Egészség

Ünnepek után: vissza a stresszhez
A stressz olyan, mint a gitár húrja. Ha nem feszítjük meg, használhatatlan, ha túlfeszítjük, elszakad.

Selye János, a stresszelmélet megalkotója különbséget tett „jó” és „rossz” stressz között. A jót, a hasznosat, inspirálót eustressznek, a károsítót, a bénítót pedig distressznek nevezte el. A „jótékony” eustressz abban segít bennünket, hogy tevékeny életet éljünk, míg a túlzott testi, szellemi, lelki megterhelés, „negatív” distressz felmorzsolja energiáinkat, és – amennyiben tartóssá válik – az egészségünket is veszélyezteti.

Akadnak, akiknek még a túlterhelés sem árt, sőt inspirálóan hat, míg másokmár a kevéstől vagy a hirtelen stressznyomástól is besokallnak.

Akinél a kevés is sok

Érdekes, hogy nemcsak a fizikai, szellemi, érzelmi megterhelés, hanem az örömteli életesemények, történések is felboríthatják szervezetünk egyensúlyát.

Nemcsak a különféle veszteségek, a folyamatos egzisztenciális küzdelmek, hanem a boldogító helyzetek is – például az üdülés vagy a családi ünnepek – a stressz forrásai lehetnek azoknál, akiknek magas a stressztűrő képességük, sőt kifejezetten jól érzik magukat olyankor, ha mozgósíthatják szellemi, testi energiáikat. A stresszkutatással foglalkozó pszichológusok őket nevezik menedzsertípusú embereknek. Olyannyira hozzászoktak a „pörgéshez”, hogy szinte lételemükké vált, tehát számukra nem ez számít stresszornak (azaz stresszt kiváltó tényezőnek), hanem a nyugalom, az egyhangúság, a kényszerű bioritmusváltás, a „lassítás”. Az állandóan sürgető tennivalók és a határidők szorításában élő emberek distresszként élik meg mindazon helyzeteket, amikor – akár csak néhány napig is – kihívásmentes környezetben kell létezniük.

Következő cikk

Azt már Selye is megállapította, hogy a túl kevés stressz, az ingerszegény környezet – különösen hosszabb „távon – ugyanolyan káros lehet, mint a túlingerlő.

Az állandó pörgésben élők ugyanolyan tünetekkel (hangulatingadozások, szorongás, alvás- vagy emésztési zavarok stb.) reagálhatnak a megszokott stressz-szintjük „leesésére”, idegrendszeri „fordulatszámuk” csökkenésére, mint a túlzott testi, szellemi, érzelmi nyomás súlyát cipelők.

A tevékeny típushoz tartozóknak ezért is szokták ajánlani a pszichológusok, életmód-tanácsadók, sőt az orvosok is, hogy szabadidejükben (például a szabadságuk alatt) is végezzenek valamilyen sport- vagy hobbitevékenységet, ami a megfelelő adrenalinszintet biztosítja számukra.

Akklimatizálódj!

Ugyancsak veszélyes lehet, ha a nyugalmi időszak – adott esetben a karácsonyi ünnepek – után hirtelen kell újra „felturbóznod” magad, tehát újra vissza kell ugranod a mókuskerékbe. Az igazi veszélyt nem maga a szellemi, fizikai megterhelés jelenti a szervezetünk számára, hanem az, ha hirtelen, átmenet nélkül zúdulnak ránk a tennivalók. A feszített tempóval járó, túlzott mértékű stressz ugyanis ronthatja az immunrendszerünk működését is.

Gyakori, hogy az ünnepek utáni munkába állást követően ledöntenek bennünket a téli évszakra jellemző betegségek (elsősorban a nátha, az influenza), vagyis a védekező képességünk meggyengül, mert képtelen megbirkózni az átállás nehézségeivel. Ahhoz, hogy ezt kivédhessük, ismernünk kell a saját stressztűrő-képességünket. Ha „alacsonynak” ítéljük – és erre különböző jelek is utalnak (például fáradékonyság, alvászavar, ingerlékenység, rosszkedv, lehangoltság) –, igyekezzünk olyan stresszoldó technikákat beépíteni mindennapjainkba, amelyek segítenek a hétköznapi „gyűrődések” egyre jobb elviselésében.

Mindennapi életvitelünkben hasznos stresszoldó technikák lehetnek:

  1. rendszeres testmozgás,
  2. megfelelő mennyiségű alvás,
  3. relaxációs gyakorlatok,
  4. örömszerző, lazító tevékenységek – olvasás, zenehallgatás.
szerző: Gönye László
Egészség 2024. OKTÓBER Tuti módszerek stressz ellen
Egy kicsit túlterhelted magad az utóbbi időben? Szeretnéd megtalálni vagy megtartani lelki egyensúlyod? Íme 6 egyszerű tipp, hogy megszabadulj a feszültségtől.
Egészség 2024. SZEPTEMBER 11 szuper ötlet, amely megszépíti a napodat
Mire jó a reggeli rituálé? Néhány trükk segítségével a reggeli rohanást a nap fénypontjává varázsolhatod.
Egészség 2023. OKTÓBER Ingyen van, élvezetes és nagyon egészséges
A séta olyan egyszerű és olcsó testmozgás, amely bizonyítottan kedvező hatást gyakorol a csontokra, az izmokra és az ízületekre.
éppen olvassák
01
Egészség 2024. NOVEMBER A belső csend megújító ereje
Testi-lelki feltöltődést nyújt, ha olykor kizárunk minden zavaró körülményt, és szembenézünk önmagunkkal. 
02
Egészség 2024. NOVEMBER Háziorvosok elismerése
A Richter Érdemérem Díj célja, hogy méltó módon jutalmazza a hazai egészségügyi ellátórendszerben dolgozók eredményeit. (x)
03
Egészség 2024. NOVEMBER Melyik szerved nélkül élhetsz?
Testünk egyes szervei létfontosságúak, míg mások hiánya kevésbé veszélyes. Az eltávolítás után is lehet teljes értékű az élet.
Menu