetes emésztőenzim-tartalmával pótolja a hiányt.

Szedertea hasmenésre

A honi szeder magas cseranyag-tartalma miatt igen hatásos, a szárított bogyóból kiváló tea készíthető. Tegyél másfél deci vízhez 20-30 gramm teát – két tasak – és főzd kis lángon egy negyedórát, majd szűrd le, és hagyd állni 10 percet. Az elkészült teát hidegen fogyaszd. A hasmenés intenzitásától függően a teaivást ismételni lehet, nagyjából kétóránként.

Borsmenta és cickafark görcsoldásra

Ha gyomrod érzékeny és hajlamos görcsös fájdalmakra, akkor a kamillát keverd a görcsoldó borsmentával és a nyugtató hatású cickafarkfűvel egyenlő arányban. Naponta háromszor fogyaszd ezt a keveréket, minden alkalommal frissen készítve, körülbelül 15 perccel étkezés előtt. A teát forrázás után fedd le, nehogy az értékes hatóanyagok elillanjanak.

Jóga

A teázás mellett igen jó hatású a jóga. Abban különbözik a legtöbb mozgásformától, hogy vannak kifejezetten az emésztőrendszert célzó gyakorlatai is. Ezekkel át lehet mozgatni a bélrendszert, meg lehet változtatni a vérkeringést egyes területeken, sőt, jógával az idegrendszer tónusa is folyamatosan szabályozható.

Hasi légzés

Végezd a gyakorlatot először hanyatt fekve. Tedd egyik kezed a hasadra úgy, hogy a hüvelykujjad a mellkasodhoz ér – így ellenőrizd, hogy a mellkas nem mozdul. Próbáld meg a levegőt közvetlenül a hasadba, a tüdő legalsó részébe szívni.

  • Hatás: a lefelé mozgó rekeszizom olyan masszázsban részesíti a hasi szerveket, amely elősegíti azok helyes működését.


Térdfelhúzás

Ez a legegyszerűbb gyakorlat, ami a vékonybelek működését segíti. Ülve vagy fekve is végezhető: az egyik lábat behajlítva kezed segítségével húzd olyan közel a mellkashoz , amilyen közel csak tudod. Tartsd meg a lábad, és közben lassú hasi légzéssel lélegezz. A gyakorlatot mindkét oldalra végezd el tízszer.

  • Hatás: a térdfelhúzás oldalirányú masszázzsal mozgatja át a beleket.


Szöcsketartás

Feküdj hasra. Nyújtsd ki a karodat, a lábakat zárd össze, majd lassan emeld a karokat és a lábakat egyszerre. A nyújtást három-négy lélegzetvételnyi ideig végezd folyamatos légzés mellett. Ezután ereszkedj vissza.

  • Hatás: a székrekedést a hasonfekvésben végzett tornagyakorlatok is segítenek megelőzni vagy megszüntetni.
szerző: Ötvenentúl.hu
Egészség 2025. JANUÁR Tuti tippek, ha nem bírod a hideget
Szervezetünk hőháztartása számtalan okból megváltozhat. Ha gyakran indokolatlanul fázol, komoly oka lehet a hőgazdálkodási zavarnak.
Egészség 2024. DECEMBER A legjobb téli immunerősítők - kéznél van a megoldás!
A változékony időjárás, a nyirkos hideg igencsak próbára teszik a szervezet ellenálló képességét.
Szabadidő 2020. OKTÓBER A séta a legjobb mozgásforma
A séta egy olyan egyszerű és olcsó testmozgás, amely bizonyítottan kedvező hatást gyakorol a csontokra, az izmokra és az ízületekre.
éppen olvassák
01
Egészség 2025. JANUÁR Tuti tippek, ha nem bírod a hideget
Szervezetünk hőháztartása számtalan okból megváltozhat. Ha gyakran indokolatlanul fázol, komoly oka lehet a hőgazdálkodási zavarnak.
02
Egészség 2024. DECEMBER Ezért hízol könnyebben télen!
A téli hónapokban hajlamosak vagyunk könnyebben felszedni a pluszkilókat. De vajon mi állhat ennek hátterében, és hogyan védekezhetünk ellene?
03
Egészség 2024. DECEMBER A legjobb téli immunerősítők - kéznél van a megoldás!
A változékony időjárás, a nyirkos hideg igencsak próbára teszik a szervezet ellenálló képességét.
Menu