Egészség

5 ok, amiért érdemes dinnyét enni
Nincs sokkal több olyan étel nyáron, amit jobban kívánna az ember, mint egy jó hideg, friss dinnye. Azon túl, hogy finom, egészséges is.

Az egyik legfinomabb nyári gyümölcs, mégis nagyon közel állnak hozzá az olyan zöldségfélék, mint a tök vagy az uborka, hiszen a tökfélék családjába tartozik, tehát meglepő módon nem is gyümölcs, hanem zöldség. Bár a tök és az uborka is finom, mégis inkább vágysz nyáron egy jó falat hideg – akár sárga- vagy görög- – dinnyére. Fogyaszthatod szeletelve, kockázva, turmixolva, salátában, de még akár savanyítva is – mikor még éretlenebb –, önmagában vagy más zöldségekkel vegyesen. Egyes országokban még sós vízben is tárolják a kifejlett dinnyét.

Héja lehet sima, rücskös, barázdált, alakja lehet gömbölyű vagy hosszúkás, a húsa pedig a sárgától a sötétvörösig mindenféle árnyalatot felvehet. Sok olyan tulajdonsága van, amely igen előnyössé teszi a fogyasztását!

A magas víztartalom

Az egyik legszembetűnőbb tulajdonsága a rendkívül a magas víztartalom: körülbelül 90 százaléka víz. Oltja a szomjat, és csökkenti az éhségérzetet, valamint vízhajtó hatású, amivel javítja a veseműködést is. Régebben e tulajdonsága miatt gyógynövényként is emlegették.

Mivel jó vízhajtó, a méregtelenítésben is segítségedre lehet. Ha sok dinnyét eszel, sok káros méreganyag ürül ki a szervezetedből. A méregtelenítés mellett a savtalanításban is jó eszköz, ezáltal megelőzhető a szervezeted elsavasodása, a köszvény és a reuma kialakulása.

Vitaminok, ásványi anyagok

A sok víz mellett számos különféle vitamint és ásványi anyagot is tartalmaz, melyek jó hatással vannak mind az emésztésre, mind az immunrendszerre vagy a csontokra.
Található benne A- és C-vitamin, valamint jó összetételben és nagy mennyiségben B6- és B3-vitamin. Az A-vitamin a szem egészségéért felelős, megelőzhető általa a szürke hályog is. A C-vitamin a szervezetben antioxidánsként működik, és erősíti az immunrendszert. A B-vitaminok pedig hozzájárulnak a jó szénhidrát-anyagcseréhez.

Következő cikk

A görögdinnye tartalmaz káliumot, kalciumot, folsavat, kevés foszfort és magnéziumot, vasat, nikkelt és fluort. A sárgadinnyében szintén magas arányban található cink, foszfor, kalcium, kálium, króm, mangán, nátrium, réz és vas. A görögdinnyében található citrulin a fehérjeépítő anyagok alkotórésze, ezért fontos a mozgásszervek helyes működéséhez, befolyásolja az izom és zsírszövetek felépítését, és feszes kötőszövetet hoz létre.

Dinnyediéta

A dinnye a magas víz- és rosttartalma miatt jól alkalmazható rövid és intenzív fogyókúrák alapanyagaként, jól telít, és a folyadékbevitel nagy részét is fedezi, így nemcsak a szervezetben felhalmozódott méreganyagoktól, de a felesleges kilóktól is megszabadít. Rengeteg zsírégető enzimet tartalmaz, mindamellett alacsony a kalóriatartalma. Kizárólagos fogyasztása azonban elég drasztikus lehet, ezért rövid ideig alkalmazd diétaként, illetve figyelj arra, hogy a görögdinnye glikémiás indexe magas, vagyis nagymértékben emeli a vércukorszintet. Ez energiát ad, de ha problémád van a vércukroddal, kerüld el. Emiatt nem ajánlott továbbá terhesség alatt, vagy májbetegeknek sem.

Ha nem vágysz drasztikus diétára, ehetsz mellette más zöldségeket, halat vagy sovány húsokat, illetve alacsony zsírtartalmú tejtermékeket is, a jó hatás így sem marad el.

Jó hatása az artériákra

Mivel jó zsírégető és vízhajtó, a vérben lévő zsírok mennyiségét is befolyásolja. A görögdinnye levének fogyasztása pozitív hatást gyakorolhat az artériákat eltömő lerakódásokra azáltal, hogy módosítja a vérzsír összetételét, ezzel csökkenti a koszorúér-lerakódással és a szívbetegséggel kapcsolatos kockázatokat. Emellett pedig kihat a veszélyes hasi zsír felhalmozódására is.

Hasonlóan fontos befolyása van a vérnyomásra is. Ha rendszeresen eszel görögdinnyét, elkerülheted a magas vérnyomás kialakulását, mivel a dinnye olyan aminosavakat tartalmaz, mint például a citrulin, mely a szervezetbe jutva argininné alakulva értágító hatású. Fogyasztását akkor is ajánlják, ha betegségből lábadozol, mivel megtisztítja a vért, így segít a felépülésben.

Mire jó a mag?

A dinnyemag nem az íze miatt kihagyhatatlan, hanem az emésztésre gyakorolt hatása miatt. Nehéz is kikerülni, hogy ne edd meg a magokat, de nincs is rá szükség! Még több előnyét kihasználhatod, ha felforralod, kiszárítod, összetöröd vagy ledarálod, de teát is készíthetsz belőle. Rosttartalma miatt jótékony eszköz az emésztés helyreállításában, de gyulladások kezelésére is alkalmas.

Nyáron bárhol kaphatsz mindenféle dinnyét, így ha szeretnéd kipróbálni a rendszeres dinnyefogyasztás előnyeit, vagy ha esetleg a diétába is belevágnál, ez a legjobb alkalom.

szerző: F. Kalmár Teodóra
éppen olvassák
01
Egészség 2024. OKTÓBER 6 érdekes tény az emésztésről
Az emésztés csak akkor jut eszünkbe, ha nem működik jól, pedig érdemes minél többet megtudni egészséges működéséről. Miért?
02
Egészség 2024. SZEPTEMBER Így hatnak a frontok a szívünkre
Az elkövetkező időszakban többféle fronthatással kell számolnunk. A hideg- és a melegfrontok is megterhelik a szívünket, érrendszerünket.
03
Egészség 2024. SZEPTEMBER 5 elképesztő tévhit a konyhában
Az ételek és konyhai alapanyagok között vannak olyanok, amelyekhez meglepő tévhitek kötődnek. Lerántjuk a leplet!
Menu