Szabadidő

5 titok, amit a nagyszülők tudnak
Az unokákat és nagyszülőket semmivel sem pótolható érzelmek kötik össze. Miért ilyen különösen erős ez a kapcsolat?

A legtöbb gyerek örömmel tölt minél több időt a nagymamával, nagypapával. A szülők olykor féltékenyek is lehetnek, és nem értik, vajon mi az oka, amiért ennyire kötődnek hozzájuk? A más jellegű kapcsolat nem a szeretet mértékéről árulkodik, sokkal inkább a megjelenési formájáról. Az idősebbek más módon közelítik meg a gyerekek érzelmi és gondolatvilágát, mint az eggyel fiatalabb generáció.

Kevesebb nevelés, több szabadság


A saját gyermekeik felnőtté válása után a nagyszülők felsóhajthatnak: végre nem az ő elsődleges feladatuk az unokák nevelése. Bár szívesen megosztják tapasztalataikat, és örülnek, ha a szülők követik a tanácsaikat, ám nagyobb szabadságot élveznek a gyerekekkel töltött idő alatt.

Ők már tudják, nem történik katasztrófa, ha egyszer-egyszer eltérnek a megszokott napirendtől. Az unokák is számítanak rá, hogy a nagyinál esetleg egy órával később jön el a lefekvés ideje. Uzsonnára pedig jöhet a süti – legjobb, ha házi készítésű. Arra érdemes figyelni, hogy a megengedőbb viselkedés ne váljék határtalanná, és maradjon meg különleges, alkalmi jellege – hiszen épp ez a lényege.

Időutazás a múltba, közös kalandok a jelenben

A megszokott mesékhez, regényekhez képest az unokák jobban szeretik azokat a történeteket, amelyek a családról szólnak. Főként, ha kiderül, szüleik sem voltak tökéletes gyerekek. Megkönnyebbülnek, ha a nagyszülők mókás történeteken keresztül avatják be őket az anyukák, apukák kisebb-nagyobb botlásaikba. Így átélhetik, nem csak ők hibázhatnak, és a legtöbb tévedés helyrehozható. A személyes példák és élmények megelevenítik az egyébként nehezen érthető helyzeteket, amely alapján továbbgondolhatják, ők vajon hogyan élnék át azt a helyzetet.

A történeteknél is fontosabbak a közös élmények, melyek összehozzák az unokát és nagyszülőt. Megerősödnek az emocionális kötelékek, de a könnyed és szórakoztató tudás megszerzésében is segíti a gyereket a felnőtt aktív figyelme, a minőségi közös idő.

A közös élményekből pedig közös történetek lesznek, amelyek tovább élnek majd a családi legendáriumok kincsei között. Mitöbb, unokánkat a kalandokat megörkítő mese megírására bíztathatjuk, amelyben a fantázia és valóság ötvözetében megelevenedő mesehősök történeteteinek tanulságai valódi élményekből születnek. S ha már meseírás, az elkészült mesét be is küldhetitek, például a Te és a természettudományok – mesés történetek őszi pályázatára! A TETT egy olyan meseíró pályázat, melynek célja, hogy segítse a diákok számára a természettudományok megszerettetését, a kreatív és egyben precíz gondolkodás alapjainak elsajátítását, képzeletük fejlesztését, alkotó erejük felfedezését.

Fontos tehát, hogy keressünk és találjunk olyan együttesen végezhető tevékenységeket a sportolástól a kirándulásokig, a kézimunkázástól a társasjátékozásig, amelyek segítenek gyerek és felnőtt egymásra hangolódásában. Ez az idő, ez a figyelem a legfontosabb, amit nagyszülőként ebben a rohanó világban adni tudunk. Közös élményekre, közös történetekre fel!

Következő cikk

Nagyobb korkülönbség, kisebb távolságok

Érdekes megfigyelés, hogy az idősebbek gondolkodásmódja és kifejezési formái jobban közelítenek a gyerekekéhez, mint a hozzájuk életkorban közelebb álló szüleikéhez. Dr. Leon F. Seltzer, a Clevelandi Orvosi Egyetem pszichológiaprofesszora hosszan tanulmányozta ennek hátterét. Vizsgálatai során felismerte, hogy a fiatalabb felnőttek egyre inkább elnyomják természetes érzelmeiket, így szeretnének megfelelni a társadalmi elvárásoknak, és illeszkedni a környezet szabályaihoz. A gyerekek erre még kevésbé alkalmasak, ők nyíltan kifejezik haragjukat, örömeiket. Idősebb korban ismét visszatér ez a képesség. A nagyszülők könnyebben nevetnek és sírnak, kimondják véleményüket. Ezért a gyerekek velük fesztelenebbül kommunikálnak, jobban összehangolódnak. A metakommunikációs, beszéd nélküli jelekből is megértik egymás érzéseit.

