Egészség

4 dolog, amit mindenképpen tudnod kell az éjszakákról!
A stressz és a jó minőségű alvás hiánya népbetegség, ami számtalan egészségügyi kockázatot hordoz magában. Így védekezz! (x)

Elegendő mennyiségű és minőségű alvás nélkül a szervezet nem tud éjszaka megfelelően regenerálódni és ez többek között bőrünkre, testsúlyunkra, immunrendszerünkre és mentális egészségünkre, lelki egyensúlyunkra is negatív hatással lehet. Ismerd meg a kockázatokat és egy hatékony megoldást kivédésükre!

Gyengülő immunrendszer

Immunrendszerünk az éjszakai alvás közben a legaktívabb. Ilyenkor termeli és bocsátja ki a fertőzésekkel és gyulladásokkal szembeszálló citokin fehérjéket. A kevés vagy rossz minőségű alvás legyengítheti immunrendszerünket és csökkentheti a citokin fehérjék éjszakai termelődését. Így fogékonyabbá válhatunk a betegségekre, fertőzésekre, hiszen akár már egy éjszakányi alvásmegvonás miatt is megváltozik a vérben található immunsejtek összetétele.

Egy 164 felnőtt részvételével zajlott vizsgálatból* kiderült, hogy napi 6 óra alvás mellett a 18–55 év közötti felnőttek gyakrabban lettek náthásak, mint azok, akik napi 7 órát töltöttek minőségi alvással. A 6 órát alvók 4,2­-szer gyakrabban betegedtek meg, míg az 5 órát alvóknál ez a szorzó már 4,5-szeres. Immunrendszerünknek emellett számos vitaminra, ásványi anyagra is szüksége lehet a normál működéshez, ilyen például a D-vitamin, a C-vitamin, a szelén és a cink is.

Testsúlyproblémák, elhízás

A kevés vagy rossz minőségű alvás növeli az ételek iránti sóvárgást, hiszen két, az étvágyat szabályozó hormonszintjének rendellenes változását vonja maga után. Az egyik a leptin, amely a zsíranyagcsere, illetve az étvágy és jóllakottság hosszú távú szabályozásában játszik fontos szerepet. A másik hormon a ghrelin vagyis az “éhséghormon”, amely az éhségérzet kiváltásáért felelős.

A rossz minőségű alvás okozta kialvatlanság a leptin szintjének csökkenéséhez, valamint a ghrelin szintjének növekedéséhez vezet. Ez állandó éhségérzetet okoz és egyre több étkezésre serkent. Ráadásul a ghrelin hormon szintje akár már egy rossz minőségű, kevés alvással töltött éjszaka után is a normálistól eltérően megemelkedhet. Egy 495 nő részvételével zajlott friss kutatás** szerint kevés vagy rossz minőségű alvás esetén másnap bizonyítottan nagyobb adag ételeket veszünk magunkhoz és a magasabb szénhidrát/kalória tartalmú élelmiszerek felé fordulunk. A keveset vagy rosszul alvóknak az anyagcseréje is lassul, emiatt kevesebb kalóriát használnak el napközben, ami szintén elhízáshoz vezethet.

A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás tehát – egészséges tápanyagokkal kiegészítve – a hosszú távú és eredményes testsúlykontroll fontos eleme.

A bőr öregedésének felgyorsulása

A bőr sejtjei éjjel kétszer gyorsabban regenerálódnak, mint nappal. Ez azonban csak akkor igaz, ha minőségi alvással telik az éjszaka. Rossz minőségű alvás esetén a szervezetben nem tud kellő mértékben csökkenni a kortizol hormon szintje, a magasabb kortizol-szint pedig nem csak gátolja a bőrben a kollagén termelődését (és ezen keresztül a bőr regenerálódását), de a bőr rugalmasságát, feszességét biztosító kollagén lebontását is felgyorsítja. Így bőrünk megereszkedett, puffadt és fakó lesz, ráncaink és a szem alatti karikák elmélyülnek, a bőr öregedése felgyorsul.

Hanyatló mentális egészség

Az alvás és a pszichés állapot rendkívül szoros kapcsolatban áll egymással. A minőségi alvás hiánya depresszív hangulatot, az örömre való képesség elvesztését, kedvetlenséget, érzelmi kimerültséget okozhat. Fáradtan és kial­vatlanul agyunk másként dolgozza fel a beérkező információkat, egyfajta negatív szűrőn keresztül látjuk a világot. Embertársaink megnyilvánulásaira adott érzelmi reakcióink is megváltoznak, fogékonyabbak leszünk saját és mások negatív érzelmeire, gya­koribbá válnak a negatív gondolatok, de még az emberi kapcso­latokra is kevésbé vagyunk ilyenkor nyitottak. Emellett a kevés, nyugtalan és rossz minőségű alvás következményeként hosszú távon állandósulhatnak a hangulatzavarok is.

A pozitív hangulat, a jó közérzet, a lelki egyensúly és a mentális egészség megőrzése a ma emberének legfontosabb törekvé­sei közé tartozik, ebben pedig az alvás minőségének javítása mellett természetes eredetű hatóanyagok is segítségünkre lehetnek. Ilyen például a sáfrány, amely hangulatjavító hatását modern klinikai vizsgálatokkal is igazolták: a sáfrány fokozza az agyban felszabaduló szerotonin mennyiségét, mely többek között a hangulatunkat szabályozza. Egy 65 felnőtt részvételével 56 napon át tartó vizsgálat eredményei szerint a sáfrány hatékonysága napi 30mg-os adagolás mellett statisztikailag megegyezik a fluoxetine-nel és az imipramine-nal. 30mg 1-es minőségű (sargol) sáfrány kivonatot tartalmaz például a kettős hatású alvást segítő, hangulatjavító készítmény is, a Nottevit Happy Sleep, amely a patikákban kapható.

Kíméletes, hatékony megoldás

A stressz és a feszült idegállapot okozta átmeneti alvási nehézségek gyógyszeres kezelése helyett érdemes először kíméletesebb, természetes megoldást alkalmazni. Az esti stresszoldó, alvást segítő készítmények új generációját képviseli a Nottevit, amely nem csak garantált hatóanyag tartalmú gyógynövények kombinációjával segíti a nyugodt, pihentető alvást, de további összetevői egy-egy célzott területen támogatják a szervezetünkben éjszaka zajló folyamatokat is.

Nottevit Immuno Sleep az esti stresszoldó, alvást segítő gyógynövények mellett 2000NE tisztán növényi eredetű, magas biohasznosulású D-vitamint, hosszantartó C-vitamint, szerves szelént és cinket is tartalmaz az immunrendszer normál működésének támogatásáért.

Nottevit Skinny Sleep a minőségi alvásban és az éjszakai testsúlykontrollban segít a fokozott zsírégetést és a testsúly csökkentését támogató, koffeinmentes zöld tea kivonatának köszönhetően, a Nottevit Beauty Sleep pedig az alvást segítő gyógynövények mellett olyan éjszaka hasznosuló bőrtápláló összetevőket tartalmaz, mint a tengeri kollagén, a hialuronsav, a rezveratrol (szőlőmag kivonat) vagy a karotinoidok.

* Behaviorally Assessed Sleep and Susceptibility to the Common Cold, Aric A Prather, Denise Janicki-Deverts, Martica H Hall, Sheldon Cohen. Sleep. 2015 Sep 1;38(9):1353-9. doi: 10.5665/sleep.4968

** Measures of Poor Sleep Quality Are Associated With Higher Energy Intake and Poor Diet Quality in a Diverse Sample of Women From the Go Red for Women Strategically Focused Research Network, 2020. 02. 17., Journal of American Heart Association

A Nottevit étrend-kiegészítő termékcsalád. Az ajánlott napi fogyasztási mennyiséget ne lépje túl. Az étrend-kiegészítő nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot. A termék kisgyermekek elől elzárva tartandó. A cikk megjelenését a Gemil Pharma Zrt. támogatta.

szerző: Ötvenentúl.hu
Egészség 2022. FEBRUÁR Milyen vitaminokkal úszd meg egészségesen a telet?
A változékony téli hónapok alatt kimerülhetnek szervezetünk tartalékai, legyengülhet az immunrendszerünk. Őrizd meg védekezőképességed, hogy elkerüljenek a betegségek! (x)
Egészség 2021. NOVEMBER Öregedés! Természetes?!
Az öregedési folyamatok mindenkit utolérnek. De nem mindegy, hogy előbb vagy utóbb. (x)
Egészség 2021. OKTÓBER 6 természetes vírusölő
A legyengült immunrendszer nem véd hatékonyan a vírusoktól és baktériumoktól. Íme hat növény, amely segít a tipikus őszi betegségek – megfázás, influenza vagy felfázás – legyőzésében.
éppen olvassák
01
Egészség 2024. ÁPRILIS Saláta a vitaminkészletek feltöltésére
Olcsó, gyorsan és egyszerűen összeállítható saláták, amelyek biztosan feltöltik a tél folyamán kiürült vitaminkészleteidet.
02
Egészség 2024. MÁRCIUS A legjobb memóriajavító ételek - receptekkel
Tudtad, hogy vannak ételek, amelyek serkentik az agyműködést? Bemutatunk párat, sőt, recepteket is ajánlunk!
03
Egészség 2024. MÁRCIUS A 6 legbiztosabb tipp, hogy legyőzd a tavaszi fáradtságot!
Ha belenézel a tükörbe, fáradt, kimerült arc, fakó bőr néz vissza rád? A természet segítségével újra erőre kaphatsz.
Menu