Még nincs nálunk fiókod?
Regisztrálj itt!Szabadidő
Szinte mindenki lőtt már túl a célon, legalábbis ami az alkoholivást illeti – ha máskor nem is, de felelőtlen tinédzserkorában biztosan. Nem szégyen bevallani: lerészegedni, de legalábbis a szalonspiccnél többet inni sokszor nem nehéz, egyes italok csak úgy itatják magukat. Az ilyen helyzetek olykor mulatságosak, olykor tanulságosak, a másnap viszont leginkább csak emlékezetes és rémisztő. Mi a teendő, ha kínoz a macskajaj, és milyen tévhiteket oszlass el azonnal a másnapossággal kapcsolatban?
1. Tévhit: a másnaposság nem nagy baj
A másnaposság a szervezet válasza arra, hogy túl sok alkohollal mérgezték. A masszív ivás károsítja az idegrendszert, megzavarja az agyi hírvivő molekulákat, így fejfájást, szédülést és hányingert okoz. Emellett a fokozott vizelet-elválasztás következtében gyakran ki is száradunk. Az egyensúlyvesztés másnapi ára a hasogató fejfájás, a fáradtság, a száraz száj, az émelygő gyomor – és a gyenge immunrendszer is.
2. Tévhit: a másnaposság független a nemektől
Ugyanannyi alkohol elfogyasztása után nőknél nagyobb hatás tapasztalható, mint férfiaknál. Erre van tudományos magyarázat is: a férfiak szervezetében több a víz, ebben jobban eloszlik az elfogyasztott alkohol. Nőknél az alkohol nagyobb arányban marad a vérben.
3. Tévhit: csak a tömény italok okoznak másnaposságot
A röviditalok valóban könnyebben okoznak másnaposságot, de a többi alkohol is megfizetteti a maga árát. Néhány pohárka már fejfájáshoz és más tünetek kialakulásához vezethet. Víz vagy nem alkoholos ital párhuzamos fogyasztásával megelőzheted a kiszáradást, és csökkentheted az elfogyasztott alkohol mennyiségét is.
4. Tévhit: a bor kíméletes
A vörösborokban tannin van, ez az arra hajlamosaknak fejfájást okoz. A malátatermékek, például a whisky is súlyosabb másnapossághoz vezethet. Ha félsz a másnapi hatástól, válaszd a sört, vagy valamilyen tiszta folyadékot: a vodkát vagy a gint.
5. Tévhit: a diétás koktélok biztonságosak
A diétás koktélok segítenek fogyni, de nem segítenek megelőzni a másnaposságot. Egyes kutatások viszont arra utalnak, hogy a gyümölcsök, gyümölcslevek és a cukros folyadékok enyhíthetik a tüneteket.
6. Tévhit: sörre bor bármikor
Az elfogyasztott alkohol mennyisége számít, nem a sorrend. A sorrend csak azt befolyásolja, hogy milyen gyorsan rúgsz be.
7. Tévhit: tészta elalvás előtt
Ez két szempontból is rossz. Egyrészt a már részegen elfogyasztott étel nem szívja fel az alkoholt, ahhoz még az ivás előtt kell enni. Másrészt, bár bármilyen étel lelassítja az alkohol felszívódását, nem a tészta, hanem a zsír a legjobb. Válassz inkább egy pizzát vagy egy sültet az első martini előtt, ez talán segít. Lefekvés előtt már csak vizet érdemes fogyasztani, az talán kivédi a kiszáradást.
8. Tévhit: fájdalomcsillapító lefekvés előtt
A fájdalomcsillapítók hamar kifejtik hatásukat, vagyis reggel már nem segítenek. Jobb ötlet akkor bevenni őket, amikor felébredsz. Ne válassz acetaminofen-tartalmú készítményt! Az alkohol megzavarja a lebontását, ami akár májgyulladáshoz és végleges májkárosodáshoz is vezethet.
9. Tévhit: az alkoholtól jól lehet aludni
Az alkohol valójában megzavarja az alvást. Egy esti pohárka talán segít gyorsabban elaludni, de rontja az alvás minőségét: kevesebb ideig tartanak az egyébként nagyon fontos REM-fázisok, és hamarabb felébredsz. A másnaposság inkább hajnalban támad, kellemetlen, ha ilyenkor nem tudsz visszaaludni.
10. Tévhit: a reggeli sör segít
A több alkohol csak elnyújtja a másnaposságot. A legrosszabb tünetekre akkor számíthatsz, amikor nullára csökken a véralkoholszinted. A reggeli sör csak arra jó, hogy délután jelentkezzenek a tünetek. Ha pedig úgy tűnik, hogy a reggeli ital nélkül már nem megy a nap, beszélj egy addiktológussal.
11. Tévhit: a kávé segít
A kávé tovább fokozza a kiszáradást, és ronthatja a másnaposság tüneteit. Inkább fogyassz vizet és energiaitalokat, hogy pótold az elveszített vizet és sókat! Ez akkor különösen fontos, ha a panaszokat hányás is kíséri.
12. Tévhit: a gyógynövénytartalmú készítmények segítenek
Az eddigi átfogó vizsgálatok alapján ezek nem egyértelműen hatékonyak. Az egyetlen gyógyszer az idő.
+ 1. Nem tévhit: alkoholmérgezés
Az alkoholmérgezés életveszélyes állapot lehet. A többszöri hányás vagy a másnapi aluszékonyság hívja rá fel a figyelmet. Hajlamosak vagyunk ezeket a jeleket az előző éjszakai buli számlájára írni, de nem árt, ha tudod: sokk és súlyos kiszáradás is kialakulhat.