Biztos pont a családban

A nagyszülőkről gyakran jut eszünkbe a családösszetartó erő. Nem véletlenül, hiszen bennük fokozott az igény, hogy tartsák a kapcsolatot a rokonokkal. Ünnepek alkalmával örömmel hívják meg a családtagokat, és az általuk készített ételek utánozhatatlanok. A kérdésre, hogy mi a recept titka, sejtelmesen elmosolyodnak: egy csipet szeretet.


A családon belül kialakuló nehéz helyzetekben a nagyszülők menedéket jelentenek az unokák számára. Ha a szülők közt konfliktus alakul ki, melyben a gyermek nem igazodik el, ők bátorítanak, vigasztalnak. Ha megoldást nem nyújthatnak is, az érzelmi biztonság sugárzásával megnyugtatják a legkisebbeket. A családtól távolabb élő nagyszülők pedig a szünidőben biztosítanak olyan élményeket, amelyek nem pótolhatók táborozással, egyéb nyaralással. A városban élő unokák ilyenkor tapasztalják a falu, a kisváros eltérő életritmusát. Fordítva is igaz: a városi nagyik örömmel metróznak, moziba járnak azokkal a csemetékkel, akiknek ebben nélkülük ritkán van részük. Meglepő módon olykor még arra is képesek, hogy a számítógép és az okostelefon mellől kimozdítsák őket.

Csak neked árulom el!

A kiskamasz szülei időnként tehetetlenek, ha képtelenek a gyermekük bizalmába férkőzni. Szobájába zárkózik, és csak találgatni lehet, mire gondol éppen. Igaz, hogy a barátokkal megosztja a kérdéseit, ám a valódi válaszokra mégsem tőlük számíthat. Amikor komolyabb tanácsra van szüksége, eszébe jut a nagyszülő. Még akkor is, ha egyébként ritkán csenget be hozzá. Az elfoglalt és esetleg türelmetlenebb szülőkkel szemben a nagyi időt szán a panaszok meghallgatására, és az osztatlan figyelem a legfontosabb érték, amire a gyerekeknek szükségük van.

A nagyszülőkkel ártalmatlan szövetségeket is lehet kötni. Ha az unoka nem talál hangot a szüleivel, őket megkérheti, próbáljanak beszélni velük egy-egy problémáról. Akár sikerrel járnak, akár nem, az összetartozás érzése erősíti önbizalmukat.

szerző: F. Kalmár Teodóra
Szabadidő 2022. JÚNIUS 5 meseszép kisváros, ha csendes pihenésre vágysz
Európa számtalan gyönyörű falunak illetve kisvárosnak ad otthont, melyek nagyszerű lehetőséget kínálnak a kikapcsolódásra!
Szabadidő 2021. AUGUSZTUS Most unokád írhat mesét!
Természettudományos mesék és történetek írására buzdítja a gyerekeket a Richter Gedeon és a Szabó Szabolcs Alapítvány (x)
Szabadidő 2021. JÚNIUS Gondtalan nyaralás az unokával
Bár a balesetek gyerekkorban egyáltalán nem ritkák, a súlyosabbak megelőzésében meghatározó szerepünk van nekünk, szülőknek, nagyszülőknek. Ezzel együtt néha mégis megtörténik a baj… (x)
éppen olvassák
01
Szabadidő 2024. MÁJUS A kövek bűvöletében
Victor Hugo írta: „Eleinte a nőket szerettem, aztán az állatokat. Most a köveket szeretem. A kő ugyanolyan szórakoztató, mint az állat vagy a nő, és nincs benne csalárdság.”
02
Szabadidő 2024. MÁJUS Rózsákkal ébredek, rózsákkal álmodom
Boldog életem van. Tudom, manapság ezt nem divat csak úgy kijelenteni, de az én világom valóban kerek. És virágokkal van tele. (x)
03
Szabadidő 2024. MÁJUS A szerelem hálójában
Elmagányosodó világunkban egyre többen keresik a szerelmet is a világhálón: vajon meg lehet-e találni az igazit egy online társkereső oldalon?
Menu